Maailman paras rallikuski?

DC

Helsingin UA
Liittynyt
27.10.2010
Viestit
3925
Mikkola 1980 kaikki paitsi yksi.
Tämä on muuten aikamoinen suoritus, sillä kausi 1980 oli - tai sen piti olla - Mikkolalle eräänlainen välivuosi, kun suuri osa ajasta meni jo Audin testaamiseen. Ei Hannu turhia lomia ole malttanut pitää.

Mitä rankingiin yleisellä tasolla tulee, niin metodi on periaatteessa ihan oikean suuntainen mielestäni. Tietysti dataa pitäisi olla vielä huomattavasti enemmän, jotta listaus olisi mistään päin tasapuolinen, mutta jostain tällaisesta aihiosta olisi hauska virittää oikein laajaakin dataan perustuvaa rankingia. Ihan ensiksi mukaan olisi saatava ainakin kaikki EM-kilpailut pikataivalrallien alusta alkaen. Nyt juuri esim. Mikkolan urasta jää n. 1/4 pistelaskun ulkopuolelle kokonaan. Lisäksi Brittein sarja tulisi saada mukaan laskuihin ihan siksi, että useana vuonna 80-luvuun alkuun asti siellä on monesti samoja kavereita ollut ajamassa toisiaan vastaan kuin useimmissa MM-ralleissakin. Ja rallit ja sarjat pitäisi jollain kestävällä tavalla myös arvottaa toisiinsa nähden (ranking-lähtijoiden mukaan tms.). Mutta erittäin mielenkiintoinen avaus.
 

JLunen

Well-known member
Liittynyt
9.10.2018
Viestit
338
Mäkinenkään ei ajanut kuin 9 täyttä kautta ja '95 sekä '96 olivat osakilpailumäärällisesti selvästi lyhyempiä (8 ja 9 kilpailua) kuin yksikään kausi niiden jälkeen pl. koronakausi 2020 (7 kpl), joten sieltä ei niin hirveästi ollut voittoja tai pätkäpohjia tarjolla. Tommin yläpuolella olevilla on kaikilla enemmän WRC-startteja, paitsi Alenilla, jolla on kymmenen vähemmän, jos nyt tilastoja oikein tulkitsin. Ja Alenin aikaanhan ajettiin ihan eri määrä ek:ta kuten kaikki tietävät. Marcuksen aktiiviaikana ei ollut tynkäkausia, joten sieltä on pisteitä ropissut ihan kivasti, vaikka niitä vain 8 olikin.
 

AnttiL

Reittinörtti
Liittynyt
25.12.2010
Viestit
10785
Sijainti
Savon ja Pengonpohjan välimaasto
Mäkinenkään ei ajanut kuin 9 täyttä kautta ja '95 sekä '96 olivat osakilpailumäärällisesti selvästi lyhyempiä (8 ja 9 kilpailua) kuin yksikään kausi niiden jälkeen pl. koronakausi 2020 (7 kpl), joten sieltä ei niin hirveästi ollut voittoja tai pätkäpohjia tarjolla. Tommin yläpuolella olevilla on kaikilla enemmän WRC-startteja, paitsi Alenilla, jolla on kymmenen vähemmän, jos nyt tilastoja oikein tulkitsin. Ja Alenin aikaanhan ajettiin ihan eri määrä ek:ta kuten kaikki tietävät. Marcuksen aktiiviaikana ei ollut tynkäkausia, joten sieltä on pisteitä ropissut ihan kivasti, vaikka niitä vain 8 olikin.
2004-2008 on ajettu noita 15-16 kisan kausia.
 

AnttiL

Reittinörtti
Liittynyt
25.12.2010
Viestit
10785
Sijainti
Savon ja Pengonpohjan välimaasto
Tämä on muuten aikamoinen suoritus, sillä kausi 1980 oli - tai sen piti olla - Mikkolalle eräänlainen välivuosi, kun suuri osa ajasta meni jo Audin testaamiseen. Ei Hannu turhia lomia ole malttanut pitää.

Mitä rankingiin yleisellä tasolla tulee, niin metodi on periaatteessa ihan oikean suuntainen mielestäni. Tietysti dataa pitäisi olla vielä huomattavasti enemmän, jotta listaus olisi mistään päin tasapuolinen, mutta jostain tällaisesta aihiosta olisi hauska virittää oikein laajaakin dataan perustuvaa rankingia. Ihan ensiksi mukaan olisi saatava ainakin kaikki EM-kilpailut pikataivalrallien alusta alkaen. Nyt juuri esim. Mikkolan urasta jää n. 1/4 pistelaskun ulkopuolelle kokonaan. Lisäksi Brittein sarja tulisi saada mukaan laskuihin ihan siksi, että useana vuonna 80-luvuun alkuun asti siellä on monesti samoja kavereita ollut ajamassa toisiaan vastaan kuin useimmissa MM-ralleissakin. Ja rallit ja sarjat pitäisi jollain kestävällä tavalla myös arvottaa toisiinsa nähden (ranking-lähtijoiden mukaan tms.). Mutta erittäin mielenkiintoinen avaus.
Mietin myös että pitäisikö Paris-Dakarin tai Lontoo-Meksikon kaltaisien maratonkisojen voitoista antaa pisteitä, mutta tämä oli nyt vain MM-sarjan perusteella.

Brittein sarjan ja EM-sarjan lisäksi voisi myös myöntää pisteitä WRC2/PWRC/SWRC-voitoista.
 

Lupatarkastaja

Well-known member
Liittynyt
18.3.2009
Viestit
1005
Itte en lisäisi kansallisia mestaruussarjoja, vaikka niissä vähän vaihdellen on ollut koviakin vuosia. Kansainvälisiä sarjoja MM-sarjasta noi Antin mainitsemat alasarjat, EM-sarja ja minusta ehdottomasti myös IRC-sarja.

Mutta jo tällaisenaan Antin tilasto on kovaa kamaa.
 

AnttiL

Reittinörtti
Liittynyt
25.12.2010
Viestit
10785
Sijainti
Savon ja Pengonpohjan välimaasto
Unohtamatta Kenneth Erikssonin A-ryhmän MM-titteliä! Vai tuleeko siitä MM:nä automaattisesti täydet 100?
no eikös toi vastaisi N-ryhmän cup-voittoa? :p

Huomioitavaa on myös, että en ole tehnyt täydellistä rankingia kaikille maailman kuljettajille, vaan valitsin heuristisesti maailmanmestarit, sekä muutaman hyvin menestyneen mestaruudettoman (Alen, Latvala, Hirvonen, Neuville). Uskoisin, ettei kenelläkään muulla ole asiaa listalle.
 

Magnum2300

Well-known member
Liittynyt
28.10.2009
Viestit
336
no eikös toi vastaisi N-ryhmän cup-voittoa? :p

Huomioitavaa on myös, että en ole tehnyt täydellistä rankingia kaikille maailman kuljettajille, vaan valitsin heuristisesti maailmanmestarit, sekä muutaman hyvin menestyneen mestaruudettoman (Alen, Latvala, Hirvonen, Neuville). Uskoisin, ettei kenelläkään muulla ole asiaa listalle.
Joo, eihän noilla Erikssonin suorituksilla TOP20:n mennä.

Mutta se 1986 oli kuitenkin maailmanmestaruus, ei cup. Arvostukseltaan monien mielestä varmaan jotain myöhempiä N-ryhmän cupeja vastaava.
 

JLunen

Well-known member
Liittynyt
9.10.2018
Viestit
338
2004-2008 on ajettu noita 15-16 kisan kausia.
En nyt ymmärrä pointtiasi. Jos pätemään lähdetään, niin kyllä jo '97 ajettiin 14 osakilpailua, siis yksi vähemmän kuin mainitsemasi 15 ja toisaalta 6-7 kilpailua enemmän kuin kahdella edellisellä kaudella. Suhteellisesti tarkasteltuna ero onkin jo valtava, '97 ajettiin n. 63% enemmän kilpailuja kuin kaudella '94. '98 ajettiin 13, ja '99 taas 14 kpl. Minun mielestäni ero on hyvinkin merkittävä jos puhutaan, että kaudella on vähintään puolitoistakertainen määrä kilpailuja, mutta tämähän on suhteellista...
 

Hekazi

Well-known member
Liittynyt
24.3.2012
Viestit
154
Joo, eihän noilla Erikssonin suorituksilla TOP20:n mennä.

Mutta se 1986 oli kuitenkin maailmanmestaruus, ei cup. Arvostukseltaan monien mielestä varmaan jotain myöhempiä N-ryhmän cupeja vastaava.
En tiedä riittäisikö TOP20:neen Sordolla mutta sijalla 23 saattaisi hyvinkin olla.
 
Viimeksi muokattu:

AnttiL

Reittinörtti
Liittynyt
25.12.2010
Viestit
10785
Sijainti
Savon ja Pengonpohjan välimaasto
Tässä toinen versio datasta, jossa voittojen ja podiumien määrä on suhteutettu starttien määrään, ja pisteet määräytyvät absoluuttisen määrän sijasta prosentista.

NameStartsRally WinsWin %with manusTitleswith manusPodiumsPodium %Stage winsFIA CupSCORE
1Loeb, Sebastien1807943.89%19111966.11%92502594
2Ogier, Sebastien1685432.14%4839154.17%63102198
3Kankkunen, Juha1622314.20%4437546.30%70001648
4Sainz, Carlos1962613.27%4219749.49%75601411
5Alen, Markku1291914.73%2005643.41%82611265
6Gronholm, Marcus1533019.61%2216139.87%54201162
7Rohrl, Walter751418.67%4223141.33%43901157
8Mikkola, Hannu1231814.63%4114435.77%65401154
9Makinen, Tommi1392417.27%3414532.37%36201147
10Biasion, Massimo781721.79%2214051.28%37301072
11Auriol, Didier1522013.16%4115334.87%55401035
12Vatanen, Ari101109.90%3112726.73%5900973
13McRae, Colin1462517.12%2114228.77%4770917
14Blomqvist, Stig122119.02%2113327.05%4860836
15Latvala, Jari-Matti209188.61%3006732.06%5390835
16Waldegard, Bjorn951616.84%4113536.84%2900818
17Solberg, Petter190136.84%1115227.37%4570762
18Tanak, Ott1231411.38%3113427.64%2840686
19Salonen, Timo951111.58%4112425.26%2570674
20Burns, Richard104109.62%2113432.69%2770662
21Neuville, Thierry1291511.63%1005038.76%2880598
22Hirvonen, Mikko163159.20%2006942.33%2600589

Muutoksena aiempaan Alen nousee Grönholmin ohi, ja Mikkola Mäkisen ohi, koska podium-prosentti on parempi toisin kuin absoluuttisesti laskien, ja myös voittojen ero tasoittuu prosentuaalisesti laskien. Röhrl nousee viisi sijaa ja Biasion neljä kovalla podium-prosentilla. Myös voittoprosentti heillä on suurempi kuin absoluuttinen määrä, vaikka useimmilla se on pienempi, koska startteja on vähän. Biasionilla vieläpä koko porukan kolmanneksi kovin podium-prosentti. Latvala ja Hirvonen putoavat useamman sijan, koska voittoprosentit on pieniä. Pienin voittoprosentti on Solbergilla, mutta hän putoaa vain kaksi sijaa, Neuville taas yhden.

DATA KORJATTU 3.12.2021 klo 19:06
 
Viimeksi muokattu:

AnttiL

Reittinörtti
Liittynyt
25.12.2010
Viestit
10785
Sijainti
Savon ja Pengonpohjan välimaasto
En nyt ymmärrä pointtiasi. Jos pätemään lähdetään, niin kyllä jo '97 ajettiin 14 osakilpailua, siis yksi vähemmän kuin mainitsemasi 15 ja toisaalta 6-7 kilpailua enemmän kuin kahdella edellisellä kaudella. Suhteellisesti tarkasteltuna ero onkin jo valtava, '97 ajettiin n. 63% enemmän kilpailuja kuin kaudella '94. '98 ajettiin 13, ja '99 taas 14 kpl. Minun mielestäni ero on hyvinkin merkittävä jos puhutaan, että kaudella on vähintään puolitoistakertainen määrä kilpailuja, mutta tämähän on suhteellista...
Sori, kirjotin nopeesti. Mutta pointti oli vaan mainita että nuo vuodet on olleet kaikkein kiireisimmät kuskeille, ja tämän ansiosta esim Loeb, Grönholm, Latvala ja Hirvonen saivat kerättyä suuren määrän startteja ja voittoja pienessä ajassa. Jos ajoi nuo kaikki viisi kautta niin pääsi 79 kilpailuun, eli enemmän kuin Biasion on startannut ja enemmän kuin 70-luvulla ajettiin yhteensä.

Olihan ne kaudet 1997-2003 kaikki 14 kisan kausia (paitsi 1998 Indonesian peruutus vähensi yhden). Sen jälkeen oli taas pari lyhyempää kautta ja sitten kirittiin takaisin 13 kisaan aina koronaan asti.
 

AnttiL

Reittinörtti
Liittynyt
25.12.2010
Viestit
10785
Sijainti
Savon ja Pengonpohjan välimaasto
Huomasin tuossa, että mulla oli laskukaavassa pieni virhe. Laskin bonukset usealla autolla voitetuista mestaruuksista ja kisoista kaavalla 1 - VOITTOJENMÄÄRÄ jolloin ne joilla ei ollut mestaruutta, menivät miinukselle tässä, mikä ei ollut tarkoitus. Nyt kaava ei anna luvun mennä nollan alle. Tämä virhe vei 50 pistettä kaikilta joilla ei ole mestaruutta. Täten siis Alen, Latvala, Hirvonen ja Neuville kohentavat asemiaan.

DATA KORJATTU 3.12.2021

NameRally Winswith manusTitleswith manusPodiumsStage winsFIA CupSCORE
1Loeb, Sebastien7919111992503210
2Ogier, Sebastien544839163102601
3Kankkunen, Juha234437570001880
4Sainz, Carlos264219775601776
5Gronholm, Marcus302216154201372
6Alen, Markku192005682611371
7Makinen, Tommi243414536201277
8Mikkola, Hannu184114465401229
9Auriol, Didier204115355401194
10Latvala, Jari-Matti183006753901104
11McRae, Colin252114247701062
12Rohrl, Walter144223143901059
13Vatanen, Ari10311275900975
14Biasion, Massimo17221403730968
15Solberg, Petter13111524570947
16Blomqvist, Stig11211334860886
17Waldegard, Bjorn16411352900800
18Hirvonen, Mikko15200692600780
19Tanak, Ott14311342840744
20Neuville, Thierry15100502880688
21Burns, Richard10211342770672
22Salonen, Timo11411242570662
 

Gurney48

Well-known member
Liittynyt
5.2.2020
Viestit
1171
Burnsin maineelle ns. unohdettuina mestareina on näiden tilastojen valossa kyllä perää
En kutsuisi Burnsiä unohdetuksi mestariksi kun katsoo kuinka media rummutti Burns Vs Mcrae narrattiivia vuosia aikoinaan. Väittäisin että esim. Solberg on enemmän unohdetumpi mestari kun voitti mestaruuden vain kerran 12 kautta kestäneellä WRC pääluokkaurallaan ja voittoja ei tullut yhtään 2005 kauden jälkeen.
 

AnttiL

Reittinörtti
Liittynyt
25.12.2010
Viestit
10785
Sijainti
Savon ja Pengonpohjan välimaasto
En tiedä riittäisikö TOP20:neen Sordolla mutta sijalla 23 saattaisi hyvinkin olla.
Laskin huvikseni muutamalla kandidaatilla seuraavia sijoja:

23Munari, Sandro36719.44%1001438.89%1321571
24Darniche, Bernard38718.42%3001128.95%1180497
25Sordo, Dani17731.69%2005128.81%2150401
26Toivonen, Henri4037.50%200922.50%1850398
27Delecour, Francois10543.81%1001918.10%2140343
 

AnttiL

Reittinörtti
Liittynyt
25.12.2010
Viestit
10785
Sijainti
Savon ja Pengonpohjan välimaasto
Oikeastaan nyt data suosii "spesialisteja" jotka ovat ajaneet vain pienen määrän kisoja, mahdollisesti heille suotuisia. Tämän vuoksi voisi olla mielekästä lisätä loppupisteisiin vaikkapa kokonaisstarttien määrä, koska tavallaan pitkä urakin on kuskille jonkinlainen hyve.

NameStartsRally WinsWin %with manusTitleswith manusPodiumsPodium %Stage winsFIA CupSCORE
1Loeb, Sebastien1807943.89%19111966.11%92502774
2Ogier, Sebastien1685432.14%4839154.17%63102366
3Kankkunen, Juha1622314.20%4437546.30%70001810
4Sainz, Carlos1962613.27%4219749.49%75601607
5Alen, Markku1291914.73%2005643.41%82611394
6Gronholm, Marcus1533019.61%2216139.87%54201315
7Makinen, Tommi1392417.27%3414532.37%36201286
8Mikkola, Hannu1231814.63%4114435.77%65401277
9Rohrl, Walter751418.67%4223141.33%43901232
10Auriol, Didier1522013.16%4115334.87%55401187
11Biasion, Massimo781721.79%2214051.28%37301150
12Vatanen, Ari101109.90%3112726.73%59001074
13McRae, Colin1462517.12%2114228.77%47701063
14Latvala, Jari-Matti209188.61%3006732.06%53901044
15Blomqvist, Stig122119.02%2113327.05%4860958
16Solberg, Petter190136.84%1115227.37%4570952
17Waldegard, Bjorn951616.84%4113536.84%2900913
18Tanak, Ott1231411.38%3113427.64%2840809
19Salonen, Timo951111.58%4112425.26%2570769
20Burns, Richard104109.62%2113432.69%2770766
21Hirvonen, Mikko163159.20%2006942.33%2600752
22Neuville, Thierry1291511.63%1005038.76%2880727
23Munari, Sandro36719.44%1001438.89%1321607
24Sordo, Dani17731.69%2005128.81%2150578
25Darniche, Bernard38718.42%3001128.95%1180535
26Delecour, Francois10543.81%1001918.10%2140448
27Toivonen, Henri4037.50%200922.50%1850438
28Gilles Panizzi7179.86%1001419.72%910359
 

Hekazi

Well-known member
Liittynyt
24.3.2012
Viestit
154
En kutsuisi Burnsiä unohdetuksi mestariksi kun katsoo kuinka media rummutti Burns Vs Mcrae narrattiivia vuosia aikoinaan. Väittäisin että esim. Solberg on enemmän unohdetumpi mestari kun voitti mestaruuden vain kerran 12 kautta kestäneellä WRC pääluokkaurallaan ja voittoja ei tullut yhtään 2005 kauden jälkeen.
Tässähän ei kaiketi ihmiset tarkoita rallia seuraavia ainoastaan, kyllä jos kadunmieheltä kysyt Mcraesta niin todennäköisesti tietää kertoa rallikuskiksi mutta Burnsia ei. Sama juttu esim Sainzin kanssa mutta Biasionin ja Auriolin kanssa ei välttämättä. Solbergin myös uskon useimman yhdistävän rallikuskiksi kuin edellä mainitut. Toki Suomen Sohlbergit auttaa asiassa.
Unohdetut mestarit listaan voisi tietysti lisätä myös Waldegårdin ja jotkut varmasti myös Blomqvistin.

Listan suomalaiskuskeista unohdetuin on muuten varmasti Salonen vaikka onkin maailmanmestari, osittain varmasti miehen omasta halusta.
 
Ylös