Talvikausi 2021–22: testit, puskajutut

  • Viestiketjun aloittaja SJ
  • Aloituspäivämäärä

SJ

F1 asijan tuntia
Liittynyt
6.9.2011
Viestit
4211
F1-talvitestit pyörähtävät käyntiin jo nyt. Abu Dhabissa ajetaan kaksipäiväinen testirupeama 14–15.12. Tällöin pääosassa on junnutestit sekä Pirellin rengastestit.

Varsinaiset kaudenalustestit kisakautta 2022 varten ajetaan kahdessa osassa helmi-maaliskuussa:
  • Espanja / Barcelona: 23–25. helmikuuta
  • Bahrain / Sakhir: 10–12. maaliskuuta
Kauden 2022 ensimmäinen kisa on tarkoitus ajaa Bahrainin radalla 18–20. maaliskuuta.
 

SJ

F1 asijan tuntia
Liittynyt
6.9.2011
Viestit
4211
Bottas tekee tänään tiistaina debyytin Alfa Romeon väreissä. Näköjään hän myös ajaa konkreettisesti Alfan väreissä eikä vain mainoksista riisutulla autolla / univormulla.



 
Viimeksi muokattu:

imthesun

Well-known member
Liittynyt
26.1.2004
Viestit
193
Pidän hyvin mahdollisena, että Lewis Hamilton ajoi juuri viimeisen kisansa. Kaksi isointa syytä siihen on:

a) Lewis haluaa tehdä muutakin. Virgil Ablohin kuolema näyttää vaikuttaneen Lewikseen voimakkaasti ja uskon hänen miettivän nyt tosissaan, että elämä on arvaamaton ja hommat voi jäädä tekemättä mikäli asioita siirtää loputtomiin.

b) Kaikki mitä Formuloista on tullut Masin aikakaudella. Vaikka Lewis otti asian näennäisen tyylikkäästi, niin hän ei saapunut edes lehdistötilaisuuten. Edes tappioon Nicolle Lewis ei reagoinut tällä tavalla.

Kuulitte multa sit perustelut ekana ;)
 

Razor

Well-known member
Liittynyt
12.10.2008
Viestit
1170
Toivottavasti ei lopeta. Tässä on niin pitkään odoteltu, että näkis Hamilton vs Russell. Muutenkin ois kiva nähdä miten pärjää uusilla autoilla jos mese ei ookkaan enää se gridin paras auto.
 

F1-fani82

Well-known member
Liittynyt
26.11.2007
Viestit
7532
Sijainti
Vantaa

Mikko_A

Työtön.
Liittynyt
13.8.2001
Viestit
4858
Nyt mennään rankasti spekulaation puolelle..

Huomaatteko Neweyssä jotain outoa? Olen ennenkin kauden mittaan miettinyt, että voisiko olla, että Adrian on sairastanut johonkin? Mies näyttää jotenkin todella väsyneeltä tai jotenkin nuutuneelta. Kiinnitin huomion kaulan alueelle ja puheeseen, että tulee mieleen sama kuin esim Val kilmer puhuu joka sairasti kurkkusyövän. Kaula ei liiku ja jotenkin vaikean oloista?
 

Mikko_A

Työtön.
Liittynyt
13.8.2001
Viestit
4858
Mä en usko, että Hamilton lopettaa. Pettymys oli vain niin kova, että katosi saman tien... MIettikääpä itse kun historiallinen 8 mestaruus jää kiinni muutamasta mutkasta.
 

ouzei

Well-known member
Liittynyt
22.5.2018
Viestit
1595
Nyt mennään rankasti spekulaation puolelle..

Huomaatteko Neweyssä jotain outoa? Olen ennenkin kauden mittaan miettinyt, että voisiko olla, että Adrian on sairastanut johonkin? Mies näyttää jotenkin todella väsyneeltä tai jotenkin nuutuneelta. Kiinnitin huomion kaulan alueelle ja puheeseen, että tulee mieleen sama kuin esim Val kilmer puhuu joka sairasti kurkkusyövän. Kaula ei liiku ja jotenkin vaikean oloista?
Joku pyöräilyonnettomuus ainakin ollut. "Adrian had several broken bones and head injuries."


 

comm

Well-known member
Liittynyt
25.3.2012
Viestit
1007
Tän päivän testiajat
5x2yf3k8bq581.jpg
Tän kauden kuskit ajaa käsittääkseni muutetuilla autoilla ja uudet normaaliautoilla
 

henrizio

väärinkäyttäjä
Liittynyt
21.4.2007
Viestit
2194
Tän kauden kuskit ajaa käsittääkseni muutetuilla autoilla ja uudet normaaliautoilla
Shwartzman oli tänään ainoa tämän kauden mukaisella autolla/renkailla. Muilla 18" renkaat ja 2018-2021 runkoon rakennetut testimuulit.
 

Davros

Well-known member
Liittynyt
14.5.2013
Viestit
4562
Miksi Zhou on ajanut Alpinella?
Kuuluu edelleen Renault'n junnuakatemiaan. Käsittääkseni sopimukset on vuoden loppuun asti, ja esim. Valtteri tarvitsi Mersun luvan ajaa Alfalla. Alpine ilmeisesti halusi vielä ajattaa Zhouta.
 

markot

Well-known member
Liittynyt
20.5.2005
Viestit
3867
Mistä seurata testejä?? Livessa vaan jotain tyhmiä chatteja...
 

BJohnson

Well-known member
Liittynyt
11.3.2020
Viestit
2402
SijaKuskiTalliAikaKierrosmäärä
1.Charles LeclercFerrari1.20,16575
2.Lando NorrisMcLaren1.20,47449
3.George RussellMercedes1.20,78469
4.Sebastian VettelAston Martin1.21,55144
5.Yuki TsunodaAlphaTauri1.21,63837
6.Max VerstappenRed Bull1.22,24677
7.Fernando AlonsoAlpine1.23,31749
8.Nicholas LatifiWilliams1.23,37966
9.Robert KubicaAlfa Romeo1.25,9099
10.Nikita MazepinHaas1.26,45613
Alfalla taas vaikeaa...
 

BJohnson

Well-known member
Liittynyt
11.3.2020
Viestit
2402
Barcelonan talvitestit, päivä 1/3:
KuskiTalliAikaKierroksia
1. Lando NorrisMcLaren1.19,568103
2. Charles LeclercFerrari1.20,16580
3. Carlos SainzFerrari1.20,41673
4. George RussellMercedes1.20,78477
5. Lewis HamiltonMercedes1.20,92950
6. Sebastian VettelAston Martin1.21,27652
7. Yuki TsunodaAlphaTauri1.21,638121
8. Fernando AlonsoAlpine1.21,746127
9. Max VerstappenRed Bull1.22,246147
10. Valtteri BottasAlfa Romeo1.22,57223
11. Alexander AlbonWilliams1.22,76066
12. Mick SchumacherHaas1.22,96223
13. Lance StrollAston Martin1.23,32767
14. Nicholas LatifiWilliams1.23,37966
15. Nikita MazepinHaas1.24,50520
16. Robert KubicaAlfa Romeo1.25,9099
 
Ylös