Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / KEVÄTKAUSI 2015

  • Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä

PuoliPöhkö

Well-known member
Liittynyt
3.1.2008
Viestit
31216
Sijainti
suom. "sijainti" toim.huom.
Sillä tavalla pojjaat, juuri näin.

Lieksalaismiehelle tuplamoka: Tätä ei olisi kannattanut tehdä poliisiauton edessä
Yleensä nää on sellaisia, jotka Kouvo tuntee tavalla tai toisella.:D
Perkeleen helvetti, että osaa olla nykyään ärsyttäviä nuo uutisjuttujen otsikot.
Millaisenkohan vitun takia journalismi on päätynyt tällaiseen maanrakoon?

Otsikon tulisi olla informatiivinen ja kuvaava, eikä mahdollisimman arvoituksellinen.
 
Viimeksi muokattu:

jjv

Arschloch
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26892
Aamun Hesarissa on yksityisilmoitus:




Kiinnosti nämä pienet ehdot, vaan eipä vastannut omistaja puhelimeen.
Siinä on joku kyrpiintynyt duunari tehnyt hyvä sunnuntaijäynän pomolleen. Puhelimen kilinä ollut aamulla ihan riittävä.
 

jupla

Well-known member
Liittynyt
30.6.2005
Viestit
12416
Sijainti
Kurjala
Perkeleen helvetti, että osaa olla nykyään ärsyttäviä nuo uutisjuttujen otsikot.
Millaisenkohan vitun takia journalismi on päätynyt tällaiseen maanrakoon?

Otsikon tulisi olla informatiivinen ja kuvaava, eikä mahdollisimman arvoituksellinen.
Tämä on levinnyt jopa YLEen. Klikkauksia janotaan. Erittäin sikamainen linja.
 

maradona

Resistive User
Liittynyt
6.3.2005
Viestit
4616
Sijainti
Me seisotaan hattu kourassa maailman reunalla
Perkeleen helvetti, että osaa olla nykyään ärsyttäviä nuo uutisjuttujen otsikot.
Millaisenkohan vitun takia journalismi on päätynyt tällaiseen maanrakoon?

Otsikon tulisi olla informatiivinen ja kuvaava, eikä mahdollisimman arvoituksellinen.
Täysin samaa mieltä otsikkojen laadusta, syyksi veikkaan klikkausten houkuttelua mainosmiljoonien tähden.
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
"Tähän pikkukylään osui Loton jättipotti", kertoi Iltalehti. Klikkihuorausta lailla tuon tuplamokan.

Ei nyt heti paikalla välähdä, että kuka olisi, vaikka puoliskon ikäluokkaa. Ei me nyt kaikkia hörhöjä tunneta.
 

Vilperi

Välimallin jätkä
Liittynyt
20.7.2001
Viestit
4593
Sijainti
Tampere
Saman huomannut ja ihmetellyt mihin ne niitä klikkausmääriä tarttee.
Tosissasko kysyt? Ne saa mainostuloja mainosnäyttöjen mukaan.

Edit: No joo, meitsihän tässä näköjään tyhmäileekin.:thumbfh:
 
Liittynyt
1.11.2014
Viestit
3326
Sijainti
Katabolia
Perkeleen helvetti, että osaa olla nykyään ärsyttäviä nuo uutisjuttujen otsikot.
Millaisenkohan vitun takia journalismi on päätynyt tällaiseen maanrakoon?

Otsikon tulisi olla informatiivinen ja kuvaava, eikä mahdollisimman arvoituksellinen.
Mutta mikä oli se tuplamoka? Ajeli kännissä oli ensimmäinen, entä toinen? Eikä se ollu moka vaan oma valinta. Samoin poliisin tilanteeseen puuttuminen ei ollu moka vaan sattumaa ja silmien auki pitoa. Ainoa todellinen moka oli se ettei pysynyt suoraviivaisesti omalla kaistallaan. Jos olisi sen jälkeen törmännyt poliisiautoon, se olis voinut olla toinen moka.
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Sitä samaa paskaa "Niukka enemmistö ehdokkaista vihatun veron kannalla"... En arvannut väärin, että mikä vero olisi kyseessä.
 

Sue_me

Well-known member
Liittynyt
1.8.2005
Viestit
27848
Poliisi haluaa tehdä salaisia kotietsintöjä

Sisäministeriön kaavailuissa kotietsintä voitaisiin tehdä kohteelta salaa jo rikosten ennalta estämiseksi


Maanpetos-, vakoilu- ja terrorismirikosten lisäksi salaista kotietsintää ehdotetaan myös muihin rikoksiin.



Poliisille ehdotetaan oikeutta tehdä salaisia kotietsintöjä rikosten ennaltaestämiseksi.

Nykyisin poliisi ei voi mennä tekemään kotietsintää salaa. Kohteelle on lain mukaan varattava tilaisuus olla läsnä etsinnässä, jollei se viivästytä asiaa merkittävästi.

Sisäministeriössä on nyt laadittu arviomuistio, jonka mukaan poliisilla pitäisi tietyissä tapauksissa olla oikeus tehdä kotietsintä salassa.

Lisäksi etsintöjä pitäisi ehdotuksen mukaan voida tehdä jo ennen kuin rikos on tapahtunut, siis tiedonhankintatarkoituksessa. Tällöin rikos voitaisiin estää ennalta.

Nykyisin etsintä voidaan tehdä vain vireillä olevan rikostutkinnan yhteydessä.

Erityisesti muistiossa toivotaan salaisia kotietsintöjä terrorismirikosten estämiseksi. Vaikka terroristit pyrkivätkin toimimaan salassa, ryhmän toiminnasta jää erilaisia jälkiä.

Poliisi voi löytää esimerkiksi rikossuunnitelman luonnoksia, asiakirjoja ryhmän sisäisestä työnjaosta, iskukohteen ennakkotiedusteluun liittyviä muistiinpanoja, matkustusasiakirjoja taikka suunnitelman toteuttamiseksi tarvittavia aineita tai esineitä, muistiossa todetaan.

Poliisi on muistion mukaan onnistunut oman tiedonhankintansa ja vihjeiden avulla estämään useita vakavia rikoksia, esimerkiksi koulusurmia. Näyttöä ei kuitenkaan aina ole kertynyt riittävästi, koska toimintaan on jouduttu puuttumaan liian aikaisin.

"Jälkikäteen ilmoitettavan etsinnän mahdollisuus olisi antanut esitutkintaviranomaisille mahdollisuuden todisteiden keräämiseen ja henkilöiden saamiseen rikosoikeudelliseen vastuuseen", muistiossa todetaan.

Muistion mukaan kaikissa muissa Pohjoismaissa jälkikäteen ilmoitettavalla kotietsinnällä on pystytty estämään terroritekoja. Myös suuressa osassa EU-maita on mahdollisuus salaiseen kotietsintään.

Ehdotuksen mukaan keinoa voitaisiin käyttää tiettyjen laissa erikseen lueteltujen rikosten estämisessä. Pykäläluonnoksissa on mainittu terrorismirikosten lisäksi muun muassa vakoilu, henkirikokset, törkeä ihmiskauppa ja panttivangin ottaminen.

Näiden lisäksi salaista kotietsintää voitaisiin käyttää estämään törkeää rahanpesua, törkeää tietomurtoa, törkeää ampuma-aserikosta ja törkeää huumerikosta.

Päätösvalta salaisesta kotietsinnästä keskitettäisiin ehdotuksen mukaan Helsingin käräjäoikeudelle. Poliisin tekemästä kotietsintävaatimuksesta ja oikeuden päätöksestä olisi käytävä ilmi, miksi etsinnän voidaan olettaa olevan välttämätön.

Jos etsintä kohdistuisi vakituiseen asuntoon, tuomioistuinkäsittelyssä kohteen oikeuksia valvoisi julkinen asiamies.

Koko etsintä olisi videoitava, jotta jälkikäteen voidaan selvittää tapahtumien kulku.

Etsinnän aikana voitaisiin ehdotuksen mukaan takavarikoida tai kopioida asiakirjoja tai muuta materiaalia. Vaaralliset aineet, kuten räjähteet tai huumeet, voitaisiin vaihtaa vaarattomiin.

Etsinnästä olisi ilmoitettava kohteelle, kun tiedonhankinnan tarkoitus on saavutettu.

Muistiossa ehdotetaan myös, että poliisi voisi tehdä salassa laite-etsintöjä eli kopioida esimerkiksi tietokoneen tai älypuhelimen materiaalin. Päätöksen tästä voisi tehdä päällystötasoinen poliisimies.

Muistio on laadittu sisäministeriössä. Sen laatimiseen on osallistunut ministeriön virkamiesten lisäksi Poliisihallituksen, suojelupoliisin ja keskusrikospoliisin edustajia.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1426999163822

No niin, pojat ja tytöt, nyt kaikki kuuma kama piiloon toisaalle.
 
Viimeksi muokattu:

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Tokihan tuota on kannatettava, koska täällä ei ole mitään salattavaa. Kaikkien vastustajien koteihin mielellään tehoiskut ja vähän muilutusta päälle.
 

Fagerholm

Oman elämänsä Sutil
Liittynyt
19.12.2004
Viestit
39266
Sijainti
Semminki
– Sain viimeksi yhteydenottoja viime viikon tiistaina. Viljon nähtiin suunnistavan Läyliäisiin päin.
Hieno eläin tuo eteläsuomessa omille reissuilleen lähtenyt poro nimeltänsä Viljo. Hieno.
 
Ylös