Portugalin MM-ralli 2025

delorean

Well-known member
Liittynyt
30.1.2009
Viestit
3862
Sijainti
JKL
Nyt on aamuun vähän sekoitusta rengasvalinnoissa.
E: Rivit hyppi silmillä amusta. Softi pitoista enimmäkseen... Kallella 2 hardia. Muilla vähintään 4 softia mukana...
 
Viimeksi muokattu:

AnttiL

Reittinörtti
Liittynyt
25.12.2010
Viestit
16776
Sijainti
Tampereen lenkki
Nyt on aamuun vähän sekoitusta rengasvalinnoissa.
E: Rivit hyppi silmillä amusta. Softi pitoista enimmäkseen... Kallella 2 hardia. Muilla vähintään 4 softia mukana...
Aiemminhan Kalle nimenomaan tykkäs ajaa hardilla, mutta toki se oli Pirellin aikaa
 

Magnum2300

Well-known member
Liittynyt
28.10.2009
Viestit
887
Aamupäivän kaksi ensimmäistä meni Ogierin komennossa. Tiukkaa on ollut Tänakin kanssa, mutta vanha mestari repi sen pari sekuntia per pätkä. Aamun kolmannella tuli turpiin 9,8s Tänakille eikä Ogier tiennyt selvää syytä.

Tänak jäi kahdella ensimmäisellä Ogierista, mutta kolmannella veti raivolla pohja-ajan ja kasvatti johtoaan. Tänakilla oli yksi rengasrikko alla eikä enää ehjää vararengasta, mutta se ei ek14:n riskillä raivoamista estänyt. Ott vaikutti jopa yllättävän tyytyväiseltä viimeisessä maalihaastattelussa.

Katsutalla on ollut tiukkaa vääntöä Rovanperän kanssa kolmossijasta. Päivän toisella meni jo 0,9s Rovanperän edelle, mutta nyt kolmannella tipahti 0,4s taakse.

Rovanperä on ajanut fiksusti. Kalle ei ole Tänakin ja Ogierin vauhtiin pystynyt, mutta MM-taistelun kannalta kolmossija olisi hyvä, kun Evans kyntää seitsemäntenä. Ajetaan kuitenkin ralli loppuun ennen kuin jaetaan pisteet.

Neuville jäi aamulla kokonaistilanteessa sekä Katsutalle että Rovanperälle. Ilmeisesti pehmeät renkaat eivät kestä samalla lailla pätkän loppuun asti kuin Rovanperän kovat.

Pajari on ajanut järkevästi. Ei mitään agressiivista hyökkäystä, mutta sopivan kovaa. Esimerkiksi edellä startannut Evans on jäänyt taakse kaikilla kolmella ek:lla

Evansilla ei ole vauhti riittänyt, vaikka hänen edellään tietä on ollut kuusi autoa putsaamassa. Seitsemäs sija ei varmaankaan tyydytä, vaikka MM-pistejohdossa onkin järkevää napsia ne pisteet, mitä riskittä saa.
 

Magnum2300

Well-known member
Liittynyt
28.10.2009
Viestit
887
Tänak oli viimeisellä lauantain metsäerikoiskokeella kärkivauhdissa, kunnes ohjaustehostin hajosi. Turpiin tuli 45,6 sekuntia Rovanperän pohja-aikaan verrattuna ja sekä Ogier että Rovanperä pääsivät kokonaistilanteessa ohitse.
 
Liittynyt
16.1.2025
Viestit
16
Sijainti
Laukaa
Tänakin ohjaustehostin hajos ja tippu kisassa kolmanneksi . 28sek ogieriin matkaa ja vielä tuo pyöritys tältä illalta jälellä .
 

Kagg

Well-known member
Liittynyt
19.8.2012
Viestit
1151
Vähän kyllä harmittaa Tänakin puolesta. Ajanut todella hyvän rallin ja nyt putosi ohjaustehostin vian takia kolmanneksi. Kalleen toki matkaa vain pari sekuntia, joten siinä on vielä iso taistelu edessä.
 

nordic man

Well-known member
Liittynyt
9.5.2009
Viestit
4038
Sääli kun Ott:lle kävi taas klassiset. Todella kovaa tekemistä oli tähän asti. Muuten oli vähän vaisumpi päivä tänään. Ihan mielenkiintoinen ralli tähän asti.
 

Magnum2300

Well-known member
Liittynyt
28.10.2009
Viestit
887
Katsuta sanoi maalihaastattelussa, ettei aja tosissaan sunnuntain pisteistä. Pajari sanoi, että ajetaan oman suunnitelman mukaan. Siellä pelaillaan sunnuntaipisteitä ja parempia kokonaiskilpailun sijoituksia Evansille.

Tänak riehuu ihan tosissaan ja näyttää kaikille, kuka on nopein. Nyt ero Rovanperän kakkospaikkaan enää 3,7 sekuntia. Sääli, että eilen hajosi ohjaustehostin. Onko renkaat menneet riehuessa vai vieläkö kova vauhti jatkuu kahdella viimeisellä?

Ogierilla on turvallisen oloinen johto, 16,5 sekuntia Rovanperään.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös