Meneeköhän Hornerkin siinä kohti vaihtoon. Marko ainakin juoksee karkuun. Tallia on koko sen 20-vuotisen historian aikana johtanut yksi ja sama poppoo ja voimat keskitetty yhden tähtikuljettajan taakse. Onkohan koskaan aiemmin nähty sellaista täydellistä resettiä, että käytännössä yhdellä oven avauksella lähtee sekä tähtikuljettaja, tallipäällikkö että tekninen johtajakin (Newey). Markon rooli ei ole ollut operatiivisessa mielessä merkittävä, mutta jonkinlaisen valtatyhjiön hänenkin lähtönsä jättänee.Oma veikkaus on että jos / kun Max tuolta lähtee, niin Red Bull painuu keskikastiin ja ratissa pyörii muutaman vuoden omia junnuja, kunnes tallia myydään eteenpäin.
Näillä ei ole mitään syytä jatkaa tuolla filosofialla yhtään sen pidempään kun Max ei ole tallissa ja ei pitäisi olla minkään sortin ongelma muuttaa auton filosofiaa. Kyllä se suunnittelija osaa katsoa virtaukset myös tasapainoisella autolla. Se varmasti on aivan erilainen, jos Max lähtee tallista ja tuskin vaikuttaa suorituskykyyn radikaalisti. Toki voi tulla mutkiakin matkaan esim jousituksen suhteen.Jotain omia kuskejaan? Aika rajulta kuulostaisi että Red Bull lähtisi uuden sääntöjen aikakauteen Tsunoda–Hadjar parivaljakolla josta jälkimmäinen vieläpä sanonut olevansa keskeneräinen emotallin puikkoihin. Ensi töikseen auton filosofia pitäisi räjäyttää ja lähteä nollapisteestä että sillä autolla pysyy normijamppa edes ladulla. Kyllä sinne meritoitunut kuski tarvitaan ottamaan homma haltuun ja se olisi Görgi.
Ei ongelmaa muuttaa autoa? Tosissaanko joku vielä uskoo että Red Bull tarkoituksella tekee hankalia autoja? Kai sitä auton filosofiaa olisi muutettu jo aika päiviä sitten jos olisi niin yksinkertaista eikä vaikuttaisi vauhtiin.Näillä ei ole mitään syytä jatkaa tuolla filosofialla yhtään sen pidempään kun Max ei ole tallissa ja ei pitäisi olla minkään sortin ongelma muuttaa auton filosofiaa. Kyllä se suunnittelija osaa katsoa virtaukset myös tasapainoisella autolla. Se varmasti on aivan erilainen, jos Max lähtee tallista ja tuskin vaikuttaa suorituskykyyn radikaalisti. Toki voi tulla mutkiakin matkaan esim jousituksen suhteen.
Kyllähän se auton luonne muuttuu todella paljon, kun MGU-H tippuu pois. Onkin mielenkiintoista nähdä miten moottorivalmistajat selättävät kaasuun vastaamisen? Voi pikkasen pyöristyä tehon ulostulo.Jotain omia kuskejaan? Aika rajulta kuulostaisi että Red Bull lähtisi uuden sääntöjen aikakauteen Tsunoda–Hadjar parivaljakolla josta jälkimmäinen vieläpä sanonut olevansa keskeneräinen emotallin puikkoihin. Ensi töikseen auton filosofia pitäisi räjäyttää ja lähteä nollapisteestä että sillä autolla pysyy normijamppa edes ladulla. Kyllä sinne meritoitunut kuski tarvitaan ottamaan homma haltuun ja se olisi Görgi.
Näillä ei ole mitään syytä jatkaa tuolla filosofialla yhtään sen pidempään kun Max ei ole tallissa ja ei pitäisi olla minkään sortin ongelma muuttaa auton filosofiaa. Kyllä se suunnittelija osaa katsoa virtaukset myös tasapainoisella autolla. Se varmasti on aivan erilainen, jos Max lähtee tallista ja tuskin vaikuttaa suorituskykyyn radikaalisti.
Ja tälläistä on nähty milloin ja missä? Tosiasiassa Russell on kerännyt enemmän pisteitä jok’ikisessä gp-viikonlopussa. Vai saadaanko tässä taas todisteeksi jotain epärelevanttia ihmestatistiikkaa a’la comm?En tiedä, että minkä verran kuskien suoritus vaikuttaa Mesellä, mutta usein esim. kun Antonelli pärjää hyvin, niin jostain syystä Russellin suoritus laskee. Onko ratakohtaista vai kuskeista ja miten se vaikuttaa esim tallin, tai RBn johdon, mielipiteeseen ja näiden olettamaan auton suoritustasoon, niin sitähän ei tiedetä millään tasolla .
No tallipäällikkö ei mennyt vaihtoon 96 kun Schumi vaihtoi Benettonilta Ferrarille, mutta muutenhan siinä marssi tärkeää henkilökuntaa mukana. Muistaakseni Brawn, ja oliko Byrne?Meneeköhän Hornerkin siinä kohti vaihtoon. Marko ainakin juoksee karkuun. Tallia on koko sen 20-vuotisen historian aikana johtanut yksi ja sama poppoo ja voimat keskitetty yhden tähtikuljettajan taakse. Onkohan koskaan aiemmin nähty sellaista täydellistä resettiä, että käytännössä yhdellä oven avauksella lähtee sekä tähtikuljettaja, tallipäällikkö että tekninen johtajakin (Newey). Markon rooli ei ole ollut operatiivisessa mielessä merkittävä, mutta jonkinlaisen valtatyhjiön hänenkin lähtönsä jättänee.
Odottiko joku (varmaan sitten odotti, henk.koht en) Tsukilta jotain kelvollisia suorituksia Red Bullilla. Kaveri kävi karsimassa tallipaikasta etukäteen, eikä tullut valittua.Keskikastissa voi kruisasilla ihan erilaisin kriteerein kuin yhdessä MM-sarjan kärkitalleista. On ihan reilua sanoa Tsunodan flopanneen Red Bull Racingillä.
Tsukilla on vuosien kokemus eikä ole viime kausina mikään heittopussi enää ollut, niin kyllä minä ainakin odotin vähän parempia otteita. Jos nyt ei mitään Verstappenin tasolle pääsyä, niin säännöllisiä Q3- ja pistesijoja kuitenkin.Odottiko joku (varmaan sitten odotti, henk.koht en) Tsukilta jotain kelvollisia suorituksia Red Bullilla. Kaveri kävi karsimassa tallipaikasta etukäteen, eikä tullut valittua.
Kun taustalla kuitenkin 4 kautta suhailua Torolla, josta muistikuvana tiimiradio raivarit, syöksypommit muita päin (mukaan lukien tallikaverit) ja vaikeudet pysyä valkoisten viivojen sisäpuolella, niin aika T-U pitää olla, jos ajatteli Edenin porttien avautuvan RB-paikan myötä.
Japanin Jukka lähetti de Vriesin ja Ricciardon eläkkeelle sekä löi Lawsonille luun kurkkuun. Kun Lawson julistettiin Perezin tuolille niin kyllä sitä yleisesti pidettiin vääryytenä, koska Lawson ei ollut esittänyt yhtään mitään. Eipä siinä tainnut näytöt radalla painaa kun Lawson nostettiin emotalliin ohi Tsunodan, koska puutarhatonttu on Hondan miehiä ja hankala persoona.Odottiko joku (varmaan sitten odotti, henk.koht en) Tsukilta jotain kelvollisia suorituksia Red Bullilla. Kaveri kävi karsimassa tallipaikasta etukäteen, eikä tullut valittua.
Kun taustalla kuitenkin 4 kautta suhailua Torolla, josta muistikuvana tiimiradio raivarit, syöksypommit muita päin (mukaan lukien tallikaverit) ja vaikeudet pysyä valkoisten viivojen sisäpuolella, niin aika T-U pitää olla, jos ajatteli Edenin porttien avautuvan RB-paikan myötä.
Niin siis kokemuksen perusteellako? Kokemuksen myötä pitäisi noi höttyilyt jäädä, mutta tasaisen varmasti se teilaa jonkun kylkeen jo viidettä vuotta.Tsukilla on vuosien kokemus eikä ole viime kausina mikään heittopussi enää ollut, niin kyllä minä ainakin odotin vähän parempia otteita. Jos nyt ei mitään Verstappenin tasolle pääsyä, niin säännöllisiä Q3- ja pistesijoja kuitenkin.
Siinä mielessä Hadjarin ulostulot, ettei ole valmis vielä tuonne, on merkki terveestä järjestä.Japanin Jukka lähetti de Vriesin ja Ricciardon eläkkeelle sekä löi Lawsonille luun kurkkuun. Kun Lawson julistettiin Perezin tuolille niin kyllä sitä yleisesti pidettiin vääryytenä, koska Lawson ei ollut esittänyt yhtään mitään. Eipä siinä tainnut näytöt radalla painaa kun Lawson nostettiin emotalliin ohi Tsunodan, koska puutarhatonttu on Hondan miehiä ja hankala persoona.
Mutta eipä tämä ole kuitenkaan yllättänyt että se joka tulee Red Bullille niin aloittaa suht ok, mutta homma lähtee syöksykierteeseen. Ehkä vähän huvittavaa että Tsunoda itse totesi että muutama kisa alle niin voi laittaa Maxin ahtaalle. Ja Lawson uhosi myös jotain. Tarvitsisi hattu kourassa mennä sorville eikä henkselit paukkuen![]()
Kyllähän niitä pistesijoja yhdellä välin tulikin jo useampikin kappale tuolloinkin huonoista lähtöruuduista huolimatta ja Miamissa tuli pienoiskisan pisteitäkin eikä vain yhden nimimerkin mielestäni huuteleman muka vain yhden kerran verran koko vuoteen, mutta epäonnea tosiaan on ollut välillä huomattaviakin määriä ja milloin ei ole niin kyllä siellä on kilpailutaktiset päätökset mokattu moneen kertaan niin Red Bullilla kuin sitä ennen Racing Bullillakin.Tsukilla on vuosien kokemus eikä ole viime kausina mikään heittopussi enää ollut, niin kyllä minä ainakin odotin vähän parempia otteita. Jos nyt ei mitään Verstappenin tasolle pääsyä, niin säännöllisiä Q3- ja pistesijoja kuitenkin.
Tasaisen varmasti? Ei ole kyllä lähellekään kolaroinut niin usein kuin miten pidetään asiaa yllä. Tuokin on lähinnä tiettyjen medioiden luoma harhakuva. Nämä 'tasaisen varmat' sattuivat lähinnä Tsunodan uran avauskaudella jos silloinkaan ja silloin ihan oikeasti ainoaa nykytilannetta huonommassa ajassa muutoin puhuen kolme vuotta sitten tuolloinkin lopulta aika vähän aikaa kaikkiaan. Kun on siellä välillä Tsunodaa kolaroineet ulos muutkin radalta. Ei tosin aivan niin ilmiselvästi toisin kuin miten Brendon Hartleyta kolaroitiin hänen uransa ainoaksi jääneellä F1-kaudella, mutta riittävästi kuitenkin tähän mennessä!Niin siis kokemuksen perusteellako? Kokemuksen myötä pitäisi noi höttyilyt jäädä, mutta tasaisen varmasti se teilaa jonkun kylkeen jo viidettä vuotta.
Kyllä ja varmasti nähnyt mitä muille kokelaille on tapahtunut. Outoa sinänsä, mutta tällä kertaa ei kannata hoppuilla sinne kärki auton rattiin. Varsinkin kun kakkostallissa pystyy ajamaan hyviä pistesijoja ja sitä kautta erottua edukseen.Siinä mielessä Hadjarin ulostulot, ettei ole valmis vielä tuonne, on merkki terveestä järjestä.
Jos tarjotusta istuimesta kieltäytyy, niin se menee sitten jolle kulle toiselle. Jos tuo joku toinen ajaa autolla vahvasti, niin sen jälkeen Hadjar jää rannalle ruikuttamaan. Kyllä sinne ykköstalliin lähdetään heti kun kutsu tulee.Kyllä ja varmasti nähnyt mitä muille kokelaille on tapahtunut. Outoa sinänsä, mutta tällä kertaa ei kannata hoppuilla sinne kärki auton rattiin. Varsinkin kun kakkostallissa pystyy ajamaan hyviä pistesijoja ja sitä kautta erottua edukseen.
Bottakselle ajohommia?Colapinton ajot taitavat olla tässä.
Mutta aidan toisella puolella on kielletty hedelmä; monivuotinen tulevaisuus jenkkien Catherham-projektin kanssa pommin varmasti hännillä, josta ehkä saisi takuuvarmaa vuosiliksaa vuoden kauemmin.Vale on sen verran hyvä linkki Mesen moottoreiden ja inssien tuntemukseen, että olisi melkein munaus jättää Alpinelta mahdollisuus väliin. Olisi Valellekin kilpailullisesti järjettömän paljon parempi vaihtoehto, kuin Cadillac