Portugalin MM-ralli 2026

Muucconen

Well-known member
Liittynyt
2.9.2018
Viestit
1782
Olipa yllättävän suuret aikaerot sunnuntaiaamun ensimmäisellä ek:lla. Ogier ja etenkin Pajari jäivät paljon. Ei voi laittaa olosuhteiden piikkiin sillä välissä Neuville suoritti mainiosti.
 

Magnum2300

Well-known member
Liittynyt
28.10.2009
Viestit
949
Onpahan draamaa, sade sotkee voimasuhteita.

Harmiksi Pajarilla sekä Ogierilla molemmilla rengasrikot toiseksi viimeisellä ja joutuivat vaihtamaan kesken ek:n. Ogi kokeneena kettuna vaihtoi selvästi nopeammin.
 

DC

Helsingin UA
Liittynyt
27.10.2010
Viestit
6083
Sijainti
Suonionkatu 1 C
Olipahan mahtava suoritus Suniselta. Jos viime vuonna oli akuutti pelko siitä, ettei Teemun nimeä muista kohta enää kukaan, niin ei ole enää. Pitkän tauon jälkeen sorakisassa, ekan kerran ylipäänsä Hankookeilla soralla, mutta niin vain kun lähtölippu heilahti, veteli Teemu kaikkia muita ympäri korvia. Todella hieno, taktisesti puhdas ja ehjä suoritus. Ja upea suoritus toki myös kartturi Hussilta, kaikki saatu huomio WRC2-voitosta on vähintäänkin ansaittua.

Henk.koht. hieman korpeaa, että suurmestari Ogier menetti käytännössä varman voiton rengasrikkoon aikalailla kalkkiviivoilla. Toki Hyundain voitto teki monella tapaa hyvää sekin, ei siinä. Muista kisan aikaisista huomioista täytyy nostaa esiin ja todeta se, että monissa yhteyksissä hyvin usein sympaattinen-adjektiivin nimensä eteen saava Katsuta on kyllä tällä hetkellä ehkä vähiten oma suosikkini Rally1-kuskeista. Japanilaisesta on ikään kuin varkain kuoriutunut todellinen sarjavalittaja; ikinä ei ole mikään hyvin ja lähes kaikesta jaksetaan valittaa. Tällä kertaa kaiken huippu oli lapsellinen avautuminen Lousadan yleisö-ek:n olosuhteista. McErleanin tilanteesta kehtasi vielä sanoa, että nothing that he can do. Vai niin. Toivottavasti joku Toyotan tiimin toimihenkilöistä esittelee ennen seuraavaa rallia Katsutalle auton hallintalaitteet: ohjauspyörän ja kaasu- ja jarrupolkimet.
 
Ylös