Rallicross 2026

jjv

Well-known member
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26942
Rytkönen ja Turpeinen podiumille. Etenkin Turpeisella oli taas hyvä viikonloppu ja tuo rata on kyllä viihdyttävä.
Bakkerud siirtyi sarjakärkeen.
 

jjv

Well-known member
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26942
Lauantaina ja sunnuntaina on RallyX -kisat Älvsbynissä. Ei tainnut Grönholmin kiinnostus riittää tähänkään sarjaan, ei suomalaisia pääluokassa.

 

jjv

Well-known member
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26942
Wisconsinin Crandonissa ajetaan pari RallyX-osakilpailua tänä viikonloppuna. Alkueriä ei näköjään tule livenä mut semifinaalit ja finaalit tulee.
Siellä on Tommi Hallman pääluokassa.

edit. Sateen takia kisa siirtyi sunnuntaille.

 
Viimeksi muokattu:

jjv

Well-known member
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26942
Perjantaina ja lauantaina ajetaan seuraava RallyX jenkkisarjan kisa Eldora speedwaylla Ohiossa. Kierretään soraovaali ja pari ylimääräistä mutkaa. Hallman on mukana.
Ehkä sieltä liveäkin tulee.

 
Viimeksi muokattu:

jjv

Well-known member
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26942
Mondello Parkissa Irlannissa ajetaan viikonlopun EM-osakilpailu. 25 autoa pääluokassa ja ensimmäiset alkuerät alkaa lauantaina 16.00.
 

jjv

Well-known member
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26942
RallyX -kausi jatkuu tänä viikonloppuna Saksan Esteringillä. Nelivetoluokassa 10 autoa, mut kaksivetoluokassa peräti 29.


 
Viimeksi muokattu:

jjv

Well-known member
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26942
Kävin tänään ensimmäistä kertaa Pesämäen radalla ja tykkäsin kovasti. Etenkin tossa pitkässä kakkosmutkassa oli näyttävää luisua ja näki koko radan.
Hyvää vääntöä oli kaksivetoluokissa, nelivetoautoja ois saanu olla enemmän kuin kahdeksan.

 

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
12474
Sijainti
Helsinki
Tommi Hallman oli RallyX Americas-sarjan Kanadan finaalissa neljäs, mutta voitti sarjan mestaruuden.

https://urheiluuutiset.com/huima-suomalaisjytky-kanadassa-tommi-hallman-kruunattiin-mestariksi/

Tommi Hallman on voittanut historian ensimmäisen rallicrossin RallyX Americas -sarjan pääluokan mestaruuden. Mestaruus varmistui Kanadan Trois-Rivièresissä sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Suomen aikaa.

Hallman kilpaili nyt ensimmäistä kertaa urallaan rallicrossissa sarjan pääluokassa, ja vaikka vastassa olikin lajin ehdottomia huippukuljettajia, ei kuopiolainen kuvia kumarrellut, vaan meni ja ajoi sensaatiomaisesti mestariksi.

– Helpottunut olo! Aika kovat paineet oli kuitenkin tähän kilpailuun lähdettäessä, kun tiesi, ettei tällaisia tilaisuuksia tule ihan joka päivä eteen. Onhan tämä todella kova juttu, eikä tässä ihan täysin vielä ole oikein sisäistänyt, että mitä sitä tuli saavutettua, Hallman myönsi tiedotteessaan.

Vaikka ennen finaalia neljällä kuljettajalla olikin vielä mahdollisuus mestaruuteen, mestaruustaistelu kulminoitui lopulta kahden kuljettajan välille. Pohjois-Amerikan Nitrocross-sarjan pääluokan kaksinkertainen mestari Robin Larsson lähti Kanadaan neljän pisteen etumatkan turvin Hallmaniin nähden, mutta lopulta ruotsalainen taipui nuorelle suomalaiselle kilpailun jokaisessa vaiheessa.

– Mestaruuden voittaminen on aina kovempi juttu kuin yksittäisten kilpailujen voittaminen. Tietysti nyt kausi ei ollut pitkä, mutta aina mestaruuden voittaminen on haastavampaa, kun romahduksia ei saa tulla ja tason pitää säilyä kilpailusta toiseen korkeana. Varmasti tämä auttaa uralla eteenpäin, mestarien nimet muistetaan. Tärkeä juttu minulle ehdottomasti, suomalaista SET Promotion -tiimiä edustava Hallman hehkutti.

”Hän on todella nopea”


Kanadan kilpailun vei nimiinsä rallicrossin vuoden 2019 maailmanmestari Timmy Hansen, joka oli juhlinut samalla radalla rallicrossin MM-sarjan osakilpailuvoittoa lähes päivälleen tasan kymmenen vuotta sitten.

Siinä missä 34-vuotias Hansen edustaa rallicrossissa kokenutta kaartia, Hallman on lajin tämän hetken kovimpia nuoria lupauksia. Hansenin juhliessa MM-osakilpailuvoittoa Kanadassa vuonna 2016 Hallman aloitteli omaa uraansa Suomessa jokamiesluokassa.

– Minä, Robin, Kevin (Eriksson) ja Oliver (Eriksson) ollaan oltu näissä ympyröissä jo kauan, kun taas Tommi on tulokaskuljettaja. Hän on todella nopea, huippulahjakkuus, ja se, että hän heti pystyi voittamaan mestaruuden, on uskomattoman vaikuttavaa, kaksi osakilpailua voittanut mutta loppupisteissä viidenneksi jäänyt Hansen hehkutti kilpailun jälkeen.

Kauden viimeisessä kilpailussa mukana oli seitsemän kuljettajaa, jotka asettuivat seitsemän kuljettajan finaaliin neljän alkuerävaiheen ja kahden semifinaalilähdön jälkeen. Hansen starttasi finaaliin paalupaikalta ja sai eturiviin vierelleen Hallmanin. Kevin Eriksson ja Tanner Foust miehittivät toisen rivin, kun taas Larsson ja Oliver Eriksson lähtivät matkaan kolmannesta rivistä. Sadekuuro kasteli rataa ennen finaalia.

– Näillä autoilla ei ole aiemmin sateella ajettu, mutta onneksi rata ehti suurimmaksi osaksi kuivua ennen starttia. Kakkosruudussa oli vielä kosteaa ja se oli lisäksi maalatulla kohdalla, niin pidon puolesta se oli huonoin paikka lähteä. Startti onnistui kuitenkin hyvin, mutta myös Larsson sai hyvän lähdön ja pääsi ohi, Hallman kertasi finaalin alkuvaiheita.

Hansen tyylitteli kärkipaikalta selkeään voittoon, kun taas Hallman onnistui ohittamaan Larssonin finaalin puolivälissä. Nousu toiseksi toi Hallmanille lopulta mestaruuden yhden pisteen erolla Larssoniin nähden.

– Kun tilanne oli käytännössä se, että se kumpi on ensin maalissa, minä vai Larsson, olisi mestari, niin kyllähän paineet oli todella kovat ja virheisiin ei ollut varaa, Hallman painotti.

Hallman on kolmas suomalainen, joka on onnistunut voittamaan Pohjois-Amerikassa ajettavan rallicross-sarjan pääluokan mestaruuden. Toomas Heikkinen vei nimiinsä Global Rallycross -sarjan pääluokan mestaruuden vuonna 2013, ja Joni Wiman juhli samaista titteliä vuotta myöhemmin.

Hypercar-luokan 4. osakilpailun finaalin tulokset

1. Timmy Hansen (SWE) Hansen Motorsport 4.22,146
2. Tommi Hallman SET Promotion + 2,278
3. Robin Larsson (SWE) JC Raceteknik + 3,427
4. Oliver Eriksson (SWE) Olsbergs MSE + 4,544
5. Kevin Eriksson (SWE) Olsbergs MSE + 4,926
6. Tanner Foust (USA) Optima Batteries + 7,367
7. Stephan Verdier (CAN) Olsbergs MSE + 15,567

Loppupisteet

Tommi Hallman 120
Robin Larsson (SWE) 119
Kevin Eriksson (SWE) 112
Oliver Eriksson (SWE) 108
Timmy Hansen (SWE) 107
Jimmy Henderson (USA) 72
Mikaela Åhlin-Kottulinsky (SWE) 64
Lia Block (USA) 64
Mitchell DeJong (USA) 46
Brad Deberti (USA) 26
Tanner Foust (USA) 24
Stephan Verdier (CAN) 19
Amanda Sorensen (USA) 16
 
Ylös