IRC: Sata Rallye Açores 2010

Lupatarkastaja

Well-known member
Liittynyt
18.3.2009
Viestit
2199
Azoreilla käydään jo viidettä erikoiskoetta soralla ajettavaa IRC-osakilpailua.

Torstain kolmen pätkän jälkeen rallia johtanut, tosin vain 0,2 sekunnilla, Juho Hänninen on tipahtanut neljänneksi kärsittyään hitaan rengasrikon perjantain ekalla pätkällä. Samalla pätkällä saman kohtalon kokivat myös Bernardo Sousa ja Kris Meeke. Rallia johtaa Bruno Magalhaes ennen Kopeckya ja Mikkelsenia.

Meeke kärsi eilisillä pätkillä ensimmäisenä autona ajamisesta. Tänään tietä puhdistaa Sousa, kun viiden kärki ajaa käännetyssä järjestyksessä.

IRC:n sivut
http://www.rally-irc.com/html/

Tulosseuranta
http://irc-results.com/2010/irc/acores/

Aikataulu (Suomessa kello +3 tuntia)
LEG 1

SS1 Lagoa / Marques 1 14.90 km 16:40
SS2 Coroa da Mata 7.50 km 17:19
SS3 Grupo Marques 1 2.00 km 17:55

Service – Ponta Delgada 18:19

Leg total 24.40 km

LEG 2

Service – Ponta Delgada 16. 7. 2010 09:34

SS4 Batalha Golfe 1 7.90 km 10:03
SS5 Feteiras 1 7.47 km 10:38
SS6 Sete Cidades 1 18.30 km 11:03

Service – Ponta Delgada 12:18

SS7 Batalha Golfe 2 7.90 km 12:57
SS8 Feteiras 2 7.47 km 13:32
SS9 Sete Cidades 2 18.30 km 13:57

Service – Ponta Delgada 15:12

SS10 Lagoa / Marques 2 14.90 km 15:57
SS11 Achada das Furnas 1 8.42 km 16:50
SS12 Lomba da Maia 1 7.80 km 17:13

Service – Ponta Delgada 18:38

Leg total 98.46 km

LEG 3
SS13 Achada das Furnas 2 8.42 km 17. 7. 2010 10:17
SS14 Graminhais 1 20.68 km 10:45
SS15 Tronqueira 1 21.94 km 11:33
SS16 Grupo Marques 2 2.00 km 13:20

Service – Ponta Delgada 13:59

SS17 Lomba da Maia 2 7.80 km 15:22
SS18 Graminhais 2 20.68 km 15:53
SS19 Tronqueira 2 21.94 km 16:41

Service – Ponta Delgada 18:36
Finish 19:10
Leg total 103.46 km

Event total 226.32 km
 

-Japé-

Well-known member
Liittynyt
18.11.2005
Viestit
1290
Magalhaesin vauhti on ollut yllättävää. Hänninen on tullut ihan hyvin. Mielenkiintoinen ralli ja pienet erot.
 

Pärre

Well-known member
Liittynyt
15.4.2008
Viestit
3558
Sijainti
Lahti
Aika tarkkaan on kärki nakutellut samoille sekunneille. Viimeisimmät erikoiskokeet näyttivät kyllä siltä, että Juho nousee vielä kärkeen. Se on aika ukko. :thumbup:
 

Sue_me

Well-known member
Liittynyt
1.8.2005
Viestit
27848
Eurosportilta tuli n. tunti sitten kooste toisen kilpailupäivän ajoista. Oli aika huimannäköiset maisemat paikoitellen kun ajoivat jotain vuoren harjannetta ja vähänkin reippaampi lipsaus olisi tietänyt parin-kolmensadan metrin pudotusta suoraan kraaterijärveen. :eek!:

En ole ikänä nähnyt vastaavaa paikkaa missään muussa rallissa.
 

Don Vito

Sekakäyttäjä
Liittynyt
2.3.2000
Viestit
4748
Sijainti
Event horizon
Hulppeat on Azoreilla maisemat mutta kyllä oli pirun kapeaa ränniä missä vetivät. Siellä kun joku onnistuisi rikkomaan ripustukset autostaan vähän huolellisemmin, niin olis koko pätkä tukossa. Eikä varmaan tuota yleisöäkään olisi nostamassa perää tielle jos muutoin lipsahtaa (vaikka nyt vähän vähemmänkin kuin sinne kraaterijärveen...)...
 

jokkis

Active member
Liittynyt
11.6.2010
Viestit
38
Sijainti
kaakkoisraja
Pätkä 14 peruttu, lehmiä:eek: tiellä, pätkä 15 alkaa puoli tuntia aikataulusta myöhässä.
 

Böö

Well-known member
Liittynyt
21.5.2009
Viestit
1001
Lopputulokset, IRC Azorien ralli, Portugali:
1. Bruno Magalhaes – Carlos Magalhaes (P) Peugeot 2.34.00,4
2. Kris Meeke – Paul Nagle (GB) Peugeot + 1.00,1
3. Juho Hänninen – Mikko Markkula (FIN) Skoda + 1.20,7
4. Andreas Mikkelsen – Ola Floene (N) Ford + 4.45,6
5. Ricardo Moura – Sancho Eiro (P) Mitsubishi + 5.22,0

IRC-sarjan pistetilanne 7/12 osakilpailun jälkeen:
1. Juho Hänninen (FIN) Skoda 48
2. Jan Kopecky (CZ) Skoda 39
3. Bruno Magalhaes (P) Peugeot 30
4. Guy Wilks (GB) Skoda 25
5. Kris Meeke (GB) Peugeot 23
 

-Japé-

Well-known member
Liittynyt
18.11.2005
Viestit
1290
Skodalla aika karvas loppu kun Juholla renkaanvaihto toka vikalla johdosta ja sitten Kopecký ulos vikalla johdosta. Tuli sitten Peugeotille helppo tupla.

Olis se hienoa nähdä enemmänkin suomalaisia tässä sarjassa. On mahtavaa taistelua ja pieniä eroja. Suhteessa WRC:hen vaikuttais olevan myös paremmat mahdollisuudet pärjätä yksityiskalustolla, etenkin jos se on Skoda, Pösö tai Ford.
 

Lupatarkastaja

Well-known member
Liittynyt
18.3.2009
Viestit
2199
Olipa todellakin melkoinen finaali tälle rallille. Meekelle tuli kakkostila kuin Manulle illallinen. Magalhaes kyllä ihan ansaitsi voittonsa, pitkään rallia johtikin, mutta toki Skodan puolesta harmittaa.

Toisaalta tällä saattoi nyt olla sarjan kannalta mielenkiintoa ylläpitävä merkitys. Esim. Bryan Bouffierin osalta, joka ajaa Barumissa Peugeot'lla, on kirjoitettu, että hänen kauden loppukisat riippuu siitä, onko Peugeot'lla mitkä mahkut merkkimestaruuteen. Skodallahan tiimiä on jo vahvistettu Loixilla.

Seitsemän osakilpailua ja kuusi eri voittajaa (Juho ainoa jolla tuplat), ja loppukauden kisoissa saatetaan vielä nähdä uusia voittajia (Basso Madeiralla, Wilks Skotlannissa).
 

ettelbruck

Well-known member
Liittynyt
30.7.2000
Viestit
11244
Sijainti
Vantaa/Riihimäki/Ettelbruck
Olis se hienoa nähdä enemmänkin suomalaisia tässä sarjassa.
Mitään en tiedä mahdollisista sopimus-raha-yms-asioista mutta jotenkin luulisin että se tummempi Fiesta tulis paremmin esille IRC:ssä kuin esim Portugalin MM-rallissa. Sen kirkkaamman rahoitus luultavammin haluaakin ajamisen tapahtuvan MM-tasolla?
 

-Japé-

Well-known member
Liittynyt
18.11.2005
Viestit
1290
Olipahan mahtavat lähetykset jälleen. Melko pelottava se Meeken tilanne tokana pvnä, oli tuuria ettei tippunut muutamaa sataa metriä Atlanttiin. Eurosportin IRC lähetysten jälkeen ei kyl jää WRC lähetyksiä liioin kaipaamaan. Melko eksoottisia kohteita kyl kalenteris nämä Azorit, Madeira, Canaria ja Sardinia. Saa kuvattua hienoa matskua ja tietkin vaikuttaa upeilta. Jäin vaan kelaamaan sitä, että paljonko autonvalmistajille sitten merkkaa, että millasissa paikoissa rallit oikein järjestetään, kun Quesnel ja Wilson porasivat, että Bulgariassa hieno kisa, muttei kande tulla enää uudestaan kun ei ole muuten sovelias kohdemaa MM-Sarjalle. Entäs sitten nää 4 saarta IRC:ssä?
 
Viimeksi muokattu:

larzzon

Well-known member
Liittynyt
29.3.2000
Viestit
356
Jäin vaan kelaamaan sitä, että paljonko autonvalmistajille sitten merkkaa, että millasissa paikoissa rallit oikein järjestetään, kun Quesnel ja Wilson porasivat, että Bulgariassa hieno kisa, muttei kande tulla enää uudestaan kun ei ole muuten sovelias kohdemaa MM-Sarjalle. Entäs sitten nää 4 saarta IRC:ssä?
Ehkä juuri tuossa näkyy se, että IRC:a ei ajeta pelkästään valmistajien ehdoilla?

Näiden "saarirallien" intressit liittyvät lähinnä turismin edistämiseen. Paljon parempaa mainosta esim. juuri Azorit eivät voi saada kuin puolen tunnin lähetyksiä postikorttimaisemista rallin myötä. Varmaan sikäläiselle järjestäjätaholle ihan sama, näkyykö niissä kuvissa ralliautoja vai ei.

Mielestäni konsepti on toimiva. Nykyisessä medioituneessa maailmassa on helvetin vanhanaikaista ajatella, että ralleja pitäisi ajaa siellä minne yritetään myydä autoja. Vaikka sitten ajettaisiin Lähi-Idässä, suurin osa arabeista seuraa rallia muutoin kuin tien varressa. Ja koska näin on, niin parempi on, että se televisiokuva tulee Azoreilta tai muista kuvauksellisista paikoista kuin jostain pölyiseltä aavikolta. Toki vaihtelu on hyvästä, pitää olla erilaista tiestöä ja olosuhdetta. Oleellisinta lienee se, että jos yksipuolisuus on valittava, niin mieluummin matkakohteiden kuin autonvalmistajien ehdoilla.

Asiasta männänrenkaaseen, Hänninen taisi ralliradiossa sanoa, että Azorit on seitsemäs osakilpailu ja että lisäralleja ajetaan jos tarvitsee. Onko kenelläkään tietoa, päteekö tämä vain Hänniseen, vai myös Skodaan?
 

Lupatarkastaja

Well-known member
Liittynyt
18.3.2009
Viestit
2199
Asiasta männänrenkaaseen, Hänninen taisi ralliradiossa sanoa, että Azorit on seitsemäs osakilpailu ja että lisäralleja ajetaan jos tarvitsee. Onko kenelläkään tietoa, päteekö tämä vain Hänniseen, vai myös Skodaan?
Skoda on varmistanut osanottonsa Suomen MM-rallin jälkeisenä viikonloppuna ajettavaan Madeiran osakilpailuun, vaikka se ei alun perin ollut suunnitelmissa.

Seuraava IRC-osakilpailu onkin Tshekeissä ja silloin on turha kysellä, onko Skoda mukana vai ei. Hännisen ja Kopeckyn lisäksi tehdas-Fabiaa ajaa Loix ja voisi kuvitella, että tehtaan apuja tulee myös Valousekille (ainakin näin oli Bohemiassa). Myös Protonit (Atkinson, McRae, Cave) nähdään taas Barumissa.
 

WebSlave

Trackman
Liittynyt
9.2.2005
Viestit
29660
Näiden "saarirallien" intressit liittyvät lähinnä turismin edistämiseen.
Liittynee myös televisiointiin. IRC:n tv-formaatti toimii juuri ralleissa, joissa ajetaan paljaita vuorenseinämiä, jolloin helikopteri voi lentää vieressä ja kuvata autoja läheltä. Esim. Jyväskylässä ei autoja voitaisi kuvata kuin ylhäältä päin.
 
Ylös