Isle of Man TT

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja -Japé-
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

-Japé-

Well-known member
Liittynyt
18.11.2005
Viestit
1290
Isle of Man TT

IOMTT liitännäinen keskustelu
 
Viimeksi muokattu:
Sama ohjelma osui myös minun silmänmulguaisiini. Isle of Man on kyllä omassa luokassaan jopa legendojen joukossa. Harva kilpailu on niin vaativa, että sieltä etäällä pysytteleminen koetaan terveen itsesuojevaiston osoituksena.

Silti, kisaa katsellessa teki mieli välittömästi hankkia ajovehkeet ja yrittää ilmoittautua mukaan. Tunteen täytyy olla kerrassaan mahtava kun kierros menee putkeen. Oh la laa!
 
Hullua, mutta kiehtovaa menoa.

Kuolemantapauksien lisäksi esim. Pat Hennenin (ensimmäinen usalainen, joka on voittanut RR:n GP:n, tämä Imatralla 1976) kisaura katkesi tuolla hänen kaaduttuaan pahasti 1978.
 
Katsoin myös tätä telkkarista ja oli se vaan lumoavan näköistä. Ikäänkuin olisi hypätty ajassa takaisin jonnekkin 50- tai 60-luvulle. Koskaan ei ole onboard-kuva näyttänyt noin maagiselta. Koko touhulle :thumbup:
 
Closer to the edge

Täytyy sanoa, että nyt tuli katsottua melko hyvä dokkari IOM:sta, nimeltään Closer to the Edge.

Suosittelen, löytyy mm. DUKElta. Moni jo varmaan nähnyt. Alla traileri:

http://www.youtube.com/watch?v=QldZiR9eQ_0

F1 vanhalla Spalla on mennyttä aikaa, Mulsanne on pilkottu, Audi S1:llä ei mennä Ounia. IOM on miltei ainuita asioita mitä oikeassa motorsportissa on jäljellä.
 
Viimeksi muokattu:
Katsoin muutaman inbike pätkän Youtubesta. Ihan sairasta touhua, huh huh :thumbup:
 
Ei ole varmaan yhtäkään vuotta ilman kuolemantapausta. Hullua touhua mutta hyvä, että jokin sentään on entisellään.
 
Onkohan IOM:ssa ajaneista suomalaisista olemassa listaa?
 
Onkohan IOM:ssa ajaneista suomalaisista olemassa listaa?

Enpä tiedä. Tuolta löytyy kaikki osallistuneet, mutta etsintä on aikaa vievää. Muistelin, että Pentti Korhonen olisi joskus osallistunut ja niinpä onkin kolme starttia alla, paras sijoitus 21.
 
Kesällä Goodwoodissa juttelin paikallisten harrastajien kanssa, jotka kertoivat käyvänsä joka vuosi katselemassa Mansaaren ajon. Hätäisimmät alkavat kuulemma suunnittelemaan tulevan vuoden reissua jo edelliseltä kotiutuessa.
 
Vielä 27pv tämän vuoden IOMTT alkuun. Tässä onkin jo hyvä lämmitellä edellisvuotisilla kisakoosteilla ja on bike pätkillä. Huimaa touhua edelleen. Moniko forumilainen on menossa katsomaan paikan päälle?
 
IOMTT harjoitukset ja aika-ajot käynnistyneet. Mukana myös Juha Kallio.
 
Tänäkään vuonna ei kisasta selvitty ilman kuolonkolaria.

Japanilainen Yoshinari Matshushita on kuollut Isle of Man TT -moottoripyöräkilpailussa.

43-vuotias Matsushita kuoli maanantaina aika-ajossa. Ajot keskeytettiin välittömästi, kertoo järjestäjä Auto Cycle Union (ACU). ACU on aloittanut onnettomuudesta tutkinnan.

– ACU esittää syvimmät pahoittelunsa Yoshinarin perheelle ja ystäville, ACU:n verkkosivuille lisätyssä tiedotteessa kerrotaan.

Matsushita on 21. kuljettaja 2000-luvulla, joka on kuollut Mansaaren TT-ajoissa.
http://www.mtv3.fi/urheilu/muutlaji...yorakilpailu-vaati-jalleen-kuljettajan-hengen
 
Aika vaarallinen on toi Mansaari. :nope:
 
Maanantaina lähdetään ja viikon reissu. Lentoja ei tahtonut löytyä enää päätöskisan jälkeisille päiville joten tulee lauantain ja sunnuntain huilit reissun loppuun.

Viides kerta kun olen itse lähdössä, kaveri ensikertalainen.

Noista kuolemista ei "yllättäen" pidetä saarella juuri meteliä, muistan kun 2010 tuli aivan puskista että Dobbs ja Loicht oli kuolleet.

Kuvia yms. sälää tulee myöhemmin ainakin tonne: http://www.flickr.com/photos/mansaarenajot/ ja alustavasti lehtijuttuakin sovittu.

Onhan se tietenkin hullun hommaa se ajaminen, mutta täytyy sanoa että katsojalle paljon mielenkiintoisempi kokemus kurkkia muurin päältä tai pensasaidan läpi TT:tä kun maksaa itsensä kipeäksi MotoGP-katsomossa istumisesta.
 
Onkos Michael Dunlopin ylivoima yllättänyt ketään? Jo 3 voittoa ja 131.220mph Superstockin rataennätys. Kuitenkaan tämä ei mikään Monza ole.
 
Ylös