Kaksipyöräiset 2025

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
10166
Sijainti
Helsinki
Superbike, Cremona, Lauantain lähdöt.
WSBK:
1. Bulega
2. Razgatlioglu
3. Bautista

SSP:
kuva_2025-05-03_203639915.png

Roberta Ponziani ajoi voittoon naisten MM-sarjan kilpailussa. Sarjaa johtava Maria Herrera toinen ja Beatriz Neila kolmas.

Niccolo Bulega ja Stefano Manzi voittivat myös luokkiensa kilpailut sunnuntaina. Maria Herreta taas voitti naisten mm-lähdön.
 
Viimeksi muokattu:

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
10166
Sijainti
Helsinki
AMA Supercross, Denver, Voittajat
450: Chase Sexton
250: Haiden Deegan (Deegan varmisti luokan mestaruuden)

Portugalissa ajettiin Motorcrossin MM-pisteistä. Mxgp-luokan voitti Lucas Coenen ja Mx2-luokan voitti Andrea Adamo. Molemmat ajoivat KTM-pyöriällä.

Varkaat veivät motocrosspyöriä Hämeenlinnassa. Havainnot Hämeenlinnan poliisille tai pyörät omistavalle tallille.

https://www.xracing.fi/uutinen/varkaat-iskivat-hameenlinnassa.

Rico Salmela ajoi kolmanneksi Moto3-luokan junioreiden Mm-sarjan kisassa Estorillissa.
https://vauhdinmaailma.fi/moottoripyoraily/rico-salmela-starttasi-kauden-upeasti-kylmapainen-suomalainen-torjui-rajut
 

Hartsa76

Well-known member
Liittynyt
23.2.2012
Viestit
7222
Oulton Parkissa ajetussa moottoripyöräkisassa kaksi kuljettajaa kuoli ja yksi loukkaantui vakavasti joukkokolarissa.

Maanantai-iltapäivänä ajettu ratamoottoripyöräkilpailu Britanniassa koitui kahden ajajan kohtaloksi. Oulton Parkin radalla ajettu British Supersport Championship -sarjan osakilpailu keskeytettiin pian vakavan joukkokolarin jälkeen.

Sarjan sivuston mukaan peräti 11 kuljettajaa kaatui osana tapahtumasarjaa. Kilpailu keskeytettiin välittömästi kolarin jälkeen ja lääkintähenkilöstö saapui paikalle.

Kaksi kuljettajaa menehtyi onnettomuudessa. Owen Jenner ja Shane Richardson menehtyivät saamiinsa vammoihin. Kolmas ajaja, Tom Tunstall, kärsi vakavia vammoja.
https://www.is.fi/moottoripyoraily/art-2000011213203.html
 

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
10166
Sijainti
Helsinki
Oulton Parkissa ajetussa moottoripyöräkisassa kaksi kuljettajaa kuoli ja yksi loukkaantui vakavasti joukkokolarissa.



https://www.is.fi/moottoripyoraily/art-2000011213203.html
Ikävä tapaus tosiaan, onnettomuus tallentui myös tv-kameroille ja klippi löytyy Youtubesta. Poliisi on aloittanut tapauksesta tutkinnan.

https://www.autosport.com/national/news/police-to-investigate-fatal-crash-at-british-superbikes-oulton-park-round/10720525/

Kovia aikoja eletään kilpamoottoripyöriäilyssä, vain viikkoa aiemmin Motocrossin Australian mestaruusarjan (Pro MX) kilpailussa menehtyi Joel Evans 30 vuoden iässä.

https://www.iltalehti.fi/muutlajit/a/0a2a8d11-7daa-4828-ba92-b5802d71616d

Motocrosstähti Joel Evans on menehtynyt 30-vuotiaana. Evans joutui sunnuntaina järjestetyssä ProMX Championship -osakilpailussa vakavaan onnettomuuteen, jonka seurauksena hänet kiidätettiin välittömästi sairaalaan.

Evans menehtyi sairaalassa saamiinsa vammoihin, kertoo muun muassa Daily Mail.

Osakilpailu järjestettiin Australiassa, Adelaiden pohjoisosassa. Etelä-Australian poliisi on pyytänyt kaikkia kilpailussa olleita, joilla on kuvamateriaalia tapahtumasta, ottamaan yhteyttä poliisiin.
Lapsi tulossa

Evansin vaimo Michaela Hurt paljasti Instagramissa riipaisevan yksityiskohdan kertomalla odottavansa parin yhteistä lasta.

– Olemme niin kiitollisia rakkauden ja tuen tulvasta kauniille miehellemme. Hän on niin rakastettu kumppani, setä, veli, ystävä ja poika, mutta kaikkein ylpeimpänä isä meidän rakastetulle pienelle pojallemme, joka liittyy seuraamme lokakuussa, Hurt kirjoitti kuvatekstissä.


Evansin sisko Renae Ferris kirjoitti niin ikään tunteikkaan muistokirjoituksen kauheiden uutisten tultua julki.

– Mitä voi edes sanoa, kun sanoja ei löydy? Eilen elämämme muuttui ikuisesti. En olisi koskaan voinut kuvitella, että tämä olisi se päivä, jolloin pikkuveljeni ottaisi viimeisen henkäyksensä. Hän oli paras veli, mitä tyttö voi toivoa, ja vielä parempi setä tytöilleni, Ferris kirjoitti.
 
Viimeksi muokattu:

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
10166
Sijainti
Helsinki
Quartararo ei pystynyt sprintissä hyödyntämään paalupaikkaansa ja oli neljäs. Marquezin veljekset jälleen kaksoivottoon. Banaia kaatui toisella kierroksella. Aldeguerille eka podium kuninkuusluokassa.

kuva_2025-05-10_211655425.png

Erno Kostamo oli seitsemäs North West 200-katuratakilpailun Superstock-lähdössä, eilen hän oli kahdeksas Superbike-luokassa.
 

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
10166
Sijainti
Helsinki
Kotiyleisö sai juhlittavaa, kun Johann Zarco katkaisi Marquezin veljesten voittoputken. Hondalle ensimmäinen voitto kolmeen vuoteen. Kuusi keskeyttäjää, heidän joukossaan Fabio Quartararo ja Alex Marquez. Zarco on ensimmäinen ranskalainen 71 vuoteen, joka on voittanut kotikilpailunsa.

1. Johann Zarco (Honda)
2. Marc Marquez (Ducati)
3. Fermin Aldeguer (Ducati)
4. Pedro Acosta (KTM)
5. Maverick Vinales (KTM)

kuva_2025-05-11_205816273.png

VM:n uutinen linkissä.
https://vauhdinmaailma.fi/motogp/sade-sekoitti-jalleen-pakan-motogpssa-le-mansin-tulokset-ja-mm-pistetilanne
 
Viimeksi muokattu:

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
10166
Sijainti
Helsinki
AMA Supercross-sarja saatiin päätökseen Salt Lake Cityssä. 450-luokan kilpailun voitti Chase Sexton. Sarjan mestaruuden vei Cooper Webb. 250-luokan voitti Haiden Deegan ja mestaruuden vei Tom Vialle.

Motocrossin MM-sarjassa ajettiin Espanjan kilpailu. Kay de Wolf voitti MX2-luokan ja Romain Febvre Mxgp-luokan kilpailun. de Wolf johtaa Mx2-luokan pisteissä, kun taas Lucas Coenen on Mxgp-luokan mm-kärjessä.

Slovenian Tim Gajserin kausi koki ikävän kolauksen Sveitsin kilpailun kaatumisen myötä ja hän kävi olkapääleikkauksessa.

https://www.xracing.fi/uutinen/gajserin-mestaruusunelmat-haudattiin
 
Ylös