Näiden huhujen mukaan se optio olisi Hamilla, ei FerkullaOptio ei ole sopimus eli totta kai Ferrari katselee vaihtoehtoja.
Jos Mese menettää Russellin, niin aika kusessa ovat, jos eivät saa Maxia tilalle. McLaren kaksikko ei nyt ole lähdössä voittavasta tallista mihinkään. Ainoa jolla olisi jotain annettavaa, olisi Leclerc.Mesen tilanne on jännä. Veikkaisin, että Mese on tarjonnut vain sitä vuoden sopimusta ja jos näin niin Rus antaa odottaa, että taipuisivat. Mesellähån ei tosin ole kiire asian suhteen ja voi odotella varmasti pitkäänkin.
Vai voiko enää muustakaan olla sopimukset kiinni?
Siellä varmasti on jotain kuskeja, joilla irtisanomispykälät kärkitallien kiinnostuksen suhteen, mutta en oikein jaksa uskoa tälläisiinkäån vaihtoehtoihin.
Yritä siinä sitten houkutella Leclerciä irtisanomaan rahakas monivuotinen Ferrarisopimus ja lähtemään Mersulle vuoden pahvilla. Russell kuskin paikalla neuvotteluissa eikä Mersulla ole vaihtoehtoja kuin monivuotiseen pahviin tai talli saattaa jäädä tyhjän päälle kun Alonson tuoli tulee markkinoille.Jos Mese menettää Russellin, niin aika kusessa ovat, jos eivät saa Maxia tilalle. McLaren kaksikko ei nyt ole lähdössä voittavasta tallista mihinkään. Ainoa jolla olisi jotain annettavaa, olisi Leclerc.
No silloinkin optioon liittyy varmasti suorituskykypykäliä, eli Hamiltonin pitäisi ensin lopettaa selittely ja keskittyä ajamiseen.Näiden huhujen mukaan se optio olisi Hamilla, ei Ferkulla
Kyllä se kiire jossain kohti tulee. Russellilla on todennäköisesti pöydällään tarjous myös Red Bullilta. Mersulla luotetaan paljon sihen, että se palaa ensi kaudella dominoivaan asemaan moottoriedun myötä ja olisi siten houkutteleva kohde gridin kaikille kuskeille.Mesen tilanne on jännä. Veikkaisin, että Mese on tarjonnut vain sitä vuoden sopimusta ja jos näin niin Rus antaa odottaa, että taipuisivat. Mesellähån ei tosin ole kiire asian suhteen ja voi odotella varmasti pitkäänkin.
Vai voiko enää muustakaan olla sopimukset kiinni?
En jotenkin jaksa uskoa, että tämä olisi kääntynyt RBn puoleen. Tosin tyhmä olisi, jos ei olisi niin tehnyt.Kyllä se kiire jossain kohti tulee. Russellilla on todennäköisesti pöydällään tarjous myös Red Bullilta. Mersulla luotetaan paljon sihen, että se palaa ensi kaudella dominoivaan asemaan moottoriedun myötä ja olisi siten houkutteleva kohde gridin kaikille kuskeille.
Ihmettelen kyllä muutenkin miksi Mersulla tahdotaan tässä vaiheessa kynsin ja hampain pitää kiinni Antonellistä vaikka suoritukset on olleet oikeastaan aika luokattomia. Antonellin pelastus on tässä vaiheessa ollut vielä se, että auto on kuitenkin niin hyvä, että huonokin ajo näyttää näennäisesti kelvolliselta ja sillä ehtii top10 vähän heikommillakin lapasilla. Jos kaveri olisi suhaillut sanotaanko vaikka Hadjarin kaverina Racing Bullsilla, niin kukaan ei enää edes muistaisi Antonellin olemassaoloa.Toto oli sen verran hapan Antonellin touhuista Monzassa että Russellille monivuotinen pahvi ja Antonellille Bottaksen vuoden pahvi kun vielä kysymysmerkki. Jos original Max tulee saataville niin ei tarvitse kauaa miettiä pidetäänkö Temu-versio Maxista vai otetaanko ehtaa tavaraa sisään.
Toisaalta jos Hadjari olisi Russellin tallikaveri, kukaan ei hehkuttaisi häntäkään. Russeli on kova ja Hadjar epätasainen.Ihmettelen kyllä muutenkin miksi Mersulla tahdotaan tässä vaiheessa kynsin ja hampain pitää kiinni Antonellistä vaikka suoritukset on olleet oikeastaan aika luokattomia. Antonellin pelastus on tässä vaiheessa ollut vielä se, että auto on kuitenkin niin hyvä, että huonokin ajo näyttää näennäisesti kelvolliselta ja sillä ehtii top10 vähän heikommillakin lapasilla. Jos kaveri olisi suhaillut sanotaanko vaikka Hadjarin kaverina Racing Bullsilla, niin kukaan ei enää edes muistaisi Antonellin olemassaoloa.
Se siirtyi Lerkin perussäätöihin jo ennen kesätauon alkua, kun huomattiin, että autoa ei voi ajaa muulla perussäädöllä. Sitten tuli jousitus, jolloin talli yritti sitä uudestaan, ilman tulosta ja kesätauon jälkeen päivitysten kanssa jälleen. Monzassa taisivat sitten ajaa jälleen samoilla säädöillä, ainakin suorituskyvystä päätellen. Autohan on ollut kuskien välillä näissä säätöyrityksissä aivan erilainen ajettava, kun vertaa esim. mutkakäytöstä.No silloinkin optioon liittyy varmasti suorituskykypykäliä, eli Hamiltonin pitäisi ensin lopettaa selittely ja keskittyä ajamiseen.
Eipä ole mikään muuttunut sitten "sabotaasi-Mersun". Setupit sitä ja rengaslämmöt tätä ja siksi katselen tallikaverin pakoputkea.Se siirtyi Lerkin perussäätöihin jo ennen kesätauon alkua, kun huomattiin, että autoa ei voi ajaa muulla perussäädöllä. Sitten tuli jousitus, jolloin talli yritti sitä uudestaan, ilman tulosta ja kesätauon jälkeen päivitysten kanssa jälleen. Monzassa taisivat sitten ajaa jälleen samoilla säädöillä, ainakin suorituskyvystä päätellen. Autohan on ollut kuskien välillä näissä säätöyrityksissä aivan erilainen ajettava, kun vertaa esim. mutkakäytöstä.
Enemmän lie ollut nyt tallilla soppanssa noissa säätöyrityksissä, mutta kaipa se sihti on pitkälti asetettu jo ensi kauden auton kehitykseen.
Pidä nyt pieni etäisyys edes, että ei osu silmään, jos sattuu olemaan vaikka ilmavaivoja.Eipä ole mikään muuttunut sitten "sabotaasi-Mersun". Setupit sitä ja rengaslämmöt tätä ja siksi katselen tallikaverin pakoputkea.
Joo ihan eri tavalla on mennyt. Jos viime vuonna jäätiin Q1 enemmän kuin koskaan ennen niin nyt jäädään podiumeissa vähiin kuin koskaan ennen, 0 kpl kun tallikaverilla 5 kpl.Pidä nyt pieni etäisyys edes, että ei osu silmään, jos sattuu olemaan vaikka ilmavaivoja.
Mutta ihan eri tavallahan tämä kausi on mennyt ja vielä aivan erilaiselta autolla moottorilla ja porukalla. Alleviivaa vain viime vuotta. Taisi jäädä Q1 enemmän, kuin koko urallaan yhteensä.
Mutta ei kaukana pisteissä esim, eikä muutenkaan. Ihan erilaista, kun se viime vuotinen testailu mitä lie osia ja säätöjä, kun auto käyttäytyi aivan miten sattuu.Joo ihan eri tavalla on mennyt. Jos viime vuonna jäätiin Q1 enemmän kuin koskaan ennen niin nyt jäädään podiumeissa vähiin kuin koskaan ennen, 0 kpl kun tallikaverilla 5 kpl.
Optimismia riittää kun Hamilton on ajamassa uransa surkeinta kautta. Näillä eroilla olit Russellista leipomassa melkein Mersuhistorian surkeinta kuskia.Mutta ei kaukana pisteissä esim, eikä muutenkaan. Ihan erilaista, kun se viime vuotinen testailu mitä lie osia ja säätöjä, kun auto käyttäytyi aivan miten sattuu.