Eräs nimeltä mainitsematon hahmo pyysi privassa lupaa käyttää erästä forumille postaamaani tarinaa eräässä kilpailussa, jossa on ilmeisesti mahdollista voittaa palkintoja. Päätin antaa asiassa päätäntävallan forumilaisten käsiin.
Annanko oikeudet julkaista tarinani?
Jos hän käyttää tarinaasi sellaisenaan, tekijänoikeus pysyy sinulla, ja jos vielä olet sen tänne foorumille postannut, niin sinä pystyt jopa näyttämään, että juttu alunperin sinun. Toki voit halutessasi luopua tekijänoikeudestasi ja vaikka luovuttaa ne tälle toiselle hahmolle. Tarinan sisältöön sinulla ei tekijänoikeutta ole. Hahmo voi kirjoittaa saman tarinan omin sanakääntein.
Kilpailukysymys ei sinällään ole tekijänoikeuskysymys. Palkinto on palkinto ja sen saa kilpailuun osallistuja. Mutta jos tarina julkaistaan (kuten kirjoitat), se on tekijänoikeuskysymys. Sinulla on oikeus tarinan julkaisusta mahdollisesti tuleviin tuloihin. Ellei kilpailuehtoihin kuulu tekijänoikeuksien luovuttaminen järjestäjälle (jolloin ei kannata osallistua).
Mutta jos kyse on siitä, että pitäisikö sinun saada jokin osuus mahdollisesta palkinnosta, niin se on puhtaasti sinun ja kyseisen hahmon välinen sopimuskysymys. Mielestäni sinulla on oikeus johonkin osuuteen, onhan hengentyö sinun eikä hänen.
Tietty jos kilpailuun pitää osallistua
omalla kirjoitelmalla, niin sitten kysessä on sääntörikkomus, ettekä ole oikeutettu palkintoon lain.