Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / TALVIkausi '09-'10

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Kerrankin hyviä uutisia nuorison maineen kannalta. :thumbup:

IS sanoi:
Sankarinuoret hakivat miehen palavasta talosta
05.12.2009 17:30

Joukko nuoria pelasti miehen palavasta asunnosta myöhään perjantaina Kylmäkoskella Pirkanmaalla.

Palo syttyi rivitalon pääty-yksiössä yhdeltätoista illalla. Asunnossa asuva noin 50-vuotias mies tuli ulos huutamaan apua, ja lähistöllä olleet nuoret saapuivat paikalle.

Auttajien hälyttäessä pelastuslaitosta mies oli mennyt takaisin asuntoon sammuttamaan tulta ja tuupertunut lattialle. Nuoret vetivät hänet ulos.

Talon asukas hengitti savua, ja hänet vietiin sairaalaan tarkkailtavaksi. Hän ei saanut vakavia vammoja. Isoja vahinkoja kärsinyt asunto pystytään korjaamaan, koska rakenteet eivät vaurioituneet. Tuli karkasi nähtävästi keittiötilasta.

Päivystävä palomestari arvioi, että ilman auttajien ripeyttä seuraukset olisivat olleet paljon vakavammat. Palomestari arvioi, että paikalle tulleet auttajat olivat noin 15-16-vuotiaita.

Heidän tarkkaa lukumääräänsä palomestari ei tiedä.

STT
 
Brasilian kaksosmysteeri – natsien aikaansaannos?

Brasiliassa asuu saksankielinen yhteisö, jossa on erikoisen paljon kaksosia.
Vaaleahiuksiset, sinisilmäiset kaksoslapset kuuluvat kaupungin katukuvaan.
Kaksosten poikkeuksellisen suurelle määrälle on etsitty selityksiä niin Jumalan tahdosta kuin ulkoavaruuden olioiden vierailuista tai atomikokeiden vaikutuksestakin.
Kukaan ei silti tiedä vastausta varmuudella.

Vajaan kahden ja puolen neliökilometrin alueella asuvien noin 80 perheen lasten joukossa on 44 kaksosparia.
Alueen todennäköisyys kaksosiin on siis noin 1000 prosenttia suurempi kuin maailman keskiarvo.

Jotkut jopa epäilevät, että ilmiön takana olisi aikanaan tunnettu natsitiedemies Joseph Mengele, joka vieraili kaupungissa juuri samoihin aikoihin, kuin kaksoslasten määrä lähti kasvuun. Onnistuiko hän kehittämään kaksoskaupungin?

Katso National Geographicin video aiheesta (englanniksi)

847016.jpg


Lähde: MTV3
 
Viimeksi muokattu:
Brasilian kaksosmysteeri – natsien aikaansaannos?

Joku aika sitten luin samasta aiheesta jutun, jossa asiaa ei edes kyseenalaistettu vaan todettiin tylysti, että Mengele oli vanhoilla päivillään onnistunut löytämään keinon lisätä kaksosten syntyvyyttä.
Taisivat kuitenkin Mengelen taidot lääkärinä olla sitä tasoa, että tuskin moiseen olisi kyennyt.
 
Minulle jäi hämäräksi miksi Mengele olisi erityisesti halunnut kaksosia? Hitlerin lukematon kloonaaminen (Brasilian pojat) on aivan eri asia, eikä edellytä erityisesti kaksosia.

Ilmeisesti Brasiliassa (kuten kuvista päätellen Intian tapauksessa) kyse on identtisistä, eli samamunaisista kaksosista. Viittaisi siihen, että jokin alueella esiintyvä ulkoinen tekijä aiheuttaa hedelmöittyneen munasolun jakautumisen raskauden alkuvaiheessa.
 
Minulle jäi hämäräksi miksi Mengele olisi erityisesti halunnut kaksosia? Hitlerin lukematon kloonaaminen (Brasilian pojat) on aivan eri asia, eikä edellytä erityisesti kaksosia.

Ilmeisesti Brasiliassa (kuten kuvista päätellen Intian tapauksessa) kyse on identtisistä, eli samamunaisista kaksosista. Viittaisi siihen, että jokin alueella esiintyvä ulkoinen tekijä aiheuttaa hedelmöittyneen munasolun jakautumisen raskauden alkuvaiheessa.

Brasilian poikia en ole nähnyt, joten siitä en sano mitään.
Kyllähän Mengelellä jokin pakkomielle oli kaksosiin. Varsinkin identtisiin, joita käytti paljon kokeissaan.
 
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009120510720748_uu.shtml

Tulipalo vaati ihmishengen Kokemäellä
Lauantai 5.12.2009 klo 14.30 (päivitetty klo 17.32)

Rakennuspalo vaati ihmishengen lauantaiaamuna Kokemäellä Satakunnassa.

Pelastuslaitos sai hälytyksen tulipalosta Peuranpääntielle kuuden jälkeen aamulla. Pelastuslaitoksen mennessä paikalle asuinrakennus oli tuhoutunut täysin. Talo oli asumaton.

Palossa menehtyi yksi henkilö. Vainajan henkilöllisyys ei ollut selvillä lauantai-iltana, mutta poliisi kertoi, että henkilöllisyydestä on vahva epäilys. Palaneessa talossa asui yksi ihminen.

STT

Asumaton yhden ihmisen talo.
 
Helsingin Sanomat sanoi:
Älkää juoko käsidesiä, hovimestari varoittaa juhlavieraita

"Jos jonkun tekee mieli alkoholia, käsidesiä ei kannata juoda", neuvoo Linnan hovimestari Teemu Mykkänen.

"Se on alkoholitonta."

Hovimestarin mukaan humalahakuinen juominen onnistuu kyllä, jos niin haluaa välttämättä Linnan juhlissa tehdä.

"Mutta se vaatii ahkeraa notkumista boolipisteellä. Linnan booli on viininvahvuista."

Itsenäisyyspäivän juhlavieraille on varattu 600 litraa boolia ja 400 litraa viiniä. Tarjolla on myös alkoholittomia juomia, kuten omenamehua, kivennäisvettä ja sitruunasoodaa.

Juotavaa tarvitaan, sillä viilennyksestä huolimatta Linnassa on yleensä kuuma. Valtiosalin musiikista vastaa Kaartin soittokunta, jota johtavat puolustusvoimien ylikapellimestari Elias Seppälä ja Kaartin soittokunnan päällikkö Raine Ampuja.

Illan ensimmäinen tanssi on Yrjö Hjeltin säveltämä Aurora-valssi, joka on tilausteos.

Kaartin soittokunnan Combo-yhtyettä johtaa musiikkikapteeni Sami Hannula, ja solistina on Antti Matikainen.

Kolmannen kerroksen keltaisessa salissa on tuttuun tapaan jazzia. Siellä soittaa Antti Sarpila Big Band solistinaan Johanna Iivanainen.
Semmosta tiedotetta sinne meneville
icon14.gif
 
17-vuotias tyttö raiskattiin Tampereella
06.12.2009 11:32
Tampereen poliisi pyytää mahdollisilta silminnäkijöiltä apua Hervannassa perjantai-iltana sattuneen raiskaustapauksen selvittämisessä.

17-vuotias nuori nainen raiskattiin Hervannassa perjantai-iltana kello 21.45.

Nainen oli lähtenyt Hervannan vapaa-aikakeskukselta kävellen pitkin Valtaraittia kohti Teekkarinkatua. Ennen Teekkarinkadun risteystä alikulkusillan kohdalla häneen käytiin kiinni ja raahattiin läheiseen metsikköön. Naisen kertoman mukaan häneen kävi kiinni kaksi noin 25-vuotiasta miestä. Miehet eivät puhuneet suomea.

Poliisi pyytää mahdollisia silminnäkijähavaintoja tapahtumapaikalla Valtaraitilla tai sen läheisyydessä liikkuneilta numeroon 07187 45589 tai 07187 45800.

Keleen kele!
Mikähän se olisi oikeasti toteuttamiskelpoinen rangaistus, jolla nämä luihut nuljakkeet saataisiin oikeasti kuriin?
Itäsuomen oikeuden linja ei toimi, ei näemmä pirkanmaankaan.

Muutamaksi vuodeksi sunnuntaisin kirkon aulaan jalkapuuhun ilkuttavaksi? Tiistaisin poliisitalon ja torstaisin oikeustalon aulaan?
 
Viimeksi muokattu:
Keleen kele!
Mikähän se olisi oikeasti toteuttamiskelpoinen rangaistus, jolla nämä luihut nuljakkeet saataisiin oikeasti kuriin?
Itäsuomen oikeuden linja ei toimi, ei näemmä pirkanmaankaan.

Muutamaksi vuodeksi sunnuntaisin kirkon aulaan jalkapuuhun ilkuttavaksi? Tiistaisin poliisitalon ja torstaisin oikeustalon aulaan?
Noilla tuntomerkeillä saadaan kyllä mukavasti epäiltyjä. Kait enemmänkin kuin yksi n25v ei suomea puhuva mieskaksikko liikkunut noihin aikoihin tuollapäin? Ruotsia? Japania? Savoa?
 
Hiv-positiivinen mies ruiskutti vertaan nukkuvaan vaimoonsa
Kommentoi 12 kommenttia
06.12.2009 12:38

Uudessa Seelannissa on paljastunut järkyttävä perhetragedia, jossa hiv-positiivinen mies on tartuttanut tahallisesti hi-viruksen vaimoonsa. Paikallisten lehtien mukaan 35-vuotias mies ruiskutti kahdesti injektioruiskulla omaa vertaan nukkuvaan vaimoonsa. Mies halusi myös vaimolleen hiv-tartunnan, jotta tämä suostuisi harrastamaan jälleen seksiä miehen kanssa.

Mies todettiin hiv-positiiviseksi vuonna 2004 rutiiniterveystarkastuksessa. Vaimo ja perheen lapset eivät olleet saaneet tartuntaa. Vaimo on kertonut, että hän päätti pysyä miehensä rinnalla perheen lapsien vuoksi. Nainen oli kuitenkin kieltäytynyt vuodesta 2004 lähtien seksistä tartunnan pelossa.

Vaimon kertoman mukaan hän oli herännyt viime vuoden toukokuussa ja löytänyt neulanpistoksen näköisen jäljen reidessään. Kaksi päivää myöhemmin samankaltainen jälki oli ilmestynyt yön jälkeen hänen sääreensä. BBC:n mukaan vaimo kertoi myös nähneensä samoihin aikoihin miehensä käsitelleen injektioruiskua, joka sisälsi verta.

Neljä kuukautta myöhemmin lääkärintarkastuksessa kävi ilmi, että nainen oli saanut hiv-tartunnan. Tuolloin mies myönsi vaimolleen tekonsa.

Miestä saattaa odottaa nyt lähes 15 vuoden vankeustuomio. Oikeudenkäynnin on määrä alkaa ensi vuoden alusta.

(MTV3)

Nyt varmaan sitten heruu.:rolleyes:
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös