Knoukka
Well-known member
- Liittynyt
- 25.5.2000
- Viestit
- 27426
Vai olisiko niin, että aidon ja suoran demokratian puute hankaloittaa vaikeiden päätösten tekoa? Nythän meillä on puolueparlamentarismi, joka on niin verkottunut erilaisten eturyhmien kanssa ettei mitään rajaa. Ja samalla samanlaiset ammattipoliitikot.Edustuksellisen demokratian arvostelu johtuu vain ja ainoastaan siitä jotta se ei tee itselleen mieluisia päätöksiä.
Ja kyllä, olen samaa mieltä, demokratia hankaloittaa vaikeiden päätösten tekoa (katsokaa vaikka Suomen eläkeikää & kululeikkauksia). Mutta ei kansanäänestykset tähän mikään vaihtoehto ole, pikemminkin mennään ojasta allikkoon. Päätökset jota tehdään on niin monimutkaisia jotta syy ja seuraussuhteita ei suurin osa kansanedustajista ymmärrä, saati sitten kansalaisista - miten siinä osataan tehdä oikea päätös ?
Henry Fordia lainatakseni "Jos ihmisiltä olisi kysytty mitä he haluavat, niin vastaus olisi ollut isompia ja nopeampia hevosia".
Mä jotenkin uskon, että jos äänestäjillä olisi aito ja tuore vaihtoehto nykyisille poliitikoille ja puolueille niin sen välityksellä oltaisiin valmiita suuriinkin muutoksiin. Kivuliaisiinkin. Mutta ei näillä, joiden asema perustuu saavutettujen etujen säilyttämisen ja parantamisen avulla saatuun valtakirjaan.
Ja kuten historia näyttää niin muutos on aina paljon rajumpi ja yllättävämpi kuin odotettiin. Sekä lähtee aina kansalaisista, erittäin kansalaisten huonoiten kohdelluista.
Eli kyllä ihminen on kykenevä ymmärtämään, mutta päättäjien eturistiriita ja päättämään pyrkineiden ihmisten persoonallisuuspiirteet ovat kehityksen jarruja.