Axel Tomahawk
Well-known member
- Liittynyt
- 14.2.2009
- Viestit
- 45
Olen ajanut vuosia kartingia ja muita sarjoja ja jos haluaa todellista kilpa-autoilukokemusta, on parempi ajaa ROK- tai Rotax-koneilla varustettuja kartteja kuin esim. Formula Renaultia.
Niin. Onhan tehopainosuhde samaa luokkaa myös Formula Offroad Special- autoissa, Nitro-Dragstereissa, polttis-RC- autoissa ja Modified- pullereissakin.Olen ajanut vuosia kartingia ja muita sarjoja ja jos haluaa todellista kilpa-autoilukokemusta, on parempi ajaa ROK- tai Rotax-koneilla varustettuja kartteja kuin esim. Formula Renaultia.
Onhan 125cc:llä kiva päristellä mutta mieluummin koittaisin Formula Renaultia. Iso auto on iso auto ja nopeudet eri luokkaa kun ajetaan isolla radalla.Olen ajanut vuosia kartingia ja muita sarjoja ja jos haluaa todellista kilpa-autoilukokemusta, on parempi ajaa ROK- tai Rotax-koneilla varustettuja kartteja kuin esim. Formula Renaultia.
Nimenomaan, siipiauto on siipiautoOnhan 125cc:llä kiva päristellä mutta mieluummin koittaisin Formula Renaultia. Iso auto on iso auto ja nopeudet eri luokkaa kun ajetaan isolla radalla.
Kuulemma hurjimman ajotuntuman saisi vaihteellisella 125cc kartingautolla eli KZ2 tai KZ1 -vehkeellä. F1 -kuskit treenaavat yleensä noilla laitteilla.Onhan 125cc:llä kiva päristellä mutta mieluummin koittaisin Formula Renaultia. Iso auto on iso auto ja nopeudet eri luokkaa kun ajetaan isolla radalla.
En ole vaihteellista (vielä) koittanut, mutta mieli tekisi jossain vaiheessa.Kuulemma hurjimman ajotuntuman saisi vaihteellisella 125cc kartingautolla eli KZ2 tai KZ1 -vehkeellä. F1 -kuskit treenaavat yleensä noilla laitteilla.
Ja eiköhän allaolevissa vehkeissä ole paras teho/paino -suhde:Ja mitäs noilla em pikkulasten leluilla on tekemistä moottoriurheilun kanssa? Vaikka kuuluvatkin AIK:kin alle ja kiihtyisivät 0,0001 s / 0 - 100 km/h, ketä kiinnostaa. Sitten, kun noihin laitetaan penkki ja ukko sisälle, asia on toki toinen.