Örfil
Guest
Tästä maailmasta ei pääse taivaaseen kuin yrittäjät. Liput on jo jaettu, Mooses hoitaa tsekin :ahem:Totaalinen repeäminen.
"Niimmutku noikin!"
Paskapaperin varastaja ei pääse taivaaseen.
Tästä maailmasta ei pääse taivaaseen kuin yrittäjät. Liput on jo jaettu, Mooses hoitaa tsekin :ahem:Totaalinen repeäminen.
"Niimmutku noikin!"
Mossella taas ei pienimpiäkään estoja ottaa kantaa asioihin, joista ei tuon taivaallista ymmärrä.No voi voi, nyt ollaan niin marttyyriä ja naama norsunvitullla että...
itsehän et letkattele lain.
Rajansa tekopyhyydelläkin....ääliö.
Mosse hoitaa kaiken.Tästä maailmasta ei pääse taivaaseen kuin yrittäjät. Liput on jo jaettu, Mooses hoitaa tsekin :ahem:
Se oli kyllä Jeeves.:frank:Mosse hoitaa kaiken.
Luulin, että kommenttisi naama norsunvitulla tarkoitti sua ite...Ei olekaan, mutten mä sentään teeskentele tekopyhää ja etten muka itse sortuile 'heittoihin', kuten Olga-Pohjan Akka - Johanna tekee.![]()
Okei, frank!Se oli kyllä Jeeves.:frank:
En ainakaan sun kanssa vaihda. Menee ojasta allikkoon. Senkin demari!Onko Mosse nyt Jeeves? Nimimerkki vaihtoon, samoin käytöstavat.
Periaatteessa näin, mutta kyllähän nuoria paikoin vedätetään/yritetään vedättää työelämässä oikein kunnolla. Ei se allekirjoittaneen mielestä todellakaan kermaperseilyn puolelle mene, jos aloittaa työehtojen ja palkkatasojen valvomisen jo nuorena. Päinvastoin.Mitä helvettiä? Mun poika on opiskelija ja helvatan onnellinen että saa jotain työtä ja hommattua leipänsä päälle halpaa Lidlin juustoa. Ja kuten isällään, kaikki lasketaan aikanaan eduksi kun haet opiskelujen jälkeen duuniin. Ei ole todellakaan sama että olet jos opiskellut 27 vuotiaaksi DI:ksi ilman päivänkään työkokemusta vs. että olet ollut 15-v saakka leikkaamassa nurmikkoa, hoitamassa tenniskenttää, jakamassa lehtiä, hyllyttämässä tavaraa. CV kertoo jo oman tarinansa hepun aktiivisuudesta jatkossa. Velliperseet hokaa jo tuossa.
Jos nuo paikat yhtäkkiä oliskin 20e tunti, guutpait opiskelijapaikat! Se on ihan ok että harjoittelijat, opiskelijat jne. tekevät duunin vähän edullisemmin.
Tottakai omia etujaan sekä palkkatasoaan tulee valvoa, kun työpaikat ovat nykyisessä taloussuhdanteessa tiukassa, niin tulee muistaa, että on kaksi vuotta aikaa valvoa oikeuksiaan. Työtodistus esimerkiksi kannattaa ottaa hyvin arvosteluin, ennen palkkojen riittauttamista ja työehtosopimusten mukaisen palkan vaatimista jälkikäteen.Periaatteessa näin, mutta kyllähän nuoria paikoin vedätetään/yritetään vedättää työelämässä oikein kunnolla. Ei se allekirjoittaneen mielestä todellakaan kermaperseilyn puolelle mene, jos aloittaa työehtojen ja palkkatasojen valvomisen jo nuorena. Päinvastoin.
http://atuubi.yle.fi/node/10093Kokoomuslaisten logiikasta en tiedä, mutta omani on mielestäni aika selkeä:
Työsopimus, palkka tehdystä työstä, verokortti. Siinä on tarpeeksi tekijöitä määrittelemään kyseisen työn työksi, ja paikan missä se tehdään "oikeaksi" työpaikaksi.
Cittarin tapauksessa ja varmaan muutenkin suurimpien kaupan ketjujen toimintaa seurataan varmasti suurennuslasin alla työntekijäjärjestöissä eli enpä usko, että työehtoja ja palkkoja päästään laajamittaisesti polkemaan.
Se on selvää, että kyseisellä alalla palkat eivät ole parhaasta päästä ja osa-aikaisina voi olla sellaisiakin henkilöitä, joiden elämäntilanteeseen sopisi paremmin koko-aikainen työ. Aikaisemmin jo kirjoittelin, että jos kyseinen palkka ei riitä elämiseen...niin siinä tapauksessa yhteiskunta auttaa monenlaisten eri tukien muodossa. Mikäli siis ei ole mahdollista täydentää tulojaan muilla keinoilla. Onko tämä sitten oikeudenmukaista, reilua. Ei välttämättä, mutta ainakin se on "oikeaa työtä ja oikeassa työpaikassa".
Juu, mutta valitettava tosiasia on, ettei työnantajat palkkaa työntekijöitä ihan lystikseen vaan sen takia, että joku homma on hoidettava. Lisäksi työnantajan on saatava laskutettua palkan ja sivulut huomioiden vielä vähän ylimääräistä muiden kulujen katteeksi ja omaksi voitokseen.Jos ihminen käy töissä, niin työstä on myös saatava kunnon palkka joka riittää elämiseen ilman kakkos- tai parhaimmillaan jopa kolmostyöpaikkojen hakua.
Jokunen vuosi sitten mun työntekijä aloitti seurustelemaan yhden suht pikkufirman (~15 hlö) toimarin kanssa. kerrottuaan toimenkuvansa, tämä mies oli kysynyt tienaako siinä mitään ja vastauksen saatuaan todennut olevansa se pienempipalkkainen.On kertakaikkiaan ääliömäistä kuvitella työnantajan maksavan kehnoa palkkaa ihan vain vittuillakseen.
Niin, tuskinpa kukaan nyt puhtaasti vittuillakseen, mutta tehdäkseen sitä suurempaa voittoa. Jos jostain vain nykyään on mahdollista kiristää vielä hieman extraa extran päälle, niin tottakai se kiristetään.Juu, mutta valitettava tosiasia on, ettei työnantajat palkkaa työntekijöitä ihan lystikseen vaan sen takia, että joku homma on hoidettava. Lisäksi työnantajan on saatava laskutettua palkan ja sivulut huomioiden vielä vähän ylimääräistä muiden kulujen katteeksi ja omaksi voitokseen.
On kertakaikkiaan ääliömäistä kuvitella työnantajan maksavan kehnoa palkkaa ihan vain vittuillakseen.
Täällä on ihme kuvitelmia, että kaikki firmat tekee voittoa tai vielä isompaa voittoa. Sen kuvitelman mukaan tietysti kannattaa muodostaa käsitys 'nykymenosta'.Niin, tuskinpa kukaan nyt puhtaasti vittuillakseen, mutta tehdäkseen sitä suurempaa voittoa.
Mikä on sivulu?Juu, mutta valitettava tosiasia on, ettei työnantajat palkkaa työntekijöitä ihan lystikseen vaan sen takia, että joku homma on hoidettava. Lisäksi työnantajan on saatava laskutettua palkan ja sivulut huomioiden vielä vähän ylimääräistä muiden kulujen katteeksi ja omaksi voitokseen.
On kertakaikkiaan ääliömäistä kuvitella työnantajan maksavan kehnoa palkkaa ihan vain vittuillakseen.
Johtuisko siitä että monet suuret voittoa tehdessään potkivat ihmisiä pihalle? Kuten Nokia, Stora Enso, Telia-Sonera,...?Täällä on ihme kuvitelmia, että kaikki firmat tekee voittoa tai vielä isompaa voittoa. Sen kuvitelman mukaan tietysti kannattaa muodostaa käsitys 'nykymenosta'.
Mulle kelpaisi sellainen tarkennus, että kyseiset henkilöt ovat heille vääräntyyppisessä (oikeassa) työpaikassa.
Silloin mahdollisuuksien mukaan pitää
- hakea toisenlaista työtä. Jos ei saa, niin on toki ko. työn loukussa -->Ikävä juttu sinänsä
- kouluttautua (ehkä monella kassalla onkin vähäinen koulutus) ja hakea uutta työpaikkaa ja mielellään vakituista, täysipäiväistä jne.
Tuohon on jo vastattu, että työntekijää ei palkata huvin vuoksi + työsuoritteen arvon mukaan maksetaan palkkaa. On tosin olemassa aloja/töitä, jossa työsuoritteen arvo on vaikeasti mitattavissa ja sen lisäksi on aloja joissa ei syystä tai toisesta makseta tarpeeksi.http://atuubi.yle.fi/node/10093
Valitettavasti tuo ei enää ole katsottavissa, mutta olihan hyvä puolituntinen otos siitä mihin suuntaan työelämässä ollaan menossa - ja tuo suuntahan on rehellisesti sanottuna huono.
Jos ihminen käy töissä, niin työstä on myös saatava kunnon palkka joka riittää elämiseen ilman kakkos- tai parhaimmillaan jopa kolmostyöpaikkojen hakua.
Sivukulut. Ilmeisesti kirjapainosta kyse.Mikä on sivulu?