Senku peukuttelet. Teidän lailla ajattelevien mielestä Ruotsin olisi pitänyt olla konkurssissa jo 90-luvulla. Sen piti olla varma asia. Selitä mulle miksi se ei ole vieläkään? Samalla voisit selittää miten noi muut yli 40% kokonaisveroasteen maat yleensä voivat olla olemassa ja osa porskuttaa kovin hyvinkin.:thumbup::thumbup:
Selitäpä mulle, että jos korkea verotus on ihanaa, niin miksei ei nosteta kokonaisveroastetta 80%:iin, jolloin voitaisiin tuplasti paremmin kuin ruotsi?Samalla voisit selittää miten noi muut yli 40% kokonaisveroasteen maat yleensä voivat olla olemassa ja osa porskuttaa kovin hyvinkin.
Hei, sä toit linkin kautta yhden esimerkin tuloerojen autuudesta. Mä nyt otan tuon Ruotsin vastaesimerkiksi. Oisko liikaan vaadittu, että edes yrität vastata siihe kysymykseen.Selitäpä mulle, että jos korkea verotus on ihanaa, niin miksei ei nosteta kokonaisveroastetta 80%:iin, jolloin voitaisiin tuplasti paremmin kuin ruotsi?
En ole niitä autuaaksi väittänyt, vaan pitänyt köyhyyttä tärkempänä ongelmana kuin tuloeroja sinällään.Hei, sä toit linkin kautta yhden esimerkin tuloerojen autuudesta.
Siellä on varaa siihen. Sun sietää miettiä, että miksi niillä on varaa siihen.Miten on mahdollista, että Ruotsilla menee niinkin hyvin, vaikka siellä on esim. Suomea (puhumattakaan monista muista maista) korkeampi verotus, parempi työntekijän asema ja pienemmän tuloerot.
Ai munko sitä pitää miettiä. Kysymys oli sulle osoitettu, etkä siihen pahemmin vastaa. Olkaa tosiaan keskenänne samoinajattelijat.En ole niitä autuaaksi väittänyt, vaan pitänyt köyhyyttä tärkempänä ongelmana kuin tuloeroja sinällään.
Siellä on varaa siihen. Sun sietää miettiä, että miksi niillä on varaa siihen.
Ajatteletko todella, niin että jos veroja kiristetään, työntekijän asemaa parannetaan (esim. 2v irtisanomissuoja) ja tuloeroja pienennetään tulonsiirroin.. että suomeen syntyy lisää hyvinvointia ja työpaikkoja? Oikeesti?
Archie on laiska mies, laittaa vastapuolen keksimään omatkin argumenttinsa. Tai ainakin yrittää. Samaa se jo koitti tuon Kuuba-kysymyksen kanssa.Ai munko sitä pitää miettiä. Kysymys oli sulle osoitettu, etkä siihen pahemmin vastaa. Olkaa tosiaan keskenänne samoinajattelijat.
Näinhän se menee. Toi on just toi vasurien perse edellä puuhun-ajattelumalli. Ei se ole niin että talouskasvu seuraa hyvinvointia vaan hyvinvointi seuraa talouskasvua. Muutenkin Suomen ja Ruotsin vertailu on aivan turhaa. Aika erilaisista lähtökohdista on meinaan lähdetty.Siellä on varaa siihen. Sun sietää miettiä, että miksi niillä on varaa siihen.
Ajatteletko todella, niin että jos veroja kiristetään, työntekijän asemaa parannetaan (esim. 2v irtisanomissuoja) ja tuloeroja pienennetään tulonsiirroin.. että suomeen syntyy lisää hyvinvointia ja työpaikkoja? Oikeesti?
Mutta kun on kerrottu, että hyvinvoinnista tai verojen keräämisestä seuraa talouslama. Vaikka esimerkin perusteella talous pystyy korkeellakin veroasteella toimimaan.Näinhän se menee. Toi on just tota vasurien perse edellä puuhun-ajattelumalli. Ei se ole niin että talouskasvu seuraa hyvinvointia vaan hyvinvointi seuraa talouskasvua. Muutenkin Suomen ja Ruotsin vertailu on aivan turhaa. Aika erilaisista lähtökohdista on meinaan lähdetty.
Kysymys on vapaan yksilön vapaasta valinnasta myydä vapaata persettään.Kyse on siitä kenen taskuihin kansantalouden voitot kääritään, ja kuka joutuu myymään persettä.
Mutta suuhun ei saa panna, se on paha asia ja sitä auktoriteettien tulee rajoittaa.Kysymys on vapaan yksilön vapaasta valinnasta myydä vapaata persettään.
SimCityä pelatessa joskus aikanaan oli jännä kokeilla veroasteen muutoksen vaikutusta verotuloihin. Huonostihan siinä kävi, kun kerralla korotti veroastetta 10 prosenttiyksikköä, mutta huomaamattomilla korotuksilla ja kaupungin hyvin rakentamalla sen sai toimimaan korkeillakin veroilla. Sanomalehdissä kyllä oli valituksia korkeista veroista, mutta ei sitä muuten huomannut. Liian alhaisilla veroilla taas hommasta ei tullut mitään, ihan kehitysmaameininkiä oli, kansalaiset tyytymättömiä ja rikollisuus rehotti, mellakoita ja asukkaat kaikkoaa. Aika laajalla skaalalla homman saa toimimaan, kyse on poliittiista valinnoista. Millään lailla SimCityn realistisuutta kyseenalaistamatta.Kysymys on vapaan yksilön vapaasta valinnasta myydä vapaata persettään.
"Tänään tarjouksessa vapaan yksilön persettä!"Kysymys on vapaan yksilön vapaasta valinnasta myydä vapaata persettään.
SimCityä pelatessa joskus aikanaan oli jännä kokeilla veroasteen muutoksen vaikutusta verotuloihin. .... Aika laajalla skaalalla homman saa toimimaan, kyse on poliittiista valinnoista. Millään lailla SimCityn realistisuutta kyseenalaistamatta.
Noh noh, paremmin tuo nyt kuitenkin oli argumentoitu kuin useimmat tämän ketjun viesteistä.No joo. Lisää näitä.
Ja jännää on muuten sekin...juuri kun ollaan pääsemässä perimmäisten kysymyksien äärelle käy joko kato tai alkaa muu parjaaminen. :doubtful:Näinhän se menee. Toi on just toi vasurien perse edellä puuhun-ajattelumalli. Ei se ole niin että talouskasvu seuraa hyvinvointia vaan hyvinvointi seuraa talouskasvua. Muutenkin Suomen ja Ruotsin vertailu on aivan turhaa. Aika erilaisista lähtökohdista on meinaan lähdetty.
tai alkaa muu parjaaminen. :doubtful: