Formulanomi
Seksikäs rumä kääpiö
Tässä...
![Big grin :D :D](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288494638174.html
Eduskunnan puhemiehen Eero Heinäluoman (sd) mielestä Maria Guzenina-Richardson on saanut osakseen turhan rajua kritiikkiä kokoomukselta.
Lokakuun kunnallisvaalien lähestyessä päähallituspuolueet Sdp ja kokoomus ovat olleet tukkanuottasilla.
Erityisesti peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardsonin johtama vanhuspalvelulain uudistamishanke sitovien henkilömitoitusten osalta on saanut rajua kritiikkiä.
Sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikon (kok.) johdolla pääministeripuolue on ilmoittanut, että he eivät tule hyväksymään Guzenina-Richardsonin esittämää hoitohenkilökunnan minimimäärän asettamista seitsemään hoitajaan kymmentä potilasta kohden.
Eduskunnan puhemies Eero Heinäluoma puolustaa Guzenina-Richardsonia.
- Hän on ottanut työnsä vakavasti ja laittanut itsensä peliin. Jos hän onnistuu saamaan vanhushoitoon sitovat henkilömitoitukset, hän jää historiaan, Heinäluoma muistuttaa.
Hänen mielestään Guzenina-Richardsonin arvostelu on mennyt liian pitkälle.
- Koen, että Mariaa on kohdeltu kaltoin, varsinkin kun hän on hienoimpia tuntemiani poliitikkoja. Hän tekee erittäin tärkeää työtä ja pyrkii saamaan todellisen parannuksen vanhustenhoitoon, Heinäluoma jatkaa.