:ahem:Sokota on kaunis, siinä on voimaa.
Sokota on siisti, skodalla kulkee.
Sokota on kaunis, siinä on voimaa.
Sokota ei hylkää, syliin se sulkee.
:ahem:Sokota on kaunis, siinä on voimaa.
Sokota on siisti, skodalla kulkee.
Sokota on kaunis, siinä on voimaa.
Sokota ei hylkää, syliin se sulkee.
Maailman väestön määrä on 7000 000 000. Montako ihmistä näistä käy tällä hetkellä sotaa? Tai montako ihmistä näistä asuu sotaa käyvässä maassa?Sota on ihmiskunnan ikuinen voimavara. Mitä suurempi sota sen isompi voimavara.
Tuhannen vuoden rauha on unenäköä. Vielä pidempi rauha on utopian äärimmäinen muoto.....
No niinhän se on. En minä sitä "kannata". Mutta sinä tiedät, että se menee juuri noin.Muutenhan tuo filosohvointi on jotakuinkin oikein, mutta silti päin persettä.
Täh ja heh? Missä mä noin olen muka kuvitellut?No niinhän se on. En minä sitä "kannata". Mutta sinä tiedät, että se menee juuri noin.
Mikä saa sinut kuvittelemaan, että kulttuurien vuosituhantinen kierto loppuisi nyt ja Euroopan tämänhetkinen korkekultuuri jäisi ikuisesti hallitsevaksi?
Jos mietit hetken, niin ymmärät, että niin ei voi olla.
Ok, myönnetään, että lukemisen ymmärtäminen oli hieman heikkoa. Sodat ovat tosiaan eri asia kuin kulttuurien nousu ja tuho.Täh ja heh? Missä mä noin olen muka kuvitellut?
Yritin vaan näyttää käänteisellä esimerkillä, että tuollaisella perustelulla voidaan perustella ihmisluonnosta mitä tahansa. Totta vitussa ihminen on sotaisa ja sotia käydään aina. Mutta sitäkin enemmän ihminen on rauhaa rakastava ja olen täysin varma, että ihmiskunnan historiasta ei löydy päivääkään, jolloin maailmassa ei olisi ollut enemmän rauhassa eläviä kuin sotaa käyviä ihmisiä.
Sama logiikkahan se on homostelun kans, aina on ollu homostelua ja tulee olemaan, mutta vielä enämpi täällä nussitaan sen vastakkaisen sukupuolen kanssa. Paikallisia eroja toki on!
Lukemisen ymmärtämistä nyt Törni ja tarkkana!
Itse keksin välittömän siirtymisen osoitteeseen http://www.f1-forum.fi/vb/showthread.php?t=28754Itse en ainakaan keksi mitään muuta kun hyökkäyksen Ruotsiin. Jos joku keksii jotain muuta niin sanainen arkku auki ja äkkiä....
Mun Reinot on valmistettu Suomessa!! :frank:Miettikää tilannetta jossa kävelette perheenne kanssa Citymarkettiin.
Menette ovesta sisään. Ympärillänne on hulvaton määrä tavaraa.
Vasemmalla on naisten osasto ja oikealla on miesten osasto.
Osastot on jaettu myös tuotteiden mukaan. On kenköosasto ja myös muita osastoja.
Suuressa osassa tavaroista on tuotemerkkejä. Tunnistatte tuotemerkkejä kuten adidas ja nike.
Tuotemerkkejä on muitakin.
Kaikki tuo kama joka teitä ympäröi on valmistettu Kiinassa ja kaukoidässä.
Aivan kaikki.
Siis täysin riippumatta siitä minkä tuotemerkin patcheja noissa tuotteissa roikkuu niin kaikki on valmistettu kaukoidässä ja Kiinassa. Aivan kaikki.
Ymmärrättekö mitä se tarkoittaa, että kaikki täällä käytettävä tavara valmistetaan jossain muualla?
Ette te ymmärrä.
Te vaan, ette tajua......
Se on rock. Kaikki loppu on historiaa...........Mun Reinot on valmistettu Suomessa!! :frank:
Ja miun Jalakset :ahem:Mun Reinot on valmistettu Suomessa!! :frank:
:thumbup:Ja miun Jalakset :ahem:
Eiköhän niitä aleta pian kiinasta tuomaan hinnalla 2€/pari.Mun Reinot on valmistettu Suomessa!! :frank:
Sama.
Eipä mulla muuta.
Ei.Eiköhän niitä aleta pian kiinasta tuomaan hinnalla 2€/pari.