Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / SYYSKAUSI 2012

  • Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä

Mangelo

Well-known member
Liittynyt
19.4.2007
Viestit
24380
- Koko se kommunikaatiostrategia, jota Kimi käytti kisan aikana, oli klassikko. Kimin pitäisi olla Suomen johtava viestintäkonsultti. Hän sanoi niin monta asiaa, jotka liikkuvat suomalaisen miehen mielessä, Tuominen hehkutti.
.
 

Lunssila

Well-known member
Liittynyt
6.6.2008
Viestit
18218
Vittu saatana. Ja vielä päälle se, että Vettel kuulemma ajaa 50 kierrosta maaliin saakka pehmeällä setillä ja voittaa.
Toi oli ihan mahdollista. Ja se oli sitä paitsi 42 kierrosta, josta yksi turva-auton perässä. Kimi ajoi 31 kierrosta kisan alkuun pehmeillä (toki siinä oli se turva-auto pari kierrosta). Eivät vaan halunneet ottaa Red Bullilla riskiä, kun varikkopysähdykseltäkin ehti vielä neljänneksi.
 

ToXiCiTy

I am fabulous!
Liittynyt
20.4.2008
Viestit
16731
Sijainti
Järvenpää
Oskari "Si, si." Saari.

Vittu saatana. Ja vielä päälle se, että Vettel kuulemma ajaa 50 kierrosta maaliin saakka pehmeällä setillä ja voittaa.

Pitkästä aika nyppi oikein huolella.
Sehän spekuloi joka vitun kisassa, jos vaikka joku käy kolarin takia vaihtamassa renkaat kierroksilla 5-10, niin arvuuttelee mennäänkö loppuun asti. Vituttavaa.
 

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
Kokkarinuorella taas asiaa.

Lyötävän näköinen ilme naamalla.
Mitähän tuo tuumaisi kun tulonsiirrot opiskelijoille lopetettaisiin? Niistä kustannuksiltaan suurimpia eivät suinkaan ole opintotuki tai opintolainan takaus vaan opiskelun maksuttomuus.

Kyllä mä itse näen tulonsiirroissa ja niiden toteutustavoissa paljonkin ongelmia, mutta nämä pällit nuoruuden innollaan ja ehdottomuudellaan menevät metsään oikein urakalla.
 

Archie

Well-known member
Liittynyt
14.2.2000
Viestit
13050
Kokkarinuorella taas asiaa.

Lyötävän näköinen ilme naamalla.
Kieltämättä kaverilla on aika jyrkät mielipiteet.
Oikeudenmukainen yhteiskuntamalli olisi mielestäni minimivaltio, jonka toimenkuvaan kuuluisivat vain oikeuslaitos, poliisi ja maanpuolustus.
Yleensä kovemmatkin liberaalit ovat sitä mieltä, että valtion tulee hoitaa myös terveydenhuolto ja koulutus kuntoon.

Toisaalta en ihmettele, että näitä äärimmäisyyksiin meneviä kannanottoja tulee. Poliittinen keskustelu kun on käytännössä täysin olematonta. Millekkään asialle ei tunnu olevan mitään vaihtoehtoja. Poliitikot työntävät koko ajan yhtä totuutta ja toimittajat toistavat samaa mantraa ilman kritiikkiä. Varmaan missään muussa vapaassa maassa päättäjät eivät pääse yhtä helpolla..
 

PuoliPöhkö

Well-known member
Liittynyt
3.1.2008
Viestit
31216
Sijainti
suom. "sijainti" toim.huom.
Voi vittu tuota Talvivaaraa kun tämän tästä mokataan. Viimeisimpiä havaintoja. On se saatana kumma että ei saada yhtä yritystä kuriin.

Ja ELY -keskus heheh. Siinä laitettiin pukki kaalimaan vartijaksi kun ympäristöasiat alistettiin elinkeino- ja liikennekeskusten yhteyteen. Suunniteltu siirto ja seuraukset tosin olivat kyseessä.
Jatkoa seuraa....


Karu arvio Talvivaaran vuodosta - KS: "Se pettää kohta joka paikasta"

Talvivaaran kaivoksen jätevesivuoto pahenee ja on nyt 5 000-6 000 kuutiota tunnissa, kertoo Kainuun Sanomat.

Suurin osa jätevedestä jää kaivoksen alueelle, mutta osa vuotaa edelleen kohti Salmista. Edelleen ei ole selvillä, mistä kohtaa kipsisakka-allas vuotaa.
Kaleva kirjoittaa, että kaikkiaan vettä on vuotanut kipsisakka-altaasta yli 200 000 kuutiota.

Jormaskylä-Korholanmäen osakaskunnan puheenjohtajaLeo Schroderus sanoo Kainuun Sanomille pelänneensä tällaista onnettomuutta jo pitkään, sillä altaat on eristetty vain 1,5 millin muovilla.
"Sanoin jo alun alkaen, että on vain ajan kysymys, koska muovi pettää. Ja jos se yhdestä kohti on pettänyt, se pettää kohta joka paikasta."

"Vuotoa yritettiin tukkia jo sunnuntain ja maanantain välisenä yönä vuorivillalla, mutta yritys ei onnistunut", Talvivaaran Paikan päällä -blogissa kerrottiin aiemmin maanantaina.
 
Ylös