Kevätsää 2013

sammyosammy

Senior Citizen
Liittynyt
12.6.2010
Viestit
5925
Sijainti
Out Of Bounds
Mä aattelen useemmin niitä kalliimpia talvigummeja tässä yhtälössä -> lämmin keli ja karkea asfaltti on huono yhtälö pakkasille suunniteltuja renguloita ajatellen.
Ei päde. MOT. Son ihan sama kauanko/montako vuotta wintergummeillas surffailet. Paistoajankohta määrää elinkaaren. Ne nastathan kuluu joka tapauksessa.
Mutta suvigummeille se muutaman viikon passaaminen voi tuoda muutaman extrakuukauden siellä kaarensa päässä.

Älä ala nyt tän kanssa... :eek:
 

Örfil

Guest
Missä päin rakasta Suomeamme voisi tällä hetkellä edes ajaa suviksilla?
Ehkä jossain autotallissa.
 

Olga

.
Liittynyt
13.10.2001
Viestit
40436
Sijainti
lakitukossa
Paikalliset säähavainnot
Havaintoasema:
Tuorein säähavainto: 17.4.2013 6:30 Suomen aikaa
Lämpötila 3,7 °C
Kosteus 97 %
Kastepiste 3,2 °C
Etelätuulta 4 m/s
Puuska 9 m/s
Paine 1008,6 hPa
Lumensyvyys 24 cm
Melkein pilvistä (7/8)
Näkyvyys 7 km
Kylläpäs on vesisade ja plussakeli pudottanut lumikerrosta. 30 senttiä on vajunut muutamassa päivässä.
 

jjv

Arschloch
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26891
Huomenna, jos jumala suo, on armorikas päivä jolloin menen töihin ekaa kertaa tänä vuonna vailla pitkiä kalsareita!
 

lfb

Flavio
Liittynyt
8.2.2004
Viestit
9965
Sijainti
Helsinki
Mä en käyttänyt tänä talvena pitkiä kalsareita kertaakaan. Mulle ei ilmeisesti tule kylmä kovin helposti.
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Mä en käyttänyt tänä talvena pitkiä kalsareita kertaakaan. Mulle ei ilmeisesti tule kylmä kovin helposti.
Eipä ole ei. Ainoastaan hiihdossa/juostessa on tullut käytettyä hengittävää väliasua, mutta niillä taas ei ole tekemistä kalsareiden kanssa lain.
 

Örfil

Guest
Pitäiskö ne jo pestä, kun ovat alkaneet hengittämään :eek:
 

Hartsa76

Well-known member
Liittynyt
23.2.2012
Viestit
7211
Viime päivinä lumi on sulanut niin nopeasti, että lunta ei ole enää juuri muualla kuin varjoisilla paikoilla ja vesisade sulattaa nopeasti loputkin lumet eli kevät etenee vauhdilla juuri nyt.
 

Olga

.
Liittynyt
13.10.2001
Viestit
40436
Sijainti
lakitukossa
Tuorein säähavainto: 19.4.2013 5:10 Suomen aikaa
Lämpötila 5,0 °C
Kosteus 89 %
Kastepiste 3,3 °C
Lounaistuulta 6 m/s
Puuska 11 m/s
Paine 987,7 hPa
Lumensyvyys 9 cm
Pilvistä (8/8)
Näkyvyys yli 20 km
Vähiin käy lumi... ja tulvaksi muuttuu. Routa kuplii pihalla ja kaduilla.
 

toleranssisiipi

Langennut enkeli
Liittynyt
14.9.2003
Viestit
14061
Sijainti
SEKOS-marketin vihannesosasto
Näinä päivinä pitäis Vantaanjoen veden saavuttaa maksimikorkeus. Saapa nähdä, tulviiko täällä tänä vuonna pahastikin ja juodaanko taas kuravettä.
Aiheesta löytyy oikein tuollaisia käppyröitäkin: http://wwwi2.ymparisto.fi/i2/21/q2100210y/wqfi.html Itse en noista käppyröistä taida ihan kaikkea ymmärtää. Ihanku niissä kerrottais, että veden korkeus on Paloheimon mittauspisteessä vaatimattomat 87 pilkku jotain metriä.
 

PeeVee79

Paksu ja pehmeä.
Liittynyt
21.6.2006
Viestit
3348
Sijainti
J:vi
Mulla on jotain hämäriä muistikuvia lapsuudesta, että vesi olisi ollut kevättulvien aikaan yhtä korkealla, kuin nyt. Ehkä se sitten oli -84, niinkuin puhetta on ollut.
Sitä en muista, että koskaan olisi Kolmostie ollut poikki.
 
Ylös