Talviurheilun seurantaketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Zoe
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
No voihan kurjuus! Ja niin mahtava kausi hänellä meneillään. :nope:
 
No siellä on järjestäjillä ollut pallo hallussa.

vanki_0.png
 
Oho! A-L.Svindal jopa vuoden sivussa. Ei tainnut ihan eka loukkaantuminen olla hällekään, jos oikein muistelen.

Svindalilla todellakin on loukkaantumishistoriaa. Alkutalvesta 2007 paha loukkaantuminen Beaver Creekin syöksytreeneissä, ja siinä meni Maailmancupin puolustavan kokonaismestarin koko kausi toipuessa. Loistava paautuminen kuitenkin jo seuraavalla kaudella ja jälleen kokonaismestaruus. Suurpuikkaa hän ei kuitenkaan ole saanut tuolle vuoden 2007 tasolle enää, mikä on maksanut hänelle kokonaistitteleitä 2008-09 kauden jälkeen.

Seuraava loukkaantuminen tuli reilu vuosi sitten; vähän ennen kauden alkua futista joukkuekavereiden kanssa pelatessa katkesi akilles, eikä sillä kaudella miestä nähty kuin helmikuun MM-kisoissa. Tällä kaudella oli jopa matkalla kokonaismestaruuteen, mutta tämä loukkaantuminen saattaa pilata ensi kaudenkin tittelihaaveet, jos ei marraskuussa ole täydessä iskussa.

No siellä on järjestäjillä ollut pallo hallussa.

Kieltämättä pahoja virheitä jarjestäjiltä tänä viikonloppuna. Kun tämän päivän vaikeat olosuhteet olivat ennalta tiedossa, niin tavanomaista olisi ollut ohjelman muokkaaminen ja pujottelun pitäminen tänään ja syöksy huomenna. Mutta varmaankin VIP-vieraiden takia syöksyn väkisin läpivieminen lauantaina oli niin vättämätöntä, että turvallisuus ei paljoa vaakakupissa painanut. Kisa lopetettiinkin 30 laskijan jälkeen, kun tulokset saatiin julistaa viralliseksi ja pisteet jakaa. Jäi kyllä kuva, että ei sitä ennenkään turvallista ollut, mutta kisa piti saada lasketuksi.
 
Tuota juuri ihmettein, tämä oli yllättävä ja uusi tieto mulle. Sieltä olisi voinut Romar tulla takaa vaikka kuinka ja kovaa.
Tuo on hieman outo sääntö mun mielestä, varsinkin kun taas (suur)puikassa nipotetaan, eikä edes se riitä, että kaikki laskee ekan laskun, mutta toinenkin kierros pitää olla laskettu.

Tuota tekniikkalajien sääntöä olen kuullut perusteltavan, että näin ne, jotka hävisivät lähtönumeronsa takia 1. kierroksella hyötyvät 2. kierroksella. Vauhtilajeissa kuitenkaan ei sitten välitetä, onko säännöt häntäpäälle reilut. Toki, ihan ansaitusti tietyt starttaavat ensin, mutta sama logiikkahan pitäisi päteä myös tekniikkalajeihin.

Ja itseäni eniten noissa keskeytetyissä kisoissa jurppii, että aina ne ei edes alkaneet reiluissa olosuhteissa. Ehkä voisi olla autourheilusta tutut puolitetut pisteet noille sopivammat.
 
Toni Roponen tiesi jo tänään miten Lahden mm-kisojen naisten viesti etenee. Suomi ja USA eivät kuulemma pysty vastamaan Ruotsin vapaan hiihtäjille. Kalla hiihtää kolmannen osuuden ja Nilsson ankkurina, tämäkin oli jo tietoa. Nyt ollaan asiantuntijuuden huipulla :thumbup:
 
Viikon päästä hiihdetään Imatralla SM-hiihtoja. Samalla korkataan uusi pesäpallo/hiihto/ampumahiihtostadion tositoimissa, vaikka avajaistenkin yhteydessä pikku sprinttikisa pidettiin. Maastohiihdosta siis on kyse (ohjelmassa vapaan sprintti, 10/15 km vapaa väliaikalähdöllä ja viestit. Erityistä mielenkiintoa lähtöluettelossa herättää tietysti ampumahiihtäjien läsnäolo. Mari Laukkanen ja Sanna Markkanen hiihtävät perjantaina sprintin ja Mari ja Kaisa Mäkäräinen lauantain vapaan kympin. Hiihtotyylistä ja matkoista johtuen voisi odottaa jopa Suomen kärkihiihtäjien haastoa.

Ei tule Mäksy eikä Mari kisoihin. Kipeenä olleet.
 
Ylös