Trullinkaasu
Well-known member
- Liittynyt
- 17.6.2007
- Viestit
- 9312
'Sillälailla - sillälailla', sanoisi TarvajärviEipä sitten osannut edes keskeyttää ohitustaan hallitusti, vaan puski väkisin koko jonon ohi.
Ehkä se käy itsetunnon päälle?'Sillälailla - sillälailla', sanoisi Tarvajärvi
Mikähän siinä hävettää, että tekee coitus takeoverin?
Olen tehnyt samantyyppisen havainnon.Taksikuskit ajavat nykyään usein 10km/h alinopeutta moottoriteillä. Vielä 20v sitten menivät aina kymmenen yli.
Ihmiset ovat kummallisia, silloin kuin asiat eivät suju täydellisesti. Joskus nuorempana kun olin kesätöissä lätkän näyttäjänä tietyömailla, yksi omituinen ilmeisesti amerikkalaisista elokuvista apinoitu tapa oli soittaa jonossa torvea. Aivan kuin se auttaisi jotain. Kun kaksisuuntainen tie on yksikaistaiseksi koneilla blokattu, jono katkeaa kun se katkeaa. Joskus siinä on kolme autoa, joskus kolmekymmentä.ä
Nyrkit heiluivat moottoritiellä: https://www.iltalehti.fi/palat/d06fda13-ea4f-47a7-971e-502fe986aef5
Minä ihmettelen aina noita, joilla on niin kiire, että ärsyyntyvät eteensä tulevista pienistä hidasteista, mutta sitten on jäädä antamaan opetuksia.
Isä, poika & Hiace OyIhmiset ovat kummallisia, silloin kuin asiat eivät suju täydellisesti. Joskus nuorempana kun olin kesätöissä lätkän näyttäjänä tietyömailla, yksi omituinen ilmeisesti amerikkalaisista elokuvista apinoitu tapa oli soittaa jonossa torvea. Aivan kuin se auttaisi jotain. Kun kaksisuuntainen tie on yksikaistaiseksi koneilla blokattu, jono katkeaa kun se katkeaa. Joskus siinä on kolme autoa, joskus kolmekymmentä.
Yleisesti myös tuohon jonon katkaisuun: sellaisilla vähän vanhemmilla Mersu-miehillä meni kaikista lujimmin tunteisiin, kun jonon katkaisu tapahtui heidän kohdallaan. Ikään kuin siinä olisi jotain henkilökohtaista vittuilua, että jono katkeaa siinä kohdin vaikka viimeisen auton takapuskurin ja Mersun keulamerkin välissä olisi 30 metriä. Minkään muun automerkin ratin takaa en muista samanlaista kiukuttelua, joitakin urakkapakettiautoja lukuunottamatta.
Urakkapakettiautojen ratin takaa sai joskus kuulla myös turpaanveto/päälleajofantasioita ja nähdä ratilla tehtyjä koukkauksia, millä yritettin pelotella, kun jonon taas päästää. Näissä en jäänyt siihen työpisteelle selvittelemään asioita, vaan katsoin kyljestä firman nimen sekä rekisterinumeron ja nettisivuilta tai Kauppalehdestä tj:n puhelinnumero. Siinä sitten kyselin vähän onko firman virallinen linja tämä.
Ei nyt ole syytä alkaa nimeämään firmojen nimiä lähes 15 vuotta vanhoista jutuista, mutta muistaakseni kaikki tapaukset jotain 10-30 henkeä työllistäviä firmoja.Isä, poika & Hiace Oy