Jotkut hetket jäävät syystä tai toisesta tosi hyvin mieleen.. Tänakin uralta vuoden 2017 Monten maalintulo vajaalla moottorilla on yksi sellaisista. Mieletön rattimies.
Jotenkin aivokapasiteetti oli unohtanut tämän, vaikka tuo boxerilta kuulostava Fiesta yhdistettynä leveeseen liippiin on kyllä aika seksikästä menoa muuten.
Muita ikimuistoisia hetkiä hänen urallaan jotka on jäänyt mieleen... Jos ulosajoista aloittaa, niin Meksikon syvänmerensukelluksen lisäksi muistikuva siitä et olisi jossain rouheemmassa sorarallissa kans kaatanut Fiestan ns. täydestä vauhdista. Yaris-aikakaudelta myös Portugali 2018 edusti sitä huonompaa tuuria kun powerilla ohjaus särkyy ja kisan voitto vaihtuikin keskeytykseen.
Positiivisemmassa valossa, Jyskälä 2022, ansaittu voitto, aivan järkyttävän lujaa suorittamista pitkin viikonloppua. Kalle ei huonolle hävinnyt tuolloin.
Aikalailla tulos tai ulos-mentaliteetilla Tänak paahtoi menemään, ja kyllä täällä päässä ainakin jäädään vähän kaipaamaan hänen suoritteita, vaikka viimeisimmät vuodet ei ihan niin hyvin mennytkään.