Nostalgiset hetket, muistelut ja unohtumattomat historiikit 🏁

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
16391
Ennen Phoenixin 1991 laajamittaista muistokäsittelyä:

Silverstonen 1993 kilpailusta tuleekin tänään kuluneeksi 33 vuotta.

Kilpailun Englannissa voitti vuoden toisena sellaisena kun täsmälleen kolme kuukautta aiemmin tuolloin oli ajettu Segan sponsoroima ikimuistoinen Euroopan Grand Prix 1993 Doningtonissa melkoisessa sadekelissä niin paalupaikalta lähtenyt Alain Prost uransa 50:enä ja toiseksi viimeisenä sellaisena, Michael Schumacher oli toinen ja Riccardo Patrese oli kolmas täydentäen palkintokolmikon.

Johnny Herbert oli neljäs, Ayrton Senna oli viides polttoaineen loppumisesta huolimatta ja Derek Warwick oli kuudes ja viimeinen pistemies.

Kilpailun nopeimman kierroksen sai murheellisesti kotikisassaan keskeyttänyt Damon Hill jolle voitto oli luvassa ajamalla tai oikeastaan viimeistään luvattuna aivan kuten Prostille oli luvattu Ranskan Magny-Coursilla niin joka tapauksessa tallimääräyksellä. Toki mahdollisesti muuten MM-kilpaan nojaten ihan väen välttämättä olisi saattanut vielä inhoten Hill joutua kuitenkin olemaan vain kakkostilalla ruutulipulla lykäten varmasti luovutusta kuitenkin viime tippaan.

Tosin ehkä tuo jatkuva kakkostilalle jääminen oikeasti oli varattuna Williamsin taholta vain muihin kisoihin kuin tuohon ja varauksella alkukauden kotikisaan Doningtonissa jos Hill sen olisi onnistunut voittamaan.

Onnekseen myöhemmin vuoden 1993 kisoista puhuen ei Hill tarvinnut tallimääräyksiä voittaakseen sitten ja myöhemmin tuli olemaan lukuisten voittomenetysten jälkeen ihan myönteisen hallitseva putkeen voittajakin!

Viimeisenä piirteenä:

Kolme kuukautta aiemmin Roland 'Rolle' Bruynseraede Lajin Virallisena Lähettäjänä oli kieltänyt lukuisia kertoja Mark Goddardia lähtemästä sateisella Doningtonilla Ford Escort RS Cosworthilla sen toimiessa Safety Carina sitten radalle!

Enää ei Silverstoneen 1993 kieltänyt, mutta kieltämättä kuivassa kelissä Luca Badoerin keskeytyksen yhteydessä sen sitten lähdettyä vähän sen päästä radalle yleensä koko lähettämiseen myöntyminen oli perin erikoista!

Varsinkin kun auto ei kaikkiaan ollut mitenkään niin äärimmäisen vaarallisessa paikassa kuitenkaan, keli oli kuiva ja näkyvyyskin selkeää.

Toisaalta 'Rollen' linjojen vetelyt melkoisena sooloiluna olivat tosiaan ajoittain vallan päättämättömiä sellaisia pitkin hänen Lajin Virallisen Lähettäjän uraansa vuosina 1987-1995 ja varsinkin Safety Carin tultua vuodeksi 1992 takaisin lajiin omalla tavallaan!

Yhtä toisaalta ajatellen...

Muutamakin kierros kai lisää Badoerin auton katselua siinä paikassa kai olisi tuonut pakkotilanteen sääntöjenkin mukaan: Joko Safety Car radalle tai punainen lippu ja nk. Yhteisaikakilpailu kehiin mikä olisi tuottanut todennäköistä sekaannusta, ylimääräistä viivyttelyä ja vain hermostuttanut kisakatsojia.

Tuohonkin sääntöön kun oli varsinkin vuosien 1981-1994 aikana sen oltua voimassa varsinkin vuosina 1992-1994 kyllästytty perin nopeasti!

Oliko se taas turhaa 'uuden sukupolven' mediakohun aiheuttamaa typeryyttä vai ei niin tästäkin on väitelty lukemattomat kerrat sen jälkeen!

Siitä huolimatta siis Safety Car Mark Goddardin ajamana nähtiin radalla ja hyvinhän se tietysti sujuikin kun olihan sitä hieman huvittuneesti lajiin turva-auton toimittaneen Fordin F1 Official Safety Teamin toimesta harjoiteltu perin mittavan kauan jo tarpeeksi vuosien 1992-1993 välillä.

Turva-auto ei lopulta liian kauan peloista huolimatta radalla ollut.

Ja kisa kaikkiaan miellyttävine erikoispiirteineen huomioitiin sellaisenaan myös Suomessakin.

Seuraavaan viestiin tuleekin viimein Phoenixin 1991 pitkät muistelut ja niiden jälkeen vielä myöhäisillan ja yön mittaan muita vuoden 1991 eri kisojen lyhyempiä muistoja joihin kilpailukohtaisesti palataan kuin ehditään. Huomiselle yritän saada nuo lyhyet vuosien 1994 ja 1995 muistot sopimaan kohdilleen tilanteen mukaan. Aamuun mennessä tai päivälle jaksamisen mukaan.
 

Bleu

Olivier Bocques Fan Club
Liittynyt
14.4.2000
Viestit
9584
Kisan muusta suhteesta puhuen Häkkinen ja Barrichello kolaroivat ja vähänkin eri paikassa maaliviivan ollessa ja yleensäkin toisin mennen muut pistemiehet olisivat eniten hyötyneet kolarista Coulthardin ollessa sitten palkinnoilla, Katayaman ollessa sitten jo neljäs ja vielä pisteittä milloin mitenkin ajatellen toteutuneesti Sauberin Heinz-Harald Frentzen ja Benettonin Jos Verstappen olisivat saaneet itse sitten nuo viimeiset pisteet!
Coulthardista eteenpäin kuljettajat olivat kierroksen perässä, joten eivät olisi nousseet enää sijoituksia, ellei sitten Häkkisen ja Barrichellon kolari olisi toteutunut jo kierrosta aiemmin.

1989 muisteloihin:
Unkarin kisaviikonloppu 1989 taisi olla se, missä Piercarlo Ghinzani ilmoitti lopettavansa kauden päättyessä, ja sattumoisin sitten hän onnistuikin pääsemään ensimmäistä kertaa esikarsinnasta läpi kauden aikana, ja selvitti myös aika-ajon.

Koko kaudella 1989 esikarsinnat olivat sikäli mielenkiintoisia, että vain kolme kertaa kuljettaja pääsi esikarsinnasta läpi, mutta juuttui sitten varsinaiseen aika-ajoon: Gregor Foitek Riossa, Bertrand Gachot Hockenheimissa ja Michele Alboreto Suzukassa.
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
16391
Coulthardista eteenpäin kuljettajat olivat kierroksen perässä, joten eivät olisi nousseet enää sijoituksia, ellei sitten Häkkisen ja Barrichellon kolari olisi toteutunut jo kierrosta aiemmin.

1989 muisteloihin:
Unkarin kisaviikonloppu 1989 taisi olla se, missä Piercarlo Ghinzani ilmoitti lopettavansa kauden päättyessä, ja sattumoisin sitten hän onnistuikin pääsemään ensimmäistä kertaa esikarsinnasta läpi kauden aikana, ja selvitti myös aika-ajon.

Koko kaudella 1989 esikarsinnat olivat sikäli mielenkiintoisia, että vain kolme kertaa kuljettaja pääsi esikarsinnasta läpi, mutta juuttui sitten varsinaiseen aika-ajoon: Gregor Foitek Riossa, Bertrand Gachot Hockenheimissa ja Michele Alboreto Suzukassa.
Näin tosiaan olikin ja hyvä kun huomautit tuosta Silverstonesta 1994.
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
16391
Phoenixin 1991 toivon mukaan tiiviimmät kisamuistelut tallikohtaisemmin tulevat tässä viestissä ja jos eivät oikein mahdu niin lisää tulee sitten seuraaviin viesteihin.

Toki hieman kerrontaa ja tiivistystä helpottaa sekin seikka, että Phoenixiin 1991 oli niin Esikarsintaa kuin Aika-ajojen päätteeksi karsiutuneita kuljettajia!

Aloitetaanpa siis, Williams-tallin osuus jää nyt vähän lyhyemmäksi muihin huipputalleihin nähden ehkä karsiutuneita huomioimatta, jokunen muu talli lisää voi jäädä vähemmille mietteille ja voihan näistä osin olla aina eri mieltäkin:

McLaren: Numerot 1 ja 2 jälleen McLarenin käytössä, maailmanmestaruudet niin kuljettajalle kuin tallille ja käytännössä kokonaan testaamaton uusi V12-moottoria käyttävä Honda yhtä uudessa McLaren MP4/6-automallissa ja Brasilian Ayrton Senna sai äärimmäisen tulisen ja savuisan talvikauden jälkeen Suzukan 1990 tapahtumista huolimatta taas kerran jäädä lajiin huolimatta oletettua nyt lopullisempaa elinikäistä kilpailukieltoa vasten sen tietysti välillä tippuessa vuoden tai puolen vuoden mittaiseksi ja koko ajan sitten pienemmäksi ennen kumoutumistaan kuitenkin kiitos lukemattomien Ron Dennisin, Bernie Ecclestonen ja Max Mosleyn vetoomusten keskellä mediateatteria jo toistamiseen kuten Suzukan 1989 jälkipuinneissakin oli ollut.

Mitä tästä tulikaan?

Tehoviiveestä tai puutteesta kuten varmaan normaaleja ratoja koskien ennen pitkää ylikovaa polttoaineen kulutusta huomioimatta vallan erinomaista välittömästi heti kauden alkuun!

Molempien kuskien sanonnoista huolimatta McLaren oli kärkiauto kauden avaukseenkin Ferrari-tallin ivailuista huolimatta aiemmin. Ferrari nolattiin vallan perusteellisesti. Ayrton Senna ajoi uransa 53:n paalupaikan vallan tehokkaasti. 1,121 sekuntia nopeammin kuin kakkosruutuun ajanut Alain Prost Ferrarilla puhui riittävää kieltään asiaan sunnuntaille. Sunnuntaina sitäkin ylivoimaisempi. Lähdöstä maaliin-tason voitto kierroksen 48 varikkokäynnistä huolimatta Goodyearin C-seosten vaihtoa varmuudella paremmin maaliin kestäviä Goodyearin B-seoksia varten sen oltua hyvä tai menettelevän tyydyttävä huonoimmillaan, mutta kaikkiaan erinomainen 6 sekunnilla.

Ainoa vaara Sennan voiton menettämisestä oli lähinnä muiden kilpailijoiden auton romut ja niihin mahdollinen rengasrikko/kolari ja aivan kilpailun loppua kohti Senna ohimenevän pienen hetken ajan lipesikin radalta kohti kaidetta kun Modena-Lambo-Lamborghinin Nicola Larinin autosta tihkui eräässä kohti rataa turhankin vaarallisesti öljyä Sennan siihen läikkään liukastuessa, mutta kun onneksi vauhdit olivat hitaita ja kaikki sattui hieman leveämmässä kohdin rataa pahemman kaiteen ollessa kauempana niin ei nähty sensaatioloppua Sennan mahdollisen keskeytyksen vuoksi ylivoimaisesta johdosta kolariin!

Senna siis voitti aloittaen vahvasti kautensa kohti kolmatta maailmanmestaruutta. Edes tosiaan noihin aikoihin Sennan autoa vaivannut vähäinen vaihdelaatikon vaurio ja tietty ei ihanteellisen tason tasapaino McLarenin automallissa haitannut sitten lopulta niin paljon kuin pelättiin. Senna sai voitollaan pääsyn Jackie Stewartin kanssa samaan voittolukemaan

Gerhard Berger vuorostaan noudatti tallikaverinsa kisataktiikkaa renkaiden suhteen mitä nyt olisi pysähtynyt jo kierroksella 42, mutta ei koskaan ehtinyt käydä varikolla. Hänen juhlakisansa eli 100:s sellainen ei sujunut aivan täysin onnellisten tähtien alla. Itävaltalainen pitkänä miehenä ei mahtunut taaskaan kerran McLarenin ohjaamoon ja on kummallista, että milloin oikeasti mies saisi itselleen oikeasti sopivamman ja räätälöidyn ohjaamon?

Ja ainakin sellaisen minkä takia aina ajojen jälkeen hän ei tarvitsisi lääkäriapua Sid Watkinsin johdolla jalkakipuihinsa kuten nyt kävi keskellä viikonloppua Phoenixissa? Jäävuoren Valloitusta koskien suomennetun sponsorinimen mukaan ajatellen Berger ei ollut kuitenkaan välttämättä saatuaankaan hätälevennetyn ohjaamon sunnuntain kisaan samassa vireessä toisin kuin oli ollut McLaren-ensikisassaan vuotta aiemmin ollut samalla radalla voitettuaan tuolloin Sennan paalupaikkakisassa ja oltuaan ennen keskeytystään myös varsinkin tämän vuoden kisaan nähden entistä selvemmässä voittotaistelussa tai sitä huonommin mennen palkintoajossa!

Seiskaruutu jalkakipuihin nähden oli hyvä suoritus, mutta ehkä kuitenkin vähän parempi olisi tietyissä piireissä pitänyt tästä huolimatta olla. Kisa oli kilpailukykyinen, mutta yhä jossain määrin vaikeaa. Viimein kun kisan alkaessa jotenkin sujua noin viidennen sijan paikkeilla vauhtitason alkaessa riittää myös paremmaksi aina sijoille 2-4 tallikaveri Sennan mennessä voittoonsa tulikin Bergerille keskeytys.

Kytkimessä viime vuoden Phoenixin tapaan murhetta ei ollut, mutta polttoaineenpaineissa kylläkin sitäkin enemmän tänä vuonna. Ne katosivat ja sen pituinen se sitten Bergerille. McLaren ja Senna johtavat jälleen omia MM-kilvan kamppailujaan nyt neljän pisteen erolla kiitos sääntöuudistuksen aiemman kolmen pisteen sijaan nyt vuoden alkuun. Haastajat tuntuvat olevan Ferrari nyt paljonkin tästä kisasta ja muiden ahdingosta hyötyneenä ja Williams mikäli kyseinen talli saa vaihdelaatikkonsa kuntoon.

Seuraavaan viestiin tulevat ainakin Tyrrellin mittava osuus ja Williamsin lyhyempi osuus ja sitä seuraavaan sitten muita talleja lyhyemmin mainiten vaikka osa niistä saattaakin pidempiä olla kuin toiset.
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
16391
Phoenixin 1991 muistot jatkuvat jälleen laajemmin tässä viestissä näin:

Tyrrell: Viimein tämä talli saa kunnon moottorit pitkästä aikaa alleen. Ikävä kyllä ei aivan sitä mitä McLarenille oli alkujaan suunniteltu vaan vaiheittain ensi alkuun vuoden 1990 Hondan moottorit ja ajan kanssa tämän vuoden jotka jäävät mahdollisesti sopimusta jatkettaessa käyttöön myös vuodeksi 1992. V12-puolelle siirtyminen tapahtuu sitäkin pidemmän ajan kuluessa vasta ja vain jos McLaren-talli on sitä ennen siihen riittävän tyytyväinen ja kunhan sen liiallinen polttoaineenkulutus saadaan kuriin!

Lisäksi talli saa rahoitusta Braunilta, Shelliltä minkä mukana tulee autojen muu polttoainesopimus ja Calbeelta minkä ehtona oli Satoru Nakajiman pitäminen tallissa tai vaihtaminen tilanteen mukaan Aguri Suzukiin tai Ukyo Katayamaan uutena kuljettajana. Suzuki jäi Lola-Larrousselle kun Satoru Nakajima päätti vieläkin jäädä Tyrrellille täksi vuodeksi ainakin vielä miettien toki vuotta 1992 vielä hartaasti ennen kun jatkaisi sopimuksensa päätösvuoden verran tai lopettaisi uransa ja Katayaman osalta tuli ongelmia liikaa juuri Footworkiksi muuttuneen entisen Arrows-tallin osalta joten uutta japanilaista lajissa ei nähty. Kumma kyllä Katayama ei päässyt myöskään lopulta ajamaan sitten Footworkinkaan riveihin ihan vielä!

Tästä huolimatta Ken Tyrrell teki hyvän valinnan toki hyvän jo edellisvuoden aikana alkaneen testikauden pohjalta ottaen Stefano Modenan talliin normaalin vuoden 1990 testikuljettaja Volker Weidlerin harmiksi. Toisaalta taas Weidlerin saksalaiset sponsorit eivät nostaneet kovin riittävästi enempää varoja hänen näkemisekseen kisakuljettajana vaikka Modenaa ei olisi saatukaan tai siihen olisi suostuttu. Lohdutuspalkinnoksi Weidler sai edelleen jäädä jatkamaan tallin testikuljettajana miettien sitten vuotta 1992 tai muuta vapaata paikkaa kisojen suhteen toisessa tallissa jos sellainen avautuu.

11:sta ruutu Modenalle aika-ajossa ei ehkä ollut liian hyvä sunnuntaille, mutta kisa oli sitäkin hienompi!

Lähdöstä ysipaikalle oikeastaan heti kierrosten 1-35 ajaksi nousten tai ollen koko ajan mukana kohti pistesijoja ja jopa kärkisijoja mennen muussa tiiviissä kamppailussa, arkkikamppailija tuntui olevan hänen kanssaan Benetton-paikan itselleen vakiinnuttanut Roberto Moreno vaikka muitakin oli toki mukana, viimein kierrokselta 43 lähtien aina pisteellä eli kuudentena ja tästä eteenpäin kohti ruutulippua meno tuntui vain paranevan, pisteistä ja jopa palkinnostakin alettiin vallan uskomattoman tuntuisesti taistella ja se kilpailun loppupuolella viimeistään varmistui kun Jean Alesi Ferrarilla keskeytti jos ei ennen sitä ja viimein siis Modena nähtiin Phoenixin kisan päätteeksi jo kierrokselta 70 lähtien odotettuna ehkä palkinnoilla ja ikäväksi sitten niiden juuri ulkopuolella sieltä neljäntenä!

Upeaa Tyrrell-tallin kauden avausta täydensi tosiaan Nakajima. Nakajimalla toki aika-ajo oli vaikeampi eli 16:sta ruutu, mutta ohitusnäytös ja taistelut kauempana toivat hänelle hienoa sanottavaa. Se palkittiin vaikka hän kierroksella voittaja Sennalle jäikin niin viitospaikalla ruutulipulla tuoden kaksi pistettä ja myös viime aikoina todella paljon kehutun maanmies Suzukin edellä!

Mene ja tiedä vähän paremmalla lähtöruudulla, että olisiko ollut sijat toisin päin eli Nakajima neljäs ja Modena viides ja Nakajimalla olisi ollut ehkä mahdollisuus kuten Modenalle ja varsinkin japanilaiselle uran ensimmäiseen palkintokorokeajoon kun viimeksi näin hyvin on kisat tuntuneet menevän Adelaidessa 1989 kaatosateessa?!

Molemmat kuljettajat ottivat edellisvuoden kilpailun tapaan Pirellin Kovat renkaat kilpailuun ja he eivät aikoneet käydä varikolla lainkaan. Sillä taktiikalla tallin kuljettajat Nakajima ja Modena saivatkin pisteitä osin myös keskeytystenkin toimiessa tallin eduksi.

Kauden hienon alun takia talli aloittaa MM-kilvan merkkimestaruuden puolella kolmospaikalta. On vain paha sanoa, että kestääkö kerrankin Tyrrell-tallin tahti varsinkin näin paremmilla moottoreilla kauemmin riippuen kunniasta, maineesta ja aina tärkeästä TV-rahastakin puhuen?

Sen näkee jatkokauden mittaan tarkemmin joten toivotaan parasta!

Williams: Talvikaudella tosiaan Nigel Mansell pitkän ja katkeran uran lopettamisensa sijaan päättikin palata viimeksi 1988 oltuaan takaisin 'kotiin' Frank Williamsin, Patrick Headin ja koko lajin edun nimissä ilahduttaen samalla lajiseuraajia kautta maailman päätöksellään!

Tämä tiesi toki Thierry Boutsenin huipputallin uran ajalle loppua hänen siirryttyä Ligier-talliin. Riccardo Patrese sai jäädä talliin mitä ihan kaikki lajin ystävät eivät vain voineet ymmärtää. Talvikaudella oli myös Jean Alesin menettämiskohu tallissa Ferrarille täksi vuodeksi joten kohua ainakin on riittänyt. Toki oikeastaan vähän alkumetreistä lähtien jossain määrin on tallia inhottanut Mansellin huikea palkka ärsyttäen Ayrton Sennan McLarenilla vaatimaan myös ihan samoja ennätyksellisiä summia aiheuttaen Ron Dennisille suurta tuskan epätoivoa asiaan!

Palkkapuolen unohtaen Williams viimein toi uuden automallinsa myötä eli FW14:n mukana automatiikkaa sisältävän vaihdelaatikon Ferrarin tapaan McLarenin jäädessä vielä keppivaihdelinjalle.

Taktiikka kisan suhteen myös selvä:

Molemmat kuljettajat ottivat Goodyearin C-seokset kilpailuun. Nigel Mansell olisi pysähtynyt kierroksella 42 ja Riccardo Patrese kierroksella 50. Patresen osalta niin pitkään ajaminen C-seoksilla oli kyllä Phoenixin radan osalta melkoinen riski otettavaksi. Molemmat keskeyttivät kuitenkin ennen pysähdyksiä.

Mansell ollessaan lopettamatta uraansa ajoi 150:n kilpailunsa Phoenixiin. Oli kärkitaistossa mukana keskeyttäen luoden vahvaa haastetta, mutta ennenaikaisuudesta ei voi vielä tietää McLarenia tai Ferraria koskien. Patrese myös hyvä ja ainakin korjasi mainettaan kuulumalla lajiin ajaen nyt ainakin aluksi Phoenixissa selvästi Mansellia paremmin vähintään aika-ajossa parempaan ruutuun ja luoden haastetta osin muutenkin.

Patrese tosin jopa Mansellia katkerammin keskeytti päivän toiseksi viimeisenä keskeyttäjänä kuin keskeytti perin näyttävästi vaaratilanteenkin aiheuttaen kuin aiheutti ahtaalla radalla. Sen pituinen se eli kilpailukykyä on, mutta vaihdelaatikko täytyy saada kuntoon äkkiä ja Mansell ei toivottavasti tästä vajoa epätoivoon kuten osin vajosi vuoden 1989 Ferrari-kisoissa saman asian pohjalta. Ei siltä näytä, mutta pakko on tulla pisteitä ja voittojakin nopeasti tai Senna karkaa maailmanmestaruuteen ainakin vielä kerran!

Seuraavaan viestiin puhutaan sitten muista talleista.
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
16391
Phoenixin 1991 kisaan jatketaan jälleen muisteluja tallikohtaisemmin, mutta nyt tulee parin tallin vähän lyhyempiä muistoja tähän väliin:

Brabham: Martin Brundle oli menettelevän onnellinen palatessaan lunastamaan vuoden 1990 väliin jääneen Brabham-sopimuksen vuoden täksi vuodeksi eli 1991. 12:sta ruutu aiemman kisaan pääsemättömyyden tai erittäin huonon lähtöruudun juttua ajatellen parempi kun taas uusi kuljettaja toki Williams-testikuljettajan paikan jatkon vuosien 1989-1990 jälkeen hylänneenä uudelle kaverille siellä nimeltä Damon Hill eli Mark Blundell töin tuskin pääsi koko kisaan ruutuun 24 eli kolmanneksi viimeisenä.

Paljoakaan ei jäänyt sanottavaa. Blundell keskeytti ensikisassaan ulosajokolariin ja Brundlellakin vähän vaikeaa teki teknisen vian korjauksen takia. Häntä ei olisi pitänyt laskea lopputuloksiin, mutta tuomaristo kumma kyllä laski kuitenkin. Toisaalta ei tullut protestia keneltäkään sijaluvun hylkäystä vartenkaan.

Rengastaktiikasta puhuen:

Kuljettajista Martin Brundle otti Pirellin Hyvin Pehmeät renkaat kilpailuun ja uransa ensimmäiseen kilpailuun päässyt vuosien 1989-1990 Williamsin testikuljettaja Mark Blundell otti Pirellin Pehmeät renkaat kilpailuun. Brundle olisi käynyt varikolla kierroksella 21 ja Blundell olisi käynyt varikolla kierroksella 42.

Yllättäen teknisen vian johdosta Brundle joutui jo kierroksella 9 varikolle jossa vikaa korjattiin viiden kierroksen ajan ja samalla vaihdettiin Pirellin Kovat renkaat joilla Brundle ajoi maaliin asti aivan viimeisenä. Brundle oli lopulta lopputuloksissa toiseksi viimeiseksi laskettu. Normaalilla ajamisella Brundle olisi ilman vikaa ollut kuudes tai seitsemäs kierrosaikojensa perusteella. Blundell keskeytti ennen pysähdystä.

Footwork ja Michele Alboreto: Juuri täksi uudeksi talliksi muuttunut entisen Arrows-tallin sponsoroinnin sijaan lajiin halunnut japanilaisfirma näki, että F1:n valloitus ainakaan ihan aluksi ei ollut kaikkea muuta kuin helppo. Ukyo Katayama ei vielä päässyt uutena japanilaisena lajiin eikä Aguri Suzukin kanssa neuvottelut ottaneet onnistuakseen.

Ja jos ehkä olisikin niin Lola-Larrousse ja Tyrrell miten vuoroin kampittivat ja estivät lopulta sopimuksen syntymisen. Kuljettajina siis Alboreto edelleen jatkavana kuten myös Alex Caffi. Porschen moottorit V12-mallisena tuottivat autosta turhan hitaan, kömpelön ja ylipainoisen janoineen siihen päälle! Caffi karsiutui ja Alboreto pääsi toiseksi viimeiseen ruutuun 25 ajaen oikeastaan koko ajan viimeisenä ja parhaimmillaan toiseksi viimeisenä keskeyttäen kuin keskeytti moottoririkkoon varikolle.

Rengastaktiikkaa ajatellen auton ongelmat tietäen ja kun hävittävää ei ollut:

Alboreto lähti kilpailuun D-seoksilla. Alboreto aikoi käydä varikolla kierroksella 21. Lopulta Alboreto joutui käymään teknisen vian takia jo kierroksella 9 varikolla. Alboreton vian korjaukseen kesti viisi kierrosta ja samalla vaihdettiin A-seokset joilla Alboreton piti ajaa maaliin asti. Alboreto kuitenkin keskeytti kierroksella 46 varikolle.

Lotus ja Mika Häkkinen asioineen kerrotaan mittavammin seuraavaan viestiin, mutta toki muitakin talleja yritetään sitten mahduttaa mukaan.
 
Ylös