NTT INDYCAR SERIES - MISSION FOODS GRAND PRIX OF MONTEREY, MONTEREY, CALIFORNIA, 4-6.9.2026
IndyCar -sarjan kausi päättyy kuuluisalle Laguna Secan radalle Californiaan. Tosin radan virallinen nimi on sponsorinsa mukaan WeatherTech Raceway Laguna Seca. Vaikka IndyCar mestaruus ja myös moottorivalmistajien mestaruudet ovat ratkenneet, tarjoaa Laguna Secan rata varmasti paljon nähtävää. Monelle kuljettajalle se on myös viimeinen mahdollisuus jahdata kauden ensimmäistä voittoa. Scott Dixon päättää 25-vuotta kestäneen pestinsä Chip Ganassi -tallissa ja viimeksi hänellä on ollut voitoton IndyCar -kausi vuonna 2004. Andretti Globalin Will Power ja Ed Carpenter Racing -tallin Christian Rasmussen jahtaavat ensimmäistä voittoa tälle kaudelle ja kuivan kauden päättymistä. Eikä pidä unohtaa Penske -tallin David Malukasta, joka varmasti pyrkii murtamaan kahden vuoden voitottoman kautensa. Myös IndyCar -tallien arvostama Rookie of the Year pysti on auki. Dale Coyne -tallin norjalaiskuski Dennis Hauger johtaa 18 pisteellä Rahal/Letterman/Laniganin Mick Schumacheria ja 30 pisteellä A.J. Foytin brassia Caio Collectia.
Laguna Secan radan työt alkoivat vuonna 1957 ja ensimmäiset klpailut pidettiin saman vuoden marraskuussa. Vuosien saatossa rataan tehtiin turvallisuuden, yleisön ja uusien määräyksien mukaisia muutoksia, joten nykyinen rataprofiili otettiin käyttöön 1996. Nykyinen rata on pituudeltaan 2.238 mailia eli noin 3.602 km. Korkeuseroa on 55 m. Rata sisältää 11 mutkaa ja sitä ajetaan vastapäivään. Radan nimi Laguna Seca tulee espanjankielestä, sillä se tarkoittaa kuivunutta järveä. Mikä myös pitää paikkansa, rata on rakennettu kuivuneen järven päälle.
Lähdöstä tullaan ensiksi tekniseen tupla-apex mutkaan, joka on saanut nimen "Andretti Hairpin". Mutkien 6 ja 7 välinen suora on nimetty nimellä "Rahal Straight", Bobby Rahalin kunniaksi. Bobby Rahal voitti Laguna Secassa neljä kertaa peräkkäin CART -kisan vuosina 1984-1987. Kuuluisin mutka on mutkien 8 ja 8A:n yhdistelmä, jota kutsutaan nimellä "Zanardi Corkscrew". Sitä pidetään yhtenä moottoriratojen vaikeampana mutkayhdistelmänä. Mutkan tippuu lyhyellä matkallaan 18m alaspäin (16%) ja mutka on vasen-oikea pimeä apex. Mutka 9 on nimetty "Rainey Curve", moninkertaisen MotoGP maailmanmestarin mukaan.
Laguna Secan radalla ajetaan 95 kierrosta eli noin 342 km. Kilpailun voitti viime vuonna Alex Palou. Radan kilpailun kierrosennätys on myös Alex Paloun nimissä 1:08.4168. Radan omistaa Montereyn kunta ja sitä hallinnoi "Friends of Laguna Seca" säätiö.
Firestone tuo Secaan perinteiset seokset eli punaiset softit ja mustat ns. Hard -seoksen omaavat gummit.
Californiassa kun ollaan niin sääksi on luvattu erinomainen kisasää.
Kilpailun aikataulu. Ajat Californian aikaa eli lisää +10tuntia.
Viaplay Total lähettää ohjelmaa:
Lauantai 5.9.2026 klo: 00.00-02.00 (Ensimmäiset vapaat harjoitukset)
Lauantai 5.9.2026 klo: 20.00-21.30 (Toiset vapaat harjoitukset)
Lauantai 5.9.2026 klo: 23.30-01.30 (Aika-ajot)
Sunnuntai 6.9.2026 klo: 03.00-04.30 (Lämmittelyajo)
Sunnuntai 6.9.2026 klo: 21.30-22.30 (Viimeiset harjoitukset)
Sunnuntai 6.9.2026 klo: 22.00-01.00 (Kisa)
ViaplayTV lähettää vain Indy NXT -sarjan ajot sunnuntaina klo: 01.30 alkaen.