kouvotsvoni
Banjottu
Leffa börssiin ja futuurikauppaa, jee.Ihan lahjoituspohjalta en tohon lähtis, mutta jos vaikka sais sitten osuutensa lipputuloista, niin sitten vois lähtee "parilla tonnilla".
Leffa börssiin ja futuurikauppaa, jee.Ihan lahjoituspohjalta en tohon lähtis, mutta jos vaikka sais sitten osuutensa lipputuloista, niin sitten vois lähtee "parilla tonnilla".
Kuolemantuomio taisi taas napsahtaa.Noita kauppiaita voisi myös vähän ruoskia.Kiinalaistehdas valutti myrkyllistä fenolia juomaveteen
21.02.2009 13:05
Kuva: stock.xchng
Itä-Kiinassa noin miljoona ihmistä on jäänyt vaille juomavettä. Viranomaiset sulkivat hanat Yanchengin kaupungissa kun kävi ilmi, että juomaveteen oli päässyt myrkyllistä fenolia.
Syypää on kaupungissa sijaitseva Biaoxinin kemiantehdas, joka on valuttanut laittomasti jätevesiään Mangshejokeen, josta juomavesi otetaan. Uutistoimisto Xinhuan mukaan tehtaan omistajat on pidätetty.
Rikos paljastui eilen, kun Yanchengin vedenottamoiden työntekijät havaitsivat vedessä oudon hajun. Tarkemmissa tutkimuksissa vedestä löytyi fenolia. Se on ärsyttävä ja syövyttävä aine, joka voi pahimmillaan aiheuttaa kuoleman.
Kaupunkilaiset ovat joutuneet turvautumaan pullotettuun veteen. China Daily -lehden mukaan monet kauppiaat ovatkin nostaneet pulloveden hinnan jopa kymmenkertaiseksi.
(MTV3-STT-DPA)
Jens Kyllönen on voittanut huiman jättipotin Kööpenhaminan European Poker Tourin turnauksesta. Pokerisivut.comin mukaan Kyllönen voitti turnauksesta peräti 878 000 euroa.
Kyllönen on pelannut pokeria kokopäiväisesti vuoden verran.
Ihan hyviä arvauksia. :ahem:Ei ainakaan sattunut silmään, että olisi tämä mahdollinen Oscar-vuoto ollut täällä käsittelyssä:
http://img3.imageshack.us/img3/4782/1235075752496jc8.png
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2009/02/804383
Ei ollut Mannerheim listalla.Ihan hyviä arvauksia. :ahem:
Kate Winslet sai juuri Oskarin, joten lista oli siis ainakin osittain vuotanut nettiin!!!111Ei ainakaan sattunut silmään, että olisi tämä mahdollinen Oscar-vuoto ollut täällä käsittelyssä:
Kokoomuksella ideoita riittää.Jyri Häkämies sanoi:Henkilökohtaisessa konkurssissa yrittäjä menettäisi siihen mennessä hankkimansa varallisuuden, mutta vapautuisi velkavastuusta ja voisi aloittaa uudelleen puhtaalta pöydältä.
Oliko tuo vuoto-lista kuinka oikein?Ei ainakaan sattunut silmään, että olisi tämä mahdollinen Oscar-vuoto ollut täällä käsittelyssä:
http://img3.imageshack.us/img3/4782/1235075752496jc8.png
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2009/02/804383
Ei ollut.Oliko tuo vuoto-lista kuinka oikein?
Ei tuo ihan paska idea ole.Kokoomuksella ideoita riittää.
Köyhälle riskibisnes tuntuisi ainakin houkuttelevalle.Ei tuo ihan paska idea ole.
Jos alunperin on varaton tuskin sitä kovinkaan kummoisia summia velkaa saa tehtyä. Ja tuskinpa lakia sellaiseksi muotoillaan, että se vapauttaisi selkeistä väärinkäytöksistä. Ihan kehittelemisen arvoinen ajatus. Eipä yhteiskunta siitä mitään hyödy, että konkurssin kokenut yrittäjä on käytännöllisesti katsoen koko loppuelämänsä yhteiskunnan ulkopuolella, niinkuin nykyisin helposti tuppaa käymään.Köyhälle riskibisnes tuntuisi ainakin houkuttelevalle.
Mitä vittua?:frown: Onko koirat jotain tavaraa Kajaanin päättäjien mielestä?Kajaanin tyly päätös:
Lemmikit haudattava kaatopaikalle!
23.2.2009 0:22
- Rakkaat koiramme ja kissamme heitetään roskien sekaan, Ville Kauppinen kertoo järkyttyneenä.
Kaunis muisto Ville Kauppinen ehti haudata rakkaat koiransa Nallen ja Oskun kunnolliselle eläinten hautausmaalle. Jos uusia lemmikkejä otetaan, niiden kohtalo on karumpi.
Kaunis muisto Ville Kauppinen ehti haudata rakkaat koiransa Nallen ja Oskun kunnolliselle eläinten hautausmaalle. Jos uusia lemmikkejä otetaan, niiden kohtalo on karumpi. (ARTO TULIMA)
aiheeseen liittyvää
Kirjoita nimesi adressiin
Vaaditko, että lemmikeille on järjestettäväkunnollinen hautausmaa?
Voit kirjoittaa nimesi lemmikkihautausmaanasiaa ajavaan adressiin netissä osoitteessa www.adressit.com.
Adressin laatinut Ville Kauppinen lupaa, että hän toimittaa nimilistat päättäjien nähtäville.
Rakkaat lemmikkikoirat Nalle ja Osku ovat kajaanilaisen Ville Kauppisen mielessä usein, vaikka niiden kuolemasta on kulunut jo monta vuotta.
Varsinkin jouluisin Kauppisella on tapana piipahtaa tärkeiden perheenjäsenten luona hautausmaalla ja sytyttää sinne muistoksi kynttilä.
Pian tällainen ei kuitenkaan ole enää mahdollista.
Koska Kajaanin ainoan lemmikkien hautausmaan ympärille rakennetaan uusi asuinalue, sinne ei saa enää tuoda eläimiä.
Tilalle ei silti ole luvassa uutta hautausmaata.
Koska kunnan lain mukaan täytyy osoittaa kuolleille lemmikeille jokin sijoituspaikka, Kajaanissa niiden viimeiseksi leposijaksi tarjotaan kaatopaikkaa.
Kaupunki: ei muistokäyntejä
Iso joukko lemmikkien omistajia järkyttyi pahasti, kun he vähän aikaa sitten saivat kuulla kaupungin päätöksestä.
- Ajatella, että rakkaat perheenjäsenet eivät jatkossa enää saa kunniallista hautaa, vaan heidät pitää heittää kaatopaikalle. Minusta se tuntuu aivan samalta, kuin jos ihmiset kuoltuaan viskattaisiin menemään roskien mukana.
Kun lemmikit heitetään kaatopaikalle, kaipaamaan jäävät perheet eivät saa kunnioittaa niiden muistoa edes kynttilöillä.
- Jos pieneläimiä tuodaan, ne haudataan välittömästi penkkaan. Mitään muistelukäyntejä kaatopaikalle ei tietenkään voi tehdä, Kainuun jätehuollosta vastaavan Eko-Kympin ympäristöpäällikkö Eero Piirainen selittää.
Antaisiko joku viimeisen leposijan?
Ne lemmikkien omistajat, joilla on mahdollisuus haudata vainajansa esimerkiksi omalle pihalle tai metsäpalstalle, saavat toki tehdä niin jatkossakin.
Ne, joilla ei ole tähän mahdollisuutta, joutuvat kuitenkin jättämään omansa kaatopaikalle.
Kainuun eläinsuojeluyhdistys lopetti hautausmaan ylläpidon vuodenvaihteessa, kun kaupungin kanssa tehty vuokrasopimus umpeutui.
Jopas taksikuskit käryää. :dunno:KOTIMAA 13:19 STT
Koulutaksin kuljettaja kärähti ratista Ilomantsissa
Kaksi taksikuskia on kärynnyt rattijuoppoudesta Ilomantsissa Pohjois-Karjalassa. Tapaukset paljastuivat, kun poliisipartio ryhtyi puhalluttamaan koulukyytiajossa olevien taksien kuljettajia aamulla.
Aamuratsian ensimmäinen kuljettaja, noin 50-vuotias mies, puhalsi alkometriin 1,45 promillea. Tarkkuusalkometri varmisti tuloksen, joten miestä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta. Kuski oli aiemmin aamulla kuljettanut viisi ala-asteikäistä lasta koululle Ilomantsin kylälle. Vahinkoja ei ollut kuitenkaan sattunut.
Ilomantsin taksiasemalla jäi kiinni 44-vuotias mieskuljettaja. Hänen kohdallaan puhalluskoe osoitti yhtä promillea.
Poliisi otti haltuun molempien kuljettajien ajokortit ja ammattiajoluvat. Asian käsittely jatkuu aikanaan käräjäoikeudessa.
Viikonloppuna kärähti joensuulainen taksikuski. Kontiolahdelta tavoitettu mies puhalsi 1,08 promillea.
Ovat näköjään. :thumbdownMitä vittua?:frown: Onko koirat jotain tavaraa Kajaanin päättäjien mielestä?
Onneksi minun koirani ovat päässeet kotoisiin multiin. Nykyinen ei toivottavasti poistu vielä vuosikausiin.:frown: Onko koirat jotain tavaraa Kajaanin päättäjien mielestä?
Juup.Raimo Summanen hävisi kunnianloukkauskäräjänsä
23.2.2009 14:08
Jääkiekkomaajoukkueen entinen päävalmentaja Raimo Summanen on hävinnyt kunniansa loukkaamista koskevan oikeudenkäynnin.
Jutussa oli kyse kahdesta kolumnista, joissa Iltalehden toimittaja arvosteli kovasanaisesti muun muassa Summasen uraa.
Helsingin käräjäoikeus hylkäsi syytteet kahdesta törkeästä kunnianloukkauksesta. Samoin kaatuivat Summasen 12 000 euron korvausvaatimukset.
STT