Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / TALVIkausi '08-'09

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
AIJAIJAIJAIJAI!!! Nyt foorumilaisten 'kotikirjasto' vaarassa:

Valtaosa Suomessa myytävistä pornoelokuvista laittomia
Valtaosaa Suomessa myytävistä pornoelokuvista ei ole ilmoitettu elokuvatarkastamoon lain vaatimusten mukaisesti. Elokuvatarkastamon jälkivalvontatarkastaja Leena Karjalaisen mukaan jopa neljä viidestä myynnissä olevasta elokuvasta saattaa olla laittomia.
Viime vuonna elokuvatarkastamoon ilmoitettiin 14 000 pornoelokuvaa.
 
No joku lukutaitoinen varmaan huomaisi että SUOMEN VALTIOLLE.

VOI VITUN VITUN KOKOOMUS JA KEPU!:jaska::jaska::jaska:

Mutta sitä kansa saa mitä tilaa. Itsepähän äänestivät.

En varmana tee 65 vuotiaaksi töitä. :nope::nope:En. Olen lakossa viimeiset 2 vuotta. Mulkut.:mad:

No jollain laskut on pakko maksaa :rolleyes: -eikä tämäkään riitä. Kuten olen sanonut täälläkin jo ties kuinka kauan, meidän pitäisi uudistaa rakenteita nyt eikä vasta kun on pakko.

Vielä vuosi sitten sanottiin, että eläkepommista selvitään, kunhan talouskasvu on +4% vuoteen 2012 (tms. en muista tarkalleen) asti ja sen jälkeen +2%. Nyt nuo ei pidä paikkaansa ja valtio velkautuu lisää - auttaa varmasti selviämistä tulevaisuudessa :rolleyes:

Meidän pitäisi nyt uudistaa rakenteita ja oikeasti katsoa mikä on valtion ja kuntien rooli ja mitä pitää jättää yksilön vastuulle ja miten palvelut toteutetaan. *

Muuten se tehdään kun huomataan, ettei rahat riitä suurten ikäluokkien eläkkeisiin ja hoitamiseen ja sitten tehdään pakolla ja nopeasti - kuten 90-luvun lamassa menoja leikatessa.

... tästä voisi jarnata yleisellä puolella.

* Disclaimer. En kannata esim. terveydenhuollon ja koulutuksen huonontamista. Niiden osalta tuottamistavat pitää vain tarkastella uudelleen, yksityistäminen ei ole mörkö - ei se ole ongelma esim. ruotsissa jossa se on pajon pidemmällä. Lisäksi pitää tutkia hallinnon tehokkuus, muutenkin kuin tuottavuusohjelmalla ja muutenkin miettiä onko kaikki mihin valtion rahaa nykyisin menee oikeasti niiden vastuulla.
 
Aina voi uudelleenorganisoida ja tehdä vaikka vittu mitä. Rahaa siellä kuluu silti, vaikka rakenteet ois mitä - paskan möivät!

Ihan sama.

Diktatuuri on ainoa järjestelmä joka toimii.
 
Aina voi uudelleenorganisoida ja tehdä vaikka vittu mitä. Rahaa siellä kuluu silti, vaikka rakenteet ois mitä - paskan möivät!

Ihan sama.

Diktatuuri on ainoa järjestelmä joka toimii.
Osta se talo 30 vuoden asuntolainalla, niin olisit onnellisempi, etkä noin kireä.
 
Yle voitolla, laskeeko lupamaksut?
Yleisradio teki viime vuonna pitkän tappioputken jälkeen viimein voitollisen tuloksen. Voittoa kertyi 700 000 euroa, yhtiö kertoo.
Tappio on kutistunut vuodesta 2004, jolloin se oli melkein 51 miljoonaa euroa.
 
Microsoft hankkii mainetta

Tietoviikko sanoi:
Microsoft bannasi lesbon Xbox Live -pelaajan

Ohjelmistojätti Microsoft on poistanut lesboksi tunnustautuneen Xbox Live -pelaajan käyttäjätilin.

Asiasta kertoo yhdysvaltalainen kuluttajalehti The Consumerist.

Xbox Live on Microsoftin ylläpitämä verkkopalvelu, jossa voi muun muassa pelata pelejä. Palvelusta bannatuksi joutunut nainen oli kertonut seksuaalisesta suuntautumisestaan avoimesti käyttäjäprofiilissaan.

Microsoft oli poistanut naisen käyttäjätilin, koska yhtiö väitti sen häiritsevän muita pelaajia.

Lehti kertoo saaneensa tietoja muistakin Microsoftin lopettamista Xbox Live -käyttäjätunnuksista. Yhdessä tapauksessa yhtiö poisti Richard Gaywood -nimisen henkilön tunnuksen, vaikka kyseessä oli käyttäjän oikea nimi. Englannin kielessä sana 'gay' tarkoittaa homoseksuaalia.

Tämän lisäksi yhtiö on poistanut ainakin toisen käyttäjätunnuksen, jossa oli sana 'gay'
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/article238097.ece

Lesboustieto profiilissa aiheutti pelaajanörteissä häiritseviä seksifantasioita? ;)
 
Veikkaan, että siellä on ollut nimimerkkinä joku "LicksCunt"-tyyppinen juttu. Eiköhän ne halua noita rumejasanoja vaan sorvailla pois, eikä seksualisensuuntautumisen kanssa ole mitään tekemistä noilla.
Moinen bannaus ei ylittäisi uutiskynnystä, sillä sitä tapahtuu tuhansittain joka päivä sadoilla sivustoilla. Maininta lesboudesta oli hänen profiilissaan, ei nimimerkissä.

Tässä hän kertoo itse:
http://consumerist.com/5160187/identifying-yourself-as-a-lesbian-gets-you-banned-on-xbox-live
 
Lomailijoiden autot vaihtuivat Saariselällä

26.02. 17:35

Lomailijoiden autot vaihtuivat vahingossa Inarin Saariselällä.

Erikoinen tapaus sattui hotellin pihassa, jossa oli pysäköitynä ja aivan asianmukaisesti lukittuna kaksi samanlaista Toyota-merkkistä henkilöautoa. Toisen auton omistaja oli antanut ystävälleen autonsa avaimet ja pyytänyt, että tämä ajaisi auton hotellilta kotiin. Näin ystävä tekikin.

Torstaiaamuna toisen Toyotan omistaja huomasi autonsa kadonneen ja ilmoitti asiasta poliisille. Lapin poliisilaitoksen puututtua asiaan autojen omistajat huomasivat erehdyksen ja saivat yhteyden toisiinsa.

– Koska omistajilla ei ollut mahdollisuutta vaihtaa autojaan takaisin heti torstaina, sopivat osapuolet, että he ajelevat vaihdokilla siihen saakka, kunnes kohtaavat taas Saariselällä ja saavat omat autonsa takaisin, kertoo poliisi tiedotteessaan.

STT

Joo, nyt en kyllä tiedä miten tää on mahdollista. Onkohan joku elektroniikka pettänyt vai käykö saman mallin Toyotoihin samat avaimet? :doubtful:
 
Vihreässä eduskuntaryhmässä on vastustusta myös uutta yliopistolakia vastaan. Laki sähköisen viestinnän tietoturvallisuudesta ei siten näytä jäävän poikkeukseksi tapauksena, jossa hallituspuolueessa vastustetaan hallituksen esitystä.
Opetusministeri Henna Virkkunen muistutti, että hallituksen esitys oli yksimielinen, ja siinä olivat mukana myös vihreiden ministerit.

Kuinkahan kauan Vihreet saavat pitää kiintiöpaikkansa?
 
Joo, nyt en kyllä tiedä miten tää on mahdollista. Onkohan joku elektroniikka pettänyt vai käykö saman mallin Toyotoihin samat avaimet? :doubtful:

No nyt tuli selvyys Helsingin Sanomilta. :D

Kaksi vanhaa Toyotaa – Carina ja Corolla – oli pysäköitynä ja lukittuna pihassa. Aamulla toisen omistaja huomasi, että auto oli kadonnut ja ilmoitti poliisille asiasta.

Pian selvisi, että toisen auton omistaja oli antanut ystävälleen autonsa avaimet, jotta tämä ajaisi auton hotellilta kotiin. Näin hän myös teki, mutta otti epähuomiossa väärän Toyotan. Avain sopi lukkoon, koska Toyotat olivat 80-luvun lopulta eikä niissä siten ollut ajonestolaitetta.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös