Murhan valmistelu

Pitäisikö murhan valmistelu olla rangaistava teko?


  • Äänestäjiä yhteensä
    35

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Esim. jos on tilannut palkkamurhan, asentanut pommin kohteeseen tms..
Tuo luetaan jo murhan yritykseksi. Pitäisi tosiaan erottaa suunnittelu, valmistelu, yritys ja murha ensin selkeästi toisistaan (kaksi jälkimmäistä on jo aika selvät: kohde on raatona = murha, kohde selvisi = yritys), sitten voisi ottaa kantaa toikin kysymykseen.
 

JPP

as Quo as possible
Liittynyt
2.3.2007
Viestit
24337
Sijainti
lappeen Ranta
Vittu! Luin/ajattelin/käsitin että murhan suunnittelu. Onko tää nyt sitten jaskattu polli vai jaskasinko minä äänestyksen? Toinen vittu!

Eikös murhan valmistelua ole kaikki konkreettinen toiminta murhan toteuttamiseksi kunnes lopulta tapahtuu itse murhan suorittaminen?
 

Vebe

Well-known member
Liittynyt
26.7.2004
Viestit
660
Sijainti
Space, the final frontier
Kysytäänpä mielipiteitä seuraavanlaisesta skenaariosta:

Joku pakkomielteinen sekopää on päättänyt murhata sinut ja on tehnyt valmisteluja murhaa varten. Saat kolmannelta osapuolelta vihiä asiasta (eli ei suorana uhkauksena sekopäältä), joten menet tietysti poliisin puheille. Poliisi tutkii sekopään asunnon ja löytää sieltä yksityiskohtaiset murhasuunnitelmat ja siihen liittyviä tarvikkeita hankittuna. Poliisi ei voi kuitenkaan rangaista sekopäätä tekosistaan koska mitään rikosta ei ole tapahtunut, vaan hän pääsee puhuttelun jälkeen vapaalle jatkamaan suunnitelmiensa tekemistä. Jäät odottelemaan kauhulla, milloin sekopää päättää viedä tekonsa loppuun saakka. Voi toki olla, ettei näin koskaan tapahdukaan, mutta et voi koskaan olla varma.

Ainakin itse toivoisin kyseisessä tilanteessa, että ko. henkilö saisi rangaistuksen tekosistaan, ja mahdollisesti joutuisi pakkohoitoon.

Murhan valmistelusta ei toki voi rangaista yhtä kovasti kuin murhasta. Ja muutenkin todisteet pitää olla riittävät siitä, että henkilö on oikeasti valmistellut murhaa. Uskoisin, että tapauksia löytyy jossa tuo on aukoitta osoitettavissa. Jos todisteet ei riitä, niin sitten ei voida tuomita.
:thumbup:
Juurikin näin
 

PuoliPöhkö

Well-known member
Liittynyt
3.1.2008
Viestit
31216
Sijainti
suom. "sijainti" toim.huom.
Mikäli suunnitellaan murhaa joka aiotaan toteuttaa niin kyllä.
Jos joku vaikkapa suunnittelee täydellisiä murhia ihan harrastusmielessä, aikomatta toteuttaa suunnitelmiaan, niin ei

Rajatapausten erottaminen toisistaan on vähän hankalaa. Tai oikeastaan paljon.
 
Ylös