Toisinaan F1-kuljettajalla voi olla omalla tavallaan vaikeaa päästä sisään omassa edustamassaan maassaan lajiin.
Jopa onnensa huippuhetkellä ja aikaikkunassa joka oli toki tiedettävän ahdas, mutta silti kuitenkin mahdollisuuksien rajoissa!
Toukokuussa 1992 oli monta onnellista ja vähemmän onnellista miestä F1-varikoilla.
Monacossa etenkin oli yksi onnellinen mies, hän oli nuori ja hän ei ollut tuolloinen päivänsankari Andrea de Cesaris:
Hän oli Saksan Marco Werner Monacon kuuluisan F3-kisan voittajana!
Se kun siinä aikaikkunassa, Michael Schumacherin suosion valokeilan alkumetreillä oli hyödynnettävissä jollekin muullekin saksalaiselle viimeinkin vain vähän juuri ennen kuin sitten Saksan median huomio alle pari vuotta tämän jälkeen ja osin jo vuodeksi 1993 ellei aivan, aivan juuri vuoden 1992 lopulla kääntynyt ensi kertaa vähemmän yllättäen 'Schumin' pikkuveljeen eli Ralf Schumacheriin.
Vuoden 1994 Monacon viikonloppuna synkkyydestä huolimatta Saksan medialla oli kehuttavaa kun nuori Ralfkin pääsi Monacon F3-kutsukisaan ja isoveli oli F1:n paalupaikalla!
Takaisin Marco Werneriin eli siihen miten hänen kävi ja olisiko hän päässyt F1:siin vuodeksi 1992 jopa kesken kauden vai vuodeksi 1993 sitten?
Itse asiassa parhaassa tapauksessa hyvinkin, mutta ehkä hän osin pyrki innostuksissaan tavallaan joko liian hyvään talliin kerralla tai vaihtoehtoisesti kaikesta hänen tekemisistään huolimatta keskellä 1990-luvun moottoriurheilun eurooppalaista lamaa silloisen nuoren miehenalun oli vähemmän yllättäen pakko maksaa sitäkin kovemmin ajohinnoistaan päästäkseen ajamaan.
Marco Werner ja Tyrrell-talli vaikutti olevan suuntaus vuodeksi 1992 kesken kaiken tai viime kädessä vuodeksi 1993.
Ikävä kyllä nk. Superlisenssiasioissa tuli Monacon F3-kisan kuuluisuudesta ja voitosta huolimatta ongelmia, lisäksi maksusummien olisi pitänyt olla suurempia kisakuskin asemasta ja kun toisaalta Tyrrelillä oli jo vuodeksi 1992 valmiiksi monivuotisena tuttu testikuljettaja eli maanmies Volker Weidler.
Korkeintaan Werner olisi saattanut päästä kerralla Monacon F3-kisan voitolla Tyrrell-tallin kesken kauden tulevaksi kakkostestikuljettajaksi, mutta se kariutui tietenkin hyvin selvään juttuun:
Siitä varsinkin piti maksaa ajojen osalta ja lisäksi ei olisi tullut oikeastaan mitään palkkaa siinä missä Weidlerille tuli omat summansa ainoana varsinaisena testikuljettajana.
Ja siihen vielä jokaisesta lisätestistä olisi tullut oma erillismaksu päälle joten ei ollut nuorella saksalaisella helppoa ei kun kotimaan sponsorit viimein tukivat Schumia suostumatta katsomaan muita.
No parempi kai sekin kuin suorastaan järjettömän kauan tuettu ja hehkutettu Michael Bartels 'tulevaisuuden suurnimenä' silloin Saksassa siihen asti kun Bartelsia tukiessa oli hyvin pitkään ylenkatsottu tai jätetty tukematta muita järkeviä saksalaiskuljettajia!
Tunnetusti ongelmakuskia tallissa eli Olivier Grouillardia yritettiin monesti heittää tallista pois kesken kauden siinä kuitenkaan onnistumatta kiitos ranskalaisen sopimusasioiden ja vasta vuoden 1992 päätteeksi tämä onnistui ranskalaisen uran päätyttyä ei-toivottuna henkilönä F1:ssä siihen.
Sitten olikin vielä yksi tilaisuus päästä Tyrrelille testikuljettajaksi kun Tyrrell-tallin kisakuskin paikka Weidlerilta jäi saamatta ajouran lopettaneen tinnituksen vuoksi, mutta senkin paikan vei toki Ortwin Podlechin seuraavan suosituksen hänen manageroitavien joukossa entisen sitä ollessa saamassa ja osin Weidlerin perinnön jatkajana eli Heinz-Harald Frentzenin sijaan suoraan Italian Mauro Martini.
Wernerin osalta tietysti periaatteessa olisi ollut vielä mahdollisuus saada maksurahaa ja päästä Andrea de Cesariksen tallikaveriksi italialaisen vähemmän yllättäen jäädessä talliin vuodeksi 1993, mutta Tyrrell-tallin taloudellinen heikentyminen ja Ukyo Katayaman suuret maksurahat veivät mahdollisuuden Werneriltä.
Werner oli vielä vuodeksi 1993 viimeistä kertaa F1:siin ehdolla, mutta tavallaan vain huonoimpiin mahdollisiin talleihin muiden ehdokastallien joko lykätessä lajiin tuloaan vuodelle 1994 tai myöhemmäksikin kuten myös valiten muita kuljettajia Wernerin sijaan yleensä sponsori/maakohtaisista syistä johtuen.
Wernerin paras mahdollisuus olisi ollut Minardilla vuoden 1993 osalta silloin kun Fabrizio Barbazza joutui jäämään rahojen loputtua sivuun tuolloin toki vielä niin olevinaan 'ollen tervetullut palaamaan vuodeksi 1994' olevalla periaatteella ja uran ainoa F1-kisa olisi tilapäisesti tullut Hockenheimiin 1993 kotikisaan jolloin tilanteen tullen aiemmin Wernerin ajopaikan Barbazzan tyhjäksi jättämälle paikalle palannut Minardi-tallin historian tärkein ja yleisin vakiomies Pierluigi Martini tai tätä huomattavasti epätodennäköisemmin Christian Fittipaldi olisi 'jäänyt sivuun' yhden saksalaisen kotikisan ajaksi, mutta tässä taas kuten vuonna 1992 jo valmiiksi nk. Superlisenssiasia tuli esteeksi.
Etenkin kun vuoteen 1992 verrattuna vuodeksi 1993 ei ollut oikein edes puhetta olla jonkinlainen virallinen korvaaja tai testikorvaaja kuten ei myöskään erikseen haluttu lisämaksutestaaja.
Siihen muutenkin päälle niin Martini kuin Fittipaldi muuttivat mielensä Hockenheimin kisaa lähestyttäessä kesken kauden kieltäytyen siis antamasta saksalaiselle mitään muuta näytönpaikkaa kotikisaan kuin enintään testiluontoisia 'näytösajoja' ja sitäkin oikeammin vain joitakin 'näytöskierroksia', että ei enempää viikonlopun tärkeää ajoaikaa olisi haaskautunut.
Täten Marco Wernerin ura F1:ssä oli ohi ennen kuin sitten alkoikaan myös maksusyistä kun Minardi-talli oli entistä enemmän maksurahoitteisempi kuin mitä edes Tyrrell-talli oli vuodeksi 1993 tai tätä ennen vuodeksi 1992 oli ollut.
Täten siis voisi kysyä, että olisiko aineksia ollut parempaan?
Pitkälti oikealla saavutuksella, mutta hyvin väärään aikaan ja ajoitukseen nähden oltiin liikkeellä missä tosiaan oli taloudellisia haasteita ja sponsoreiden huomio Saksassa Schumacherin veljeksissä ennen pitkää vuodesta 1994 lähtien toki kilpaluokat huomioiden myös nuoremman Schumacherin tehdessä omaa rakettimaista nousuaan erilaisilla testipuolilla.
Varmaan kai myös vuosien 1992-1993 Tyrrell-tallin kieltäytymisissä osin vaikka rahat olisi löytyneetkin Wernerille niin olisi ollut lisänäyttöjen puutteessa eli kai olisi pitänyt ajaa selvemmin F3000-luokassa omanlaisensa ajan verran ennen mahdollista silloisen lähitulevaisuuden F1-siirtoa.
Tai vaihtoehtoisesti lähteä Japanin F3000-luokkaan ja sitten tulla eräänlaiseksi 'Suzuka-testaajaksi' millaiset olivat kysyttyjä tietenkin ympäri silloista Eurooppaa myöten parhaimmillaan täysin maasta riippumatta ja toivoa sitä kautta pääsyä vielä viime kädessä F1:n pariin!