#1 Max Verstappen 2025: Sennan manttelinperijä

ouzei

Well-known member
Liittynyt
22.5.2018
Viestit
3211
Oon sanonut ennenkin, mutta todettakoon taas että tässä Verstappenin dominoinnissa on paljon samaa kuin Fernando Alonsossa parhaina aikoinaan. 10-15 vuotta sitten puhuttiin juuri näistä samoista vaadituista ykköskuskistatuksista ja poikkeukselliseen ajotyyliin mittatilauksena väsätyistä autoista jne kun tallikavereilla pestiin lattiaa. Myöhemmät käänteet näytti että ei todennäköisesti pitänyt paikkaansa silloin, liekö nytkään. Yksinkertaisesti sitä tallin tukea vaan taitaa saada kun suorittaa tarpeeksi hyvin.
 
Viimeksi muokattu:
Liittynyt
17.1.2017
Viestit
6904
Oon sanonut ennenkin, mutta todettakoon taas että tässä Verstappenin dominoinnissa on paljon samaa kuin Fernando Alonsossa parhaina aikoinaan. 10-15 vuotta sitten puhuttiin juuri näistä samoista vaadituista ykköskuskistatuksista jne kun tallikavereilla pestiin lattiaa. Myöhemmät käänteet näytti että ei todennäköisesti pitänyt paikkaansa silloin, liekö nytkään. Yksinkertaisesti sitä tallin tukea vaan taitaa saada kun suorittaa tarpeeksi hyvin.
Näinhän se Ricciardo ja Leclerckin tulivat emotalliin ja löivät heti luun kurkkuun ja kas kummaa, arvostus nousi.
 

comm

Well-known member
Liittynyt
25.3.2012
Viestit
5333
Checon alkukausien suorituksen ovat tätä skenaariota vastaan. Tosin silloin oli liian painava auto ja mitä lie
 
Liittynyt
17.1.2017
Viestit
6904
Checon alkukausien suorituksen ovat tätä skenaariota vastaan. Tosin silloin oli liian painava auto ja mitä lie
Mikä tämä painavan auton syndrooma on minkä nostat esille muutaman kerran vuodessa? Onko se jotenkin outo ilmiö että kun auto on painavana laiska eikä nopea niin Perez jopa pysyi Verstappenin perässä.
 

Bukko

mielikuvitusukko
Liittynyt
26.3.2019
Viestit
5164
Sijainti
Salo/Espoo/Rooma
Tämän kauden Red Bullilla oli pakko ajaa riskisetupeilla ja epämukavuusalueella, jos halusi tavoitella kärkisijoja.
Sitten kun Juki alkoi kehittämään autoa paremmin ajettavaksi, Verstappen alkoi pärjäämään viikonlopusta toiseen ja ajoi kiinni sadan pisteen takamatkan.
 
  • Like
Reaktiot: SJ

Fredrik

Well-known member
Liittynyt
12.8.2024
Viestit
78
Max ei pystynyt voittamaan viidettä mestaruuttaan, mutta hän taisteli tosissaan Landoa vastaan, jolla oli selvästi nopeampi auto. Hyvin tehty Maxille jälleen yksi upea kausi.
 

speedman

race is in my head
Liittynyt
26.10.2008
Viestit
1495
Niin, fanittaako kuskeja vai talleja ja mitä mestaruuksilla on merkitystä?
Red Bull: mitä merkitystä tallimestaruudella? Ööö, jengi ostaa mehuputeleita, koska talli paras? Jep jep. Jengi ostaa, koska cool ja rämäpää Max (mikä nimi vielä, maksimi) voittaa muut, tallimestaruudella mitään väliä
McLaren: öö, jengi osta siviili Mclareneita, koska kuskimestaruus, epäilen. TALLI voittaa mestaruuden, eri asia.
 

SJ

F1 asijan tuntia
Liittynyt
6.9.2011
Viestit
6503
Niin, fanittaako kuskeja vai talleja ja mitä mestaruuksilla on merkitystä?
Checo sai potkut, koska tallin mukaan hänen huonot suorituksensa maksoivat sijoja valmistajien MM-sarjassa ja siten myös tallin nettoamissa bonareissa, jotka olisi välitetty tallin työntekijöille.
 
Ylös