1X2 - Espanja16

Zervuska Haidis

Well-known member
Liittynyt
8.1.2007
Viestit
12618
Sijainti
Sivulla viisi
Tarkoituksena on veikata kunkin tallin kuskien välistä paremmuutta aika-ajoissa ja kisassa. Tämä tapahtuu jättämällä kaksi 1X2-tyyppistä riviä, omansa aika-ajolle ja kisalle. Kumpaankin riviin tulee 11 merkkiä, yksi kutakin tallikaveriparia kohden.

Veikattavat parit ovat (nimenomaan tässä järjestyksessä) seuraavat:

1. Hamilton - Rosberg
2. Vettel - Räikkönen
3. Massa - Bottas
4. Ricciardo - Verstappen
5. Perez - Hülkenberg
6. Magnussen - Palmer
7. Kvyat - Sainz
8. Ericsson - Nasr
9. Alonso - Button
10. Haryanto - Wehrlein
11. Grosjean - Gutierrez


Mikäli jotain kuskivaihdoksia tulee, siirtyy tuuraavan kuskin nimi listauksessa suoraan tuurattavan paikalle.


Rivit määräytyvät seuraavasti:

Aika-ajossa merkki 1 tarkoittaa, että kyseisessä parissa vasemman puoleinen kuski voittaa tallikaverinsa vähintään kahden sijan erolla, ts. eivät siis ole peräkkäin lopputuloksissa. Vastaavasti merkki 2 tarkoittaa samaa oikean sarakkeen kuskin kohdalle. Merkki X tarkoittaa, että tallikaverukset ovat tuloksissa peräkkäin tai tulevat molemmat hylätyiksi.

Kisassa pätevät samat säännöt kuin aika-ajossakin, mutta nyt merkki x tulee myös, mikäli tallin molemmat kuskit keskeyttävät. Toisaalta x ei ole oikea tulos silloin, mikäli kuskeista toinen on keskeyttänyt ja toinen päässyt viimeisenä maalin, vaikka tulosliuskalla nimet peräkkäin olisivatkin. Keskeyttäneiksi laskettakoon tässä alle 90% kisakierroksista ajaneet. Tulokset sekä aika-ajosta että kisasta olkoot ne, mitkä kyseisen ajopäivän iltana on (rangaistukset ym. sälä mukaan luettuna) virallisten tahojen toimesta julkituotu. Tällöin esim. sunnuntai-aamuna jaetuista rangaistuksista muuttuva lähtöjärjestys ei vaikuta asiaan.

Kisarivin oikeaan osuneesta merkistä saa kaksi pistettä. Aika-ajorivissä oikea merkki tuottaa yhden pisteen. Veikkaajakohtainen maksimipistemäärä yhdeltä veikkauskierrokselta on näin ollen 33.


Veikkausaika päättyy perjantaina 13.5. klo 11:00
. Edelliskierroksen tapahtumia ja kokonaistilannetta voipi halutessaan kertailla tuolla.


Roberto Merhi.
 

Zervuska Haidis

Well-known member
Liittynyt
8.1.2007
Viestit
12618
Sijainti
Sivulla viisi
Mulla ois tässä näitä tuloksia.

Oikeat rivit:
A-ajo: XX2X112X1X1
Kisa: XX2212212X2


Nythän kävi sillä tavalla, että Zoe kirjoitti maailmanhistoriaan uuden luvun veikkaamalla aika-ajoriviinsä joka ainoan merkin oikein. Siinä sivussa haltuun tuli tietysti myös kierroksen ykköstila. Mahtava suoritus, onneva. :thumbup:


Näytä liitetiedosto 22788
 
Ylös