2007 Kypärät

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Rip3
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tuolla on ihan mielenkiintoinen artikkeli F1-turvavarusteista. Tuon mukaan F1-kypärässä käytetään ainakin hiilikuitua, aramidia ja polyeteenia.
 
Zep sanoi:
Juhis: Mulla on sellainen käsitys ollut, että puhtaasti hiilikuidusta tehtyjä kypäriä ei vielä olisi tehty.

FIA:lla oli jokunen vuosi sitten projekti, jossa pyrkivät viemään kypärän turvallisuuden uudelle tasolle ja projektin tuloksena julkaisivat hiilikuitukypärän blueprintit vapaaseen käyttöön. Käsittääkseni kukaan ei vain vielä ole tarttunut ideaan.

Osoittain ovat hiilikuitua, ainakin schubertin kypärät http://www.schuberth.de/

Kannattaako kypärää edes valmistaa pelkästään hiilikuidusta?
 
Viimeksi muokattu:
!?!?!

Rip3 sanoi:
Kannattaako kypärää edes valmistaa pelkästään hiilikuidusta?

Kyllä se aika kova olisi...

Ainaski pikkasen kannattaa superloonia laittaa pehmikkeeksi.
 
Rip3 sanoi:
Osoittain ovat hiilikuitua, ainakin schubertin kypärät http://www.schuberth.de/

Kannattaako kypärää edes valmistaa pelkästään hiilikuidusta?

Ainakin itse uskoisin että pintaan laitetaan aramidia (Kevlar) kovikkeeksi, hiilikuituhan on aika pehmeää. Eikös jossain vaiheessa puhuttu myös hiili-nanokuitu -kypäristä? Lienevät vielä kehityksen asteella.
 
Visiiri

ensisuudelmakimiJI_fo.jpg


Kimi näköjään valinnu schumimaisen visiirin ku näyttäis olevan tuommoinen tulenvärinen. Heh ei oikein sovi icemanille:D no ei mutta erittäin tyylikäs silti.:thumbup:
 
Tuo Kimin uusi kypärä tuo mieleen Jean Alesin Ferrarilla käyttämän kypärän

Alesi vuonna 1992 Ferrarin ratissa:
Alesi_1995_Canada_01_PHC.jpg


Kimi Ferrarin ratissa 2007:
r_2007-02-01T150110-2


Harmi kun tuosta Alesin käyttämästä silloisesta kypärästä ei parempaa versiota nyt löytynyt, mutta yllättävän paljon on yhdennäköisyyttä noissa kypärissä.
 
vähän niin ja näin..
Mielestäni Kimin kypärä ei muistuta alesin kypärää, sen enempää kuin kenenkään muunkaan kypärä.. Visiirin punainen viiva on sama, juuri muita yhtäläisyyksiä en löydä.
 
Japapapa sanoi:
vähän niin ja näin..
Mielestäni Kimin kypärä ei muistuta alesin kypärää, sen enempää kuin kenenkään muunkaan kypärä.. Visiirin punainen viiva on sama, juuri muita yhtäläisyyksiä en löydä.

:rolleyes:

web_page_Ferrari933.jpg
 
Toni_V sanoi:
Ainakin itse uskoisin että pintaan laitetaan aramidia (Kevlar) kovikkeeksi, hiilikuituhan on aika pehmeää. Eikös jossain vaiheessa puhuttu myös hiili-nanokuitu -kypäristä? Lienevät vielä kehityksen asteella.

Hiilikuidusta ei kyllä saa pehmeää tekemälläkään, hiilikuitu on kovinta ainetta, mitä käytetään komposiittituotteita. Sen vetolujuus ja kimmomoduuli on reilusti parempi kuin lasikuidulla ja aramidikuiduilla. Esimerkiksi lasikuituun nähden kimmomoduuli on yli nelinkertainen ja enemmänkin, riippuen kuidun kudontavasta. Murtovenymässä hiilikuitu ei pärjää lasikuidulle ja häviää niukasti arimidikuidulle, mutta kypärässä sillä ei ole mitään merkitystä, varsinkin kun suhteutetaan painoon, kimmomoduuliin ja vetolujuuteen.

Kypärää tehdessä todennäköisti käytetään osittain hiilikuitua ja kevlaria sekaisin ns. yhdistelmäkuituna, koska sillä saadaan käyttöön molempien aineiden parhaita ominaisuuksia. Kypärän rakenne koostunee useista kerroksista, jossa päälimmäisinä on hiilikuitulaminaatit (mahd. kevlariakin), sitten jonkinlainen ydinaine lisäämään kypärän kestävyyttä ilman painonlisäystä, alimmaisena taas hiilikuitkerrokset. Sitten tietysti pehmikkeet päälle ja muut lisämateriaalit. Sanoisin vieläpä, että kevlaria mieluummin kypärissä käytetään aramidikuidun palonkestävää sovellutusta, Nomexia, josta tehdään mm. ajohaalareita.

Käsittääkseni nanokuitua käytetään lähinnä hengityksen suodattimissa, joten todennäköisesti sitä jo käytetään huippukypärissä ilmankiertojärjestelmissä. Muunlaisesta sovelluksesta en ole kuullutkaan.
 
Hamiltonin kypärä perua nuoruusvuosilta
14.02.2007 12:30


McLaren-kuski Lewis Hamilton ajaa formula ykkösissä keltaisella kypärällä. Värivalinta vaikuttaa mahtailevalta, sillä keltainen kypärä yhdistetään lajin legendaan Ayrton Sennaan. Värivalinnan taustalla ei kuitenkaan ole Sennan matkiminen.

- Kypäräni suunnittelu juontaa aivan urani alkuun. Isäni hermoili, kun kilpailin kartingin juniorisarjoissa 20 muun lapsen kanssa ja ajoimme yhtä aikaa samaan mutkaan. Kun kaikilla oli samanväriset kypärät, ei hän pystynyt erottamaan, missä kohdin rataa minä olin menossa. Hän halusi minun käyttävän jotain erottuvampaa, Hamilton selvitti kypäränsä taustaa.

- Keltainen muistuttaa Ayrton Sennan kypärää. Se ei ollut tarkoituksellista, mutta hän on aina ollut minun sankarini, joten se on OK, Hamilton totesi Senna-mielleyhtymästä.

Hamiltonin kypärää on F1-uran aluksi hieman muutettu.

- Täksi kaudeksi kypärääni tehtiin pieniä muutoksia. Alkuperäinen kirsikanpunainen metalliväri korvattiin tallin autoon sopivalla Rocket Red -värillä, Hamilton sanoi.

http://www.mtv3.fi/urheilu/f1/uutiset.shtml/arkistot/f1/2007/02/504701
 
Parhaat kypärät sekalaisessa järjestyksessä: Hamilton, Coulthard ja Barrichello.

Runner-ups: Albers ja Picquet jr.

Muut ovat melkolailla täyttä paskaa.

Ai niin, piti kyllä vielä mainita, että Renaultin varikkoväen kypärät ovat aivan älyttömän hienot.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös