Runar ja Kyllikki
Next door to Alice
AMD on ilmoittanut aloittavansa Barcelona-koodinimellä tunnettujen neliydin-Opteronien toimitukset loppukesästä. Barcelona-suorittista tarjotaan normaaliversion lisäksi myös vähävirtaista mallia.
AMD:n Barcelona-Opteron on ensimmäinen x86-suoritin, johon on integroitu neljä erillistä suoritinydintä yhdelle piin palaselle. Tätä yhtiö kutsuu "oikeaksi neliytimisyydeksi". Suoritin on suunniteltu alaspäinyhteensopivaksi aiempien Opteron-alustojen kanssa.
Suorittimesta julkaistaan useita malleja nopeimman mallin sykkiessä kahden gigahertsin nopeudella.
Yhtiö arvioi suorittimien toimitusten alkavan elokuussa. Jo syyskuussa yhtiön yhteistyökumppanien pitäisi aloittaa Barcelona-suorittimia hyödyntävien järjestelmien toimitukset.
Intelin neliytimisethän eivät ole "oikeita" neliytimisiä, vaan tavallaan kaks dual corea "pultattu" yhteen.