Petri Piira
Olivier Gavetta
- Liittynyt
- 5.3.2002
- Viestit
- 2779

Ajattelin tehdä tälläisen pienen ALMS For Dummies jutun suomeksi, jos joku on sarjasta jopa kiinnostunut, muttei oikein tiedä mistä on kyse. Täydennän tätä vähitellen, joten ei kannata ihmetellä jos myöhemmin tähän ketjuun on jotain tullut lisää tai joku asia on muuttunut.
Autoluokkiin liittyvät jutut pätevät myös LMES-sarjaan.
Ja kysykää, jos joku asia jää vaivaamaan.
Mikä?
Vuonna 1999 Don Panozin perustama kestävyyskisojen sarja. Pohjois-Amerikassa ei IMSA GTP:n jälkeen ollut pitkään aikaan kunnon sarjaa urheiluautoille, kilpaileva Grand-Am ei ole koskaan saanut ns. tuulta alleen.
American Lemans nimi juontuu suoraan legendaarisesta Lemansin 24 kisan nimestä. Sarja, jossa kyseisen kisan autot voisivat ajaa, kun eivät muihin sarjoihin sovi. Pari vuotta sitten kokeiltiin myös European Lemans sarjaa, mutta se ei osoittautunut suosituksi vaan haudattiin yhden kauden jälkeen.
ALMS on TV-katsojaluvuissa ratasarjojen TOP3:ssa amerikkalaisista sarjoista, sarjan kisat keräävät enemmän katsojia kuin IRL tai Champ Car. Nascar on kuitenkin ylhäisessä yksinäisyydessä kärjessä.

Missä ja miten?
Kilpailut ovat pääosin pituudeltaan 2 tuntia ja 45 minuuttia. Poikkeuksen tekevät Sebringin 12h kilpailu, joka avaa kauden. Kauden loppupuolella ajetaan kaksi muuta pitkää kilpailua, Petit Lemans 1000km Road Atlantassa ja 4h kisa Laguna Secassa.
29.3 Sebring Raceway
17.4 Road Atlanta
22.5 Mid-Ohio
4.7 Lime Rock
17.7 Infineon Raceway
31.7 Portland International Raceway
21.8 Road America
4.9 Mosport International Raceway
1.10 Road Atlanta
16.10 Mazda Raceway Laguna Seca
Eli yhtä vaille kaikki kilpailut Yhdysvalloissa, syyskussa piipahdetaan Kanadan puolella Mosportissa.

Ketkä?
Suomalaisittain tutuin kuski on JJ Lehto, joka on American Lemans-sarjassa viihtynyt ja onkin eräs menestyneimmistä kuskeista sarjassa ja saalisti ensimmäisen mestaruutensa kauden 2004 päätteeksi. JJ jatkaa sarjassa myös kaudella 2005.
Kisan aikana kuski saa olla ratin takana maksimissaan 70% kisan pituudesta. Kaksi kuskia vähintään per auto, maksimimäärää ei liene. Pitemmissä kisoissa pääasiassa kolme kuljettajaa per auto.
Sarjassa on useita entisiä Formula 1 kuskeja, pitkän linjan ratakuskeja ja myös joitakin suoraan pienemmistä luokista American Lemansiin siirtyneitä. Täydellinen kuljettajien luettelo löytyy Drivers

Herbertin sanoin.. "Lehto oli Miamissa niin kuuma kuski, että autokin syttyi"..
Millä?
Sarjassa ajetaan neljässä eri luokassa. Luokat ovat LMP1, LMP2, GT1 ja GT2. LMP1 ja LMP2 ovat erikoisautojen luokat, näitä et kaduilla näe. Joko avo- tai umpimallisia prototyyppejä. GT1 ja GT2-luokat ovat lähempänä sarjatuotantoautoja.
Tehdastalleja mukana tällä hetkellä vakituisesti ovat Chevrolet ja Panoz, Maserati ja Mazda joka toimittaa moottorit LMP2 luokan Courage-tiimille. Sebringissä käymässä olivat TVR ja Aston Martin.
Sarjan jokaisessa kilpailussa ajetaan siis neljä erillistä kilpailua ja kaikkien sarjojen voittajat palkitaan, ei pelkästään yleiskilpailun voittajat. Eri tasoiset autot luovat paljon tapahtumia radalle ja tuovat ohitustaidot esiin kun hitaampia ohitellaan.
Mistä seurata?
Suomessa ei valitettavasti ihan helposti pysty tv:stä livenä seuraamaan kisoja. MotorsTV:stä kisat näkee suorana.
Onneksi sarjalla on loistava Live Timing netissä ja asiantunteva porukka nettiradiossa, molemmat ilmaisia palveluita. Kaksi henkilöä selostuskopissa ja useampia varikkolla tekemässä haastatteluja kesken kisan. Kuskit antavat mielellään haastatteluja kisojen aikana. Live Timing & nettradio
Itse pyrin aina kisojen aikana olemaan irc:ssä ja kanavalla #f1_forum ja siellä usein porukalla seurataankin kisoja. Irc-opas : Pitkä oppimäärä
Viimeksi muokattu: