Australian GP 2009 - jälkilöylyt

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Bobakki
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Pitääkö paikkansa että tuolta ferrarilla oltiin ihmeissään kun tuli sisälle omaehtoisesti, oli kuulemma melkoinen solkotus käyny pitissä sisällä ku kaveri kaarto varikolle? eli siellä ei ollut mitään tietoa että kaveri on edes tulossa pilttuuseen ja keskeyttämässä? Kaveri vaan äsken soitti ja sano että oli jostain sakemanni sivuilta lukenut (huonolla saksalla)? onko kellään tietoa? toivon että laittaa linkin tulemaan mulle niin voin pasteta tänne.

mut jos jollain tietoa niin jakoon vaan:dunno:

Olipas harvinaisen epäselvä viesti. Oliko kyse siis Massasta vai Räikkösestä?
 
Mahtava kisa oli. Hieno nähdä Button voittamassa.

+ Vaihtelevat renkaat
+ Brawn GP
+ Lisää ohituksia

- Hamilton nousi 4
- Kimi keskeytti
 
Oliko sillä Massalla jotain ongelmia jo silloin kun ajeli turva-auton takana? Ihmeellisesti lukitsi joka mutkassa renkaitaan vaikka vauhtia turva-auton takia ei ollut juuri lainkaan.

Samaan kiinnitin huomiota, mutta eiköhän se ollut vain tavallista kovempaa jarrujen lämmittämistä.
 
Olipas harvinaisen epäselvä viesti. Oliko kyse siis Massasta vai Räikkösestä?

Räikkösestä. anteeksi epäselvästä ulosannista. :)

edit. tosin en mene tuosta frendini käännöksestäkään ja ymmärtämisestä takuuseen...mutta jos jollain ois tietoa. vai oliko vaan niin että eivät halunneet tuhota moottoria tms, jos oli sama vika ku massalla. ilmeisesti hytikka puolen ongelma oli masssal kyseessä?
 
Viimeksi muokattu:
- Kimi Räikkönen: :thumbfh: Auttamattoman hidas ja sitten itse vielä menee kämmäämään. Ei tee hyvää olla Ferrarin hitaampi kuljettaja.

Ihmettelin kyllä suuresti Kimin puhditonta ajoa, alussa painosti Kubicaa hyvin ja varmasti olisi ollut agressiivisemmalla ajolla ainakin mahdollisuus yrittää ohi niiden muutamien kierrosten aikana mitä pehmeät kesti, mutta ei. Mikä helvetti Kimiä vaivaa, se Mclaren ajoilta tuttu ajotyyli ollut kadoksissa jo kauan, eikä näytä olevan mitään parannusta tänä vuonna luvassa.

Onkohan tässä käynyt niin ettei taida edes ajaminen kiinnostaa enään. Alkaa itselläkin usko loppumaan pikkuhiljaa, mutta katsotaan nyt Malesia vielä.
 
Minut tullaan varmaan lynkkaamaan, mutta hyvää työtä FIA! Uudet säännöt näyttää onnistuneen

Samaa mieltä.

Erityisesti uudet rengas-seokset olivat loistavia.
Ne kuskit ja tallit jotka olivat ymmärtäneet nakkien erityisominaisuudet parhaiten, saivat etua, kun osasivat toimia vaatimusten mukaisesti.

Esimerkiksi; laskiko williams pehmeiden renkaiden kulumisen oikein? Ajoiko Rosberg lopussa hermostuksissaan liian agressiivisesti, ja kumit sulivat tämän seurauksena?
Vai tekikö talli laskentavirheen, ja Rosberg säästi renkaita niin optimaalisesti kuin mahdollista?

Elämme mielenkiitoisia aikoja. Toivottavasti renkaat pysyvät yhä superkovina ja superpehmeinä, jotta strategiset ja taito-elementit säilyvät.
 
Täytyy sanoa, että yhtään ei harmita, vaikka suomalaisittain kisa olikin täysi fiasko.

Button ajoi (lähes) täydellisen kisan, Barrichello uskomattoman kisan. En tiedä missä vaiheessa Trulli itsensä änkesi kolmanneksi, mutta Toyotalta on ehkä vihdoin lupa odottaa vahvaa kautta.
Vaikea sanoa, olisiko Kubica pystynyt voittamaan kisan, lopussa vauhti oli kuitenkin todella vakuuttavaa.

Jos nyt ensimmäisen kisan jälkeen voi jonkinlaisia johtopäätöksiä vetää, niin kaksi suurinta tiimiä on hitaita, ostomoottoreilla ajavat tallit nopeita, ja potentiaalisia voittajia on enemmän, kuin moneen vuoteen. KERS:llä ajavat eivät juuri hyötyneet laitteestaan, enkä ihmettelisi, vaikka luopuisivat niiden käytöstä täysin.

Lehdistötilaisuuteen tehdyt uudistukset vaikuttivat oikein mukavilta. Ja kerrankin vaikuttaa siltä, että FIA on onnistunut sääntömuutoksillaan saamaan kisoista mielenkiintoisia.
 
Foorumilla on taas selvää panikointia ja turhautumista ilmassa. Röllitkin tulleet koloistaan. :rolleyes:

Tässä vaiheessa on hyvä muistella viime kauden avauskisaa. Niinkun Räikkönen itsekin on sanonut, yleensä ekasta kisasta näkee onko kaudesta tulossa hyvä vai huono. Kyllähän tuosta Räikkösen ajostakin näki, että samat ongelmat vaivaa kuin aikaisemminkin. Eli hitaus ja virheherkkyys.
 
Kyllä kai se vaan myönnettävä on että Kop on parhain ajaja tällä hetkellä koko F1. Ei kimistä o sille mitään vastusta, massasta vois jopa ollakkin mutta ei ferrarilla Button mestariks:ahem:
 
Ihmettelin kyllä suuresti Kimin puhditonta ajoa, alussa painosti Kubicaa hyvin ja varmasti olisi ollut agressiivisemmalla ajolla ainakin mahdollisuus yrittää ohi mutta ei. Mikä helvetti Kimiä vaivaa, se Mclaren ajoilta tuttu ajotyyli ollut kadoksissa jo kauan, eikä näytä olevan mitään parannusta tänä vuonna luvassa.

Onkohan tässä käynyt niin ettei taida edes ajaminen kiinnostaa enään. Alkaa itselläkin usko loppumaan pikkuhiljaa, mutta katsotaan nyt Malesia vielä.

Ei pehmeempi seos antanut mahkuja useamman kierroksen präsiin ja Kubica ajoi kuitenkin ihan hyvää vauhtia.
 
Olisiko erot ollut millaista jossei turva-autoa olisi ollut siinä lopussa? Suurin piirtein arviota kärjestä häntään.
Mutta oliko sitten kuinka monella mitään mahdollisuuksia ohittaa? Oliko KERSistä mitään apua esim Alonsolle joka jäi aika huonolle sijalle?
 
Toivottavasti renkaat pysyvät yhä superkovina ja superpehmeinä, jotta strategiset ja taito-elementit säilyvät.

Tähän täytyy kyllä huomauttaa, että ei siellä nytkään ajettu superkovilla ja -pehmeillä. BS valmistaa neljää laatua ja täällä oli käytössä pehmein ja toiseksi kovin. Eli se optimirengas tälle radalle oli jätetty pois.
 
Hyvä ja tapahtumarikas kisa. Brawneilta kyllä kova suoritus, Barrichellokin pystyi rikkinäisellä autolla ihan kilpailukykyisiin aikoihin. Kubican ja Vettelin tastelu oli kanssa hieno, mutta Vettelin piikkiin tämä on laitettava. Trullilta ja Hamiltonilta hieno suoritus nousta takaa noin korkealle. Rosbergin loppu vähän harmittaa, olisi ollut podiumilla, jos kumit olisivat kestäneet. Räikkönenkin olisi ollut korkealla, jos ei virhettä olisi tullut.

KERSistä pitää sanoa sen verrran, että siitä on selvästi ohitustilanteissa hyötyä, niin sijoituksen puolustamisessa, kuin parantamisessakin. Esim. tilanne jossa Nico ohitti Kimin, niin Barrichello pääsi huomattavasti paremmalla vauhdilla kakkosmutkasta ulos, mutta suoralle tullessa näki silmällä, kuinka Kimi paineli KERSin avulla karkuun.

Lehdistötilaisuuden uudistamiselle :thumbup:
 
Että tälläi:

Martin Whitmarsh has just said on the BBC that the stewards are looking at whether Lewis should be given 3rd place, on the basis that Trulli passed him under yellows.
 
Hieno kisa oli. Brawnille ja Buttonille ansaittu voitto. Ei edes jaksa harmitella suomalaisten menoa, kun muuten kisa oli aivan älyttömän tapahtumarikas. Näinköhän tulee muutoksia rengasseoksiin, kun näytivät olevan aika ratkaisevassa roolissa?

Jep,ei haittaa pätkääkään ferrarin&mäkin(kovalainen)meno,kyllä tuli vaan hyvä fiilis Brawnin kaksoisvoiton johdosta.Onnittelut Brawn GP ja etenkin Jenson.
Ajaako Schumi jo ensi kisassa? :p:alppu:
 
No ens kisassa lupaan, että ihan sama vaikka Räikkönen törmäis ekalta sijalta tiikeriin kolmas vikalla kieroksella ja Hamilton ottais täydellisen tuurivoiton katon kisan loppuun enkä menetä hermojani. Urheiluahan tää vaan on.

Lähden tähän lupaukseen kanssa. Näin ollen annankin nyt sitten itselleni luvan pihistä harmit varastoon lopun sunnuntaita. Jos sit myöhemmät menisi vähän viileemmin. Urheiluleikkiä tää vaan on. Vaikka monesti tuntuu et kyseessä on enemmänkin - kansallinen kunnia kansalaisestamme jne. Paha paikka.
 
Olisin toivonut Kubican hoitavan koko homman tuossa lopussa. Vauhti oli hyvää ja rengastaktiikka oli pelattu oikein. Brawneille noita voittoja on kuitenkin luvassa vielä muutenkin... Kurpitsasta ja Bemarista en olisi niinkään varma.
 
Että tälläi:

Martin Whitmarsh has just said on the BBC that the stewards are looking at whether Lewis should be given 3rd place, on the basis that Trulli passed him under yellows.

Oliko tuo yllätys. viekää nyt sitten trullilta vie se 3 sijakin:jaska:
 
Ylös