Auto-thread (vapaan tuuninkitopikki)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja FO110K
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kerro nyt toki enemmän. Sulan autokaupoista saa aina parhaat diilit GB-takuulla.
Varmasti :D

Toveri osti kerran Escortin tuolta eräästä jobbariliikkeestä. Maksoikin auton korjauksina ostohinnan toistamiseen (toki osa vaurioista kyllä itseaiheutettuja).


Ihan merkkiliikkeestä olisi yksi putkivetoinen myynnissä. Tuleva klassikko 20v päästä.
 
EI, et saa alkaa tuossa iässä autopapparaiseksi :wall: :nope:

Tosta ei enää puutu kuin Citymarketista suorat harmaat housut ja slipoveri
;)
Johan sitä teiniautolla onkin tullut ajeltua.

Mese sopii kaikenikäisille. GTI hatchback teineille ja sellaisiksi itseään luuleville.


Ja cittari on pannattu.
 
Kaksi autoa tänään kondikseen! Meidän karting-autossamme on ohjauksen tunnottomuus ja raskaus vaivannut pitkään. Tänään huomattiin ettei se ole välttis ohjausgeometriasta kiinni, vaan laitettiin rasvaa ja heti auttoin. Kun vaihdetaan vielä ohjausvarren laakeri, niin kelpaisi vaikka Räikköselle!

Kun ajelin Lavinnosta kotiin päin, niin Hollolan kohdalla liikennevaloissa oma auto sammui. Käynnistyi kyllä, mutta kun kokeilin pysähtyä, niin tyhjäkäynti aaltoili kuin pässi narussa. Huolestuneena ajelin sitten korttelia ympäri lukien Mossena netistä mikä voisi olla vikana. Tulpat, bensafiltteri, ilmamassamittari tai jopa sellainen sanahirviö kuin kampiakselin asentoanturi! Kotipihalla avasin konepellin, ihan että yrittäisin edes arvuutella, mikä noista jutuista olisi missäkin. No joku letku siellä näkyi puhaltelevan jotain ihan valtoimenaan kuin intialainen pärekorikäärme. Sen läheltä löytyi suutin ilman letkua. Siihen letku, ja samalla sekunnilla moottori alkoi kehrätä kuin sanonko mikä. Ei sitten muuta, kuin nipparilla letku kunnolla kiinni.

Joskus sitä tuntee itsensä aika miehekkääksi.
 
Nesteet pysyny sisällä jäähdyttimen korkin ja tiivisteen vaihdon jälkeen. Jonkin verran kuluu mutta. Nyt alkaa jäähdytin hurisemaan ennen kun kerkeää nesteet pullahtamaan ulos.
 
Tänään katsastus. Hieman jännittää nyt kyllä.
 
Ylös