Autoluokkia on kyllä uskomatton paljon!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja de rong
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Jos kuitenkin pysytään radalla ja koppiautoissa, niin onhan noita (luokka)mestaruuksia ainakin Kuismasella, Vilanderilla ja Salolla. Ja tietysti Interserien mestaruuksia Kinnusella.
 
Kekähän muutes mahtaa olla se "suomalainen F1-tason kuljettaja", jota MadCrocin rahoilla koitetaan kammeta Kuismasen pariksi GT1 Vetteen?

Vaikka turggulaiset onkin aina kavereit keskenään, niin jotenkin arvelisin että kyse ei ole tällä(kään) kertaa Leksa Kinnusesta:D... Häkkinen tuskin on pikkurahan tarpeessa, eikä ole ainakaan tähän asti liikkunut Severin kanssa samoissa seurapiireissä....

JOtenkin tuntuisi että Salokin haluaa katsoa tuon NASCAR-kortin joten veikataan sitten JJ Lehtoa. Mustan hevosen virkaa voisi tehdä Harri Toivonen.
 
Suomalainen F1-tason kuljettaja voi tarkoittaa ties mitä. Kysehän on vain kriteereistä ja kuinka ne ymmärretään.
 
JOtenkin tuntuisi että Salokin haluaa katsoa tuon NASCAR-kortin joten veikataan sitten JJ Lehtoa. Mustan hevosen virkaa voisi tehdä Harri Toivonen.
Kuten aihetta käsittelevään otsikoon jo kirjoitin, niin kuvittelin JJ:n selän olevan jo liian rikki tällaiseen. Tosin niinpä tuo vaan edelliselläkin kerralla näin kuvitellessani ajeli Speedcar-sarjaa. Millään en jaksa uskoa, että Mika Ässän puheet pitäisivät tälläkään kertaa paikkaansa, joten veikkaan siis Saloa. MadCroc-yhteys ex-F1-nimistämme on tosin juuri Häkkisellä.
Suomalainen F1-tason kuljettaja voi tarkoittaa ties mitä. Kysehän on vain kriteereistä ja kuinka ne ymmärretään.
TS kertoi, että nimenomaan kahden entisen F1-kuskin kanssa neuvotellaan. Lopputulos voi toki olla jotain muuta.
 
MadCroc-yhteys ex-F1-nimistämme on tosin juuri Häkkisellä.
:confused:

583134.jpg


alms-2008-det-eg-0393.jpg
 
P1231489.jpg


Onko tämä sitten jo tarpeeksi isolla? :tongue:
 
Eikös Häkkisellä ollu Red Devilin kanssa jotain sopparia. Eli sama brandi ku Mika Kalliolla?
Siellähän se Häkkisen auto on tuossa ylemmässä kuvassa Salon auton vieressä ja punaisen paholaisen nassuhan se sieltä kurkistaa Salon tuulilasin takaa.

Red Devilhän ei tainnut olla Kallion sponsorina kuin vajaat kaksi vuotta miehen MM-uran alkuaikoina.
 
Tämä ei nyt oikein liity edellä käytyyn keskusteluun, mutta kun puhe oli kilpa-autoluokkien (liiallisestakin) runsaudesta ja en tiennyt minne muuallekaan laittaa, niin haluaisin muistuttaa mistä kaikki autokilpailut ovat saaneet alkunsa jatuoda tännekin nähtäväksi maailman 1. 1894 Ranskassa ajetun autokilpailun tulosluettelon. Merkillepantavaa, että voittajan auto oli höyrykäyttöinen ja nykyisistä merkeistä mukana olivat vain Benz (tuolloin vielä eri firmaa Mercedeksen kanssa) ja Peugeot.
GP-1894-PARIS-ROUEN-1.JPG
 
Ylös