Bossella eniten pätkäpohjia tältä kaudelta.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ma
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Ma

Arrogant Opportunist
Liittynyt
7.5.1999
Viestit
3606
Sijainti
UP, Michigan
Kyllä se Marcus on edelleen Rallin MM:n paras kuljettaja, ensi vuonna paremmalla autolla, tuurilla ja ajolla mestaruus varmistunee taas ennen viimeisiä kilpailuja. Ja kyllä tälläkin kaudellla meno on ollut hyvää. Alla olevasta listasta näkee tämän kauden pohja-ajat erikoiskokeille, tosin epävirallisesti. Toisena oleva Märtin on kokenut tällä kaudella aika lailla samanlaisen kauden kuin Marcus, vauhti on ollut huimaa, mutta lähes jokaisessa kilpailussa on tullut pientä tai isompaa pulmaa peliin, joka on tiputtanut tämän kauden pistesaalista. Ja katsokaapas millä sijoilla ovat MM-sarjan ykkönen ja kakkonen wink , varmuus on todellakin valttia:

1. Marcus Grönholm FIN Peugeot 206 WRC 47
2. Markko Märtin EST Ford Focus RS WRC 03 46
3. Petter Solberg NOR Subaru Impreza WRC 2003 32
4. Sébastien Loeb FRA Citroën Xsara WRC 26
5. Richard Burns GBR Peugeot 206 WRC 21
6. Carlos Sainz ESP Citroën Xsara WRC 16
7. Harri Rovanperä FIN Peugeot 206 WRC 14
8. Tommi Mäkinen FIN Subaru Impreza WRC 2003 8
9. Colin McRae GBR Citroën Xsara WRC 5
Francois Duval BEL Ford Focus RS WRC 03 5
11. Gilles Panizzi FRA Peugeot 206 WRC 3
12. Roman Kresta CZE Peugeot 206 WRC 1
Mikko Hirvonen FIN Ford Focus RS WRC 02 1
 
Eipä tuo Grönholm paljoo johda Märtiniä. Vain yhdelä pisteellä. No ens kaudella Bosse menee lujaa tällä uudellä pösöllä. Siitä ei oo vaan takeita kuinka luotettava se on.
 
Nyt vois tehdä tilaston että kuinka suuri prosentti on ajetuista ek:sta voitettu. Siis unohdetaan keskeytetyt ek:t. Bossella taitais prosentti nousta aikalailla kovaksi.
 
Niin, Bosse on ajanut varmasti Märtiniäkin vähemmän ek:ita. Märtin on kyllä ollut kova luu uudella Fordillaan. Märtin on Boosen jälkeen varmasti vähiten ek:ita ajanut kuski, joten nopeus on ollut kovaa tasoa.
 
Hyvin olennainen osa ralliautoilua on kulkuneuvon tiellä pitäminen.
 
Ei tahdoton ihmisraunio:
Hyvin olennainen osa ralliautoilua on kulkuneuvon tiellä pitäminen.
On tietysti. Ei tässä nyt siitä puhuttukkaan. Eikä Bossella nyt niitä selkeitä omasta virheestä keskeytyksiä niin paljon ole.
 
Joka kerta kun Bosse on päässyt maaliin, on hän ollut podiumilla, kolme kertaa voittajana. Lukuunottamatta tätä viimeisintä.
 
Bosse on itse tänä vuonna tyrinyt voitto/palkintokoroke mahdollisuutensa muistaakseni seuraavissa kisoissa:
Monte Carlo, Australia ja San Remo.
Ei tuo toki vähän ole, mutta jos koneet ja pellit olisivat kestäneet kuten muiden (paitsi Märtinin) huippukuskien autot johtaisi Bosse tai olisi ainakin hyvin lähellä MM-kärkisijaa. Tekninen vika on nimittäin vienyt Bosselta tänä vuonna mahdollisuudet Turkissa, Akropolissa, Kyproksella ja Suomessa. Kaikissa ralleissa Bosse oli kärkiväauhdissa, joten ei olisi ihme vaikka Bossen tämän kauden saalis olisi jo lähempänä seitsemääkymmentä.
No, toivottavasti ensi vuonna kauden 2002 tapaan, vielähän Marcus tässä loppukaudesta voi näyttää ottamalla ensimmäisen asfalti voiton ja jo tutuksi käymän Britannian.
 
Mikäs pösöstä hajos Turkissa ja Akropolissa? Ei meinaan nyt tuu millään mielee.
 
Fi-forumin uutisista:

Turkki:
"Marcus Grönholm kärsi kolmannella ja neljännellä erikoiskokeella ohjaustehostinongelmista ja menetti aikaa. Lisäongelmia tuli viidennellä erikoiskokeella kun auton hydrauliikka alkoi oikkuilla. Grönholm on perjantain jälkeen vajaat 11 minuuttia Rovanperää jäljessä yhdeksäntenätoista."

Akropolis:
"Marcus Grönholm joutui keskeyttämään kolmannelta sijalta perjantain viimeisellä siirtymätaipaleella kun Peugeot'n polttoainepumppu petti. Matkaa yötaukopaikalle jäi kuusi kilometriä.

Perjantain erikoiskokeiden jälkeen Grönholm oli siis kolmantena, reilut 15 sekuntia kärjessä ajavaa Fordin Markko Märtiniä perässä. Grönholm ei kuitenkaan ollut aivan täydessä iskussa, sillä hänelle tehtiin ennen rallia polven tähystysleikkaus, josta polvi ei vielä ehtinyt täysin parantua.

Polvea enemmän Grönholmia häiritsi kuitenkin lähtöpaikka. Hän lähti reitille heti toisena ja kärsi siten tallikaverinsa Richard Burnsin kanssa irtosorasta ja pölystä, jotka tekivät teistä liukkaat."
 
Juuh, noitten EK tilastojenkin mukaan Bosse kyllä ansaitsi paremman sijoituksen sarjassa. Mutta minkäs teet, kun auto ei kestä, tai sitten tulee lipsahduksia.

Jos noita tilastoja katsoo tämän hetken kärkikolmikon silmin, niin ehdottomasti Petteri saa viedä maailman mestaruuden...
 
Lapsellista jossittelua sinivalkoisin silmin katsottuna. Sarjan nopein kuski voi hyvinkin olla kuka tahansa. Peugeot sattuu olemaan määrätyissä olosuhteissa nopein auto ja sitä veisi varmaan yhtä lujaa ellei lujempaa moni muukin kuski. Nopeimman kuskin sijasta kannattaisi mieluummin miettiä, kuka on sarjan paras kuski. Sellaisen kuskin pitäisi päästä maaliinkin useammin kuin joka toisessa kisassa. Kannattaa huomata myös, että tekninenkin vika voi olla kuskin aiheuttama, eli puhtaiden ulosajojen lisäksi kuskin oma moka tai pelkkä ajotyyli voi hajottaa auton.
 
garza:
Lapsellista jossittelua sinivalkoisin silmin katsottuna. Sarjan nopein kuski voi hyvinkin olla kuka tahansa. Peugeot sattuu olemaan määrätyissä olosuhteissa nopein auto ja sitä veisi varmaan yhtä lujaa ellei lujempaa moni muukin kuski.
Niinku vaikkapa Richard Burns esim. vai?
 
Rami:
garza:
Lapsellista jossittelua sinivalkoisin silmin katsottuna. Sarjan nopein kuski voi hyvinkin olla kuka tahansa. Peugeot sattuu olemaan määrätyissä olosuhteissa nopein auto ja sitä veisi varmaan yhtä lujaa ellei lujempaa moni muukin kuski.
Niinku vaikkapa Richard Burns esim. vai?
:D
 
Gartza taitaa nyt heitellä juttujaan vähän kieli poskella. :D

Käsittääkseni asiantuntijapiireissä GrÖnholmia pidetään varsin yksimielisesti tämän hetken nopeimpana kuskina sorapinnalla (eikä asvalttitaidoissakaan mitään häpeämistä ole). Jotain Bossen vauhdista kertoo se, että Burns oli ennen Bossen kanssa ajamista varsin korkealle arvostettu sorakuski, samoin myös Harri. Jotainkertoo juuri sellaiset seikat kuin se, että Marcus veti 30 sekunnin pohjia Montessa, kun tiet olivat jäässä, taikka se, että ajamalla Bosse oli kaikkia muita 2-3 minuuttia nopeampi Argentiinan mm-rallissa (näitä esimerkkejä löytyisi lisää rutkasti). Noista Monten pohjista esim. Malcolm Wilson sanoi, että ne olivat ennennäkemättömän kovia suorituksia. Kun puhutaan jää pinnasta, niin ei voi enää olla kyseessä autojen suorituskyvyn ero, kun alla on samat renkaat.
 
Nopein ei ole välttämättä paras. MM-sarjassa etsitään eniten pisteitä keräänyttä kuljettajaa...ei nopeinta. Faktaa on myös se että Burnsillä on enemmän pisteitä kuin Bossella vaikka on "hidas".

<small>[ 25-10-2003, 01:43: Message edited by: Felix ]</small>
 
Felix:
Nopein ei ole välttämättä paras. MM-sarjassa etsitään eniten pisteitä keräänyttä kuljettajaa...ei nopeinta. Faktaa on myös se että Burnsillä on enemmän pisteitä kuin Bossella vaikka on "hidas".
Tosin tallipäälliköt kaipaavat nopeutta ensin, luotettvuus kyllä löytyy, nopeus ei
 
Rami sanoikin jo hyvin: nopeus voidaan muutta luotettavuudeksi, mutta toisinpäin ei oikein onnistu.

Bosella on vähemmän pisteitä kuin Burnsilla, mutta se kertoo vain kahdesta asiasta: 1)Peugeot on hajonnut Grönholmin alle monta kertaa useammin kuin Burnsin 2) ja uusi pistelasku kuvaa huonosti kuljettajien nopeuspotentiaalia.
 
Oon tossa huvikseni pitäny listaa että miten ralli menis vanhalla pistelaskulla.

Tässä olis pistelilanne vanhalla pistelaskulla Korsika rallin jälkee.

Petter SOLBERG (N) 47
Sébastien LOEB (F) 45
Carlos SAINZ 43
Marcus GRÖNHOLM (FIN)39
Richard BURNS (GB) 37
Markko MÄRTIN (EE) 33
Colin MCRAE (GB) 23
Harri ROVANPERÄ (FIN)10
Tommi MÄKINEN (FIN) 10
Francois DUVAL (B) 6
 
Ylös