Erinäisten kysymysten tojck.

Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Willer sanoi:
Jos ostais panssarivaunun tuohon takapihalle ja suuntaisi sen putken suoraan naapurin ikkunaa kohti, niin minkäs naapuri sille mahtaisi?
Se ostaisi oman rautatieaseman.
 
Willer sanoi:
Jos ostais panssarivaunun tuohon takapihalle ja suuntaisi sen putken suoraan naapurin ikkunaa kohti, niin minkäs naapuri sille mahtaisi?
Kyllähän se jotain mahtaisi.:rolleyes:

pst_tykki.jpg
 
Il Tempo Gigante sanoi:
Onko tiedossa, notta kuka voitti pronssimitalin miesten korkeushypyssä Tokion olympialaisissa 1964 ?
Melbournen olympialaisissa marathonilla voitti pronssia Veikko Karvonen. Veikko kuoli tänään 81 vuoden iässä. Veikko oli isän työtuttuja ja kävi meilläkin.
 
Moe Szyslak sanoi:
Melbournen olympialaisissa marathonilla voitti pronssia Veikko Karvonen. Veikko kuoli tänään 81 vuoden iässä. Veikko oli isän työtuttuja ja kävi meilläkin.
Soitin just mutsille. Se kerto että Veikko ja muut kävijät meillä jättivät mulle aina jotain rahaa tai karkkia, kun olin niin kiltti pieni poika. Systerille ja broidille ne ei mitään jättänyt, mutta mulle aina.:ahem:

En edes muistanut moista.:eek!:
 
Maratonin olympiamitalisti Veikko Karvonen kuollut
2.8.2007 10:48
Maratonjuoksun viimeisin suomalainen olympiamitalisti Veikko Karvonen on kuollut. Melbournessa 1956 olympiapronssille juossut Karvonen kuoli Turussa eilen. Hän oli kuollessaan 81-vuotias.

Urheilu-uransa aikana Karvonen juoksi 33 täysmaratonia, joista hän voitti 14. Merkittävimpiä saavutuksia olympiapronssin ohella olivat Euroopan mestaruus 1954 ja EM-hopea 1950, Helsingin olympialaisten 5. sija, Bostonin maratonin voitto 1954 ja kakkossijat 1953 ja 1957 sekä Fukuokan maratonin voitto 1955. Suomen mestariksi hän juoksi 1951 ja 1954 sekä voitti PM-kultaa 1951, 1953 ja 1955.

Karvonen valittiin vuonna 1951 Suomen Vuoden urheilijaksi, ja 1954 hän sijoittui äänestyksessä toiseksi. Hän edusti uransa aikana Saarijärven Pullistusta, Jyväskylän Kisa-Tovereita sekä vuodesta 1951 alkaen Turun Urheiluliittoa. Aktiiviuransa Karvonen päätti Bostonin maratonin 4. sijaan 1959.

Veikko Karvonen sai vuonna 2002 opetusministeriön myöntämän Pro Urheilu -tunnustuspalkinnon. (STT)
Aika hyvä voitto% Veikolla.:ahem:
 
Il Tempo Gigante sanoi:
Aivan oikein. John Rambo todellakin. Jotenkin hupaisa yhteensattuma...

Vielä hupaisampaa olis ollut, jos tuonkin Rambon toinen nimi olis alkanut J-kirjaimella.
Siis esim John Jarnatt Rambo
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös