Santander on espanjalaispankiksi hyvässä kunnossa, suurimmaksi osaksi toki muualla maailmassa olevien toimintojensa ansiosta.Näin jostain luin että Ferr... siis Santander olisi vetämässä tätä nykykriisiä sie:doubtful:llä?
Santander on espanjalaispankiksi hyvässä kunnossa, suurimmaksi osaksi toki muualla maailmassa olevien toimintojensa ansiosta.Näin jostain luin että Ferr... siis Santander olisi vetämässä tätä nykykriisiä sie:doubtful:llä?
Niinpä.. Ihme, että olemme edes hengissä, vaikkei EU ole vaikuttanut elämäämme tämän pidempää. Tai olisiko sittenkin tehokkaampaa, jos paperinpyörittäjiä olisi vähemmän?Talouselämä sanoi:Laskelma: EU:n budjetista voisi leikata kolmasosan ja kukaan ei huomaisi mitään
Tuoreen laskelman mukaan EU:n budjetista voisi melko kevyesti nyppäistä pois kolmasosan. EU:n toimintaa se ei haittaisi, mutta Euroopan veronmaksajien rahoja voisi säästyä jopa 40 miljardia dollaria vuodessa.
Daily Mail kertoo, että varat saisi säästettyä karsimalla tyhjiä parlamenttirakennuksia ja henkilöstön palkkoja ja etuuksia.
Vaikka Euroopan taloustilanne on tällä hetkellä kaikkea muuta kuin kehuttava, EU haluaa vielä lisätä budjettiaan. Komissio on ehdottanut ensi vuoden budjettii 6,8 prosentin korotusta.
Sekään ei vielä riitä, sillä vuoden 2014 jälkeen EU haluaa budjettiin viiden prosentin korotuksen.
Uutiskirjeestä saat muutkin uutiset päivittäin.
Tilaa uutiskirje
EU:n budjetti on kohonnut viimeisten kahden vuoden aikana 33 prosentilla, kertoo ajatushautomo Open Europen tekemä laskelma. Samat varat saataisiin säästettyä, kun EU:sta poistettaisiin päällekkäisyydet ja toimet, jotka eivät edistä kannattavuutta ja arvoa.
Pelkästään Strasbourgin parlamenttitalon poistaminen käytöstä voisi tuoda 181 miljoonan euron säästöt.
Kriisi etenee vääjäämättömästi. Jo nyt tiedetään, että Kreikka ei selviä ilman lisärahoitusta vuosikymmeneen. Portugali tarvitsee toisenkin pelastuspaketin ja Irlantikin suurella todennäköisyydellä. Espanjan pankkien pääomittaminen ei myöskään ratkaise Espanjan ongelmia, mutta estää akuutin kriisin puhkeamisen. Italiaa ei tässä ole edes vielä mainittu....Talouselämä:
Espanjan pankit tarvitsevat uutta pääomaa vähintään 40 miljardia euroa, vahvisti Kansainvälinen valuuttarahasto IMF myöhään eilen.
Espanjan odotetaan pyytävän tukea muilta EU-mailta talousvaikeuksiinsa tänään. Espanjasta tulisi neljäs EU-maa, joka pyytää apua talousvaikeuksiinsa.
Jossain vaiheessa näin on varmaan pakko tehdä.Saa nähdä milloin peli pistetään poikki ja todetaan, että EKP:n toimet (rahan painaminen) tai kuppaaminen se pohjoisen veronmaksajilta ei tuu enää onnistumaan.
Ei tässä ole kyse kuin ajanpeluusta. Tuskin kukaan oikeasti uskoo, että nämä tukipaketit ratkaisevat ongelmia. Epäilen että moni tukipakettien kannattaja miettii nyt, että Kreikka olisi pitänyt velkasaneerata heti ilman tukisysteemejä. Vahinkoa olisi tullut, mutta paljon vähemmän kuin nyt kun satoja miljardeja on jo jaettu ja reaaliset keskuspankkilainatkit ovat kasvaneet yli tuhanella miljoonalla eurolla.Niin kauan kun peliä pelataan se on kuitenkin periaatteesa hanskassa. Oleellista on ymmärtää, että "peli poikki pistäminen" on tietyllä tavalla hyppy pimeään. Kukaan ei kykene tarkkaa ennustamaan mitä siitä seuraa.
Espanjassa asuntijen hinnat ovat romahataneet. Eivät muuteen ole hinnan lasku huipustaon noin 20 %. se on vain korjausliike. Suomessa 90-luvun lamassa tiputus oli usein yli 50 % ja keskimääriin luokkaa !/3.. (mun mielestä on aina hienoa käyttää prosentteja ja murtolukuja sekaisin epäselvyyden tuottamiseksi ja laskutaidottomien iloksi)Saatanan tunarit! 100 miljardia ei tule riittämään alkuunkaan Espanjalle.
Espanjalla oli asuntoihin sidottua lainaa vuonna 2005 651 miljardia, paljonko tämän jälkeen on annettu lisää? En usko että luku on pienentynyt, voi olla luokaa 2x. Ja koska pankit pitävät haluttunotettuja ja omistamiaan asuntoja väkisin taseessa ja antavat ex-omistajien asua ilmaiseksi asunnoissaan niin kenen intreissä on maksaa lainaa takaisin vaikka rahaa olisi. Tämä yhdistettynä erittäin suureen työttömyyteen...
http://www.hs.fi/talous/Irlanti+haluaa+neuvotella+pelastuspakettinsa+uusiksi/a1305573824643Irlanti haluaa neuvotella pelastuspakettinsa uusiksi
10.6.2012 7:24
STT–AFP
Bryssel. Irlanti haluaa neuvotella pelastuspakettinsa uudestaan. Asiasta sanoivat eurooppalaiset lähteet uutistoimisto AFP:lle lauantaina. Lähteiden mukaan Irlanti haluaa saada samat edut kuin Espanja, joka näyttää selviytyvän ilman laajoja taloudellisia uudistuksia.
Irlanti sai 85 miljardin euron arvoisen pelastuspaketin Euroopan unionilta ja Kansainväliseltä valuuttarahasto IMF:ltä marraskuussa 2010. Maa sai avun vasta sen jälkeen, kun se oli sopinut ankarista säästötoimenpiteistä.
Lähteiden mukaan Dublin aikoo nostaa asian esille euroalueen valtiovarainministerien seuraavassa kokouksessa 21. kesäkuuta.
Epäselvyyttä lisää myös pienet kirjoitusvirheet, kuten tuo !/3. Sitä mäkään en osaa laskea, vaikka olen koulutettu laskija.Espanjassa asuntijen hinnat ovat romahataneet. Eivät muuteen ole hinnan lasku huipustaon noin 20 %. se on vain korjausliike. Suomessa 90-luvun lamassa tiputus oli usein yli 50 % ja keskimääriin luokkaa !/3.. (mun mielestä on aina hienoa käyttää prosentteja ja murtolukuja sekaisin epäselvyyden tuottamiseksi ja laskutaidottomien iloksi)
Pankkin toiminta tuollaisen suuren katastrofin yhteydessä on aina yhtä hilpeää, tappioita ei haluta realisoida, muttei myöskään tmukautua muuttuneisiin olosuhteisiin. Nyt huonoa rahaa on viittä vaikke vitusti huonoissa lainoissa. mutta tilanne olisi suht helposti oikaistavissa.
Maksuvaikeuksiin joutuvalle asiakkaalle annettaisiin vaikka 5 vuotta lyhennyvapaata ja jos hän kykenee lyhentämään velkaa alkuperäistä maksusuunnitelmaa enemm'n tiputteisiin marginaalia pikkuisen. Yksinkertaista , helppoa ja toimivaa, mutta mieluummin myydään läinat eteenpäin 30 % pääomasta.
Konstasin mukaan Kreikan kriisiin on kaksi keskeistä syytä. Vankasti valtiokeskeinen talous - josta talousguru käyttää termiä viimeinen sosialistinen reliikkitalous koko Euroopassa - ja rätväkkä lainarahan käyttäminen kaikkeen muuhun kuin tuottaviin investointeihin.
- Jos 67 prosenttia taloudesta kulkee joko suorasti tai epäsuorasti valtion kautta, niin jokainen tajuaa, ettei se ole tervettä.
Lähde: Satakunnan Kansa 8. kesäkuuta 2012, sivu 16.Me halusimme elää kuin amerikkalaiset: antaa muiden tuottaa hyödykkeitä ja palveluita, me vain ostaisimme ja käyttäisimme niitä.
Christos Konstas
Kreikkalainen talousasiantuntija
Katainen: Romahduksen riski Euroopassa pieneni merkittävästi
Å. Päätös Espanjan pankeille välitettävästä tuesta voi pääministeri Jyrki Kataisen (kok) mukaan osoittautua merkittävimmäksi yksittäiseksi ratkaisuksi Euroopan kriisissä pitkään aikaan.
"Nyt kun Espanjan pankkisektori todennäköisesti saadaan järkeään hoitoon, niin riski Euroopan talouden kaatumisesta on merkittävästi pienempi", Katainen sanoi saapuessaan pohjoismaiden pääministerien kesäkokoukseen Lofooteilla Norjan pohjoisrannikolla.
Kokous käynnistyi kalastajakylässä, jonka ytimekäs nimi on Å.
Euroopan talouskriisin hoito nousi asialistalla ohi puolustusyhteistyön ja perinteisempien pohjoismaisten aiheiden.
Kataisen mukaan on mahdollista, että Suomen vaatimia vakuuksia ei Espanjan tukemisessa tarvita. Suomi vaatii vakuudet, jos tukea maksetaan tilapäisestä vakuusvälineestä ERVV:stä, mutta ei jos maksut menevät pysyvästä vakuusmekanismista EVM:stä, joka alkaa toimia jo heinäkuussa.
"Uskoisin, että tieto, ettei pankkeja päästetä kaatumaan, koetaan markkinoilla niin rauhoittavana, ettei rahaa tarvita heti", Katainen sanoi.
Hän ei kuitenkaan ollut yksinomaan optimistinen, vaan piti tukipäätöstä vaikeana ratkaisuna, jonka vaihtoehdot olivat huonompia. Hän ei vielä halunnut arvioida lopullista hintaa tukipaketille, jonka enimmäismäärä on sata miljardia euroa.
Kataisen mukaan hallitus vaatii tukea vastustavaa oppositiota ensi viikolla eduskunnassa kertomaan, mitkä niiden vaihtoehdot olisivat.
Espanja on kaksi kerta suurempi talous kuin muut Euroopan kriisimaat yhteensä, ja sen pankkien kaatumisesta käynnistyvä romahdus aiheuttaisi kymmeniä tuhansia työttömiä ja miljardien leikkaukset myös Suomessa.
"Silloin alkaa kylmä talvi keskellä kesää myös Suomessa", sanoi Katainen.
http://www.hs.fi/talous/Katainen+Romahduksen+riski+Euroopassa+pieneni+merkittävästi/a1305573844036
Ei tässä ole kyse kuin ajanpeluusta. Tuskin kukaan oikeasti uskoo, että nämä tukipaketit ratkaisevat ongelmia. Epäilen että moni tukipakettien kannattaja miettii nyt, että Kreikka olisi pitänyt velkasaneerata heti ilman tukisysteemejä. Vahinkoa olisi tullut, mutta paljon vähemmän kuin nyt kun satoja miljardeja on jo jaettu ja reaaliset keskuspankkilainatkit ovat kasvaneet yli tuhanella miljoonalla eurolla.
Pelin pistäminen poikki kertoisi siitä, että myönnettäisiin toimien ilmeinen epäonnistuminen ja jouduttaisiin maksamaan siitä hinta.