Formula 1 - 2013 - Bahrain - Kisa ja jälkilöylyt

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja WebSlave
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kimiltä paska kisa muutenhan tuolla ajetaan ihan kilpaa. Blokataan eikä anneta helppoja sijoja, noinhan sen pitää mennä.

Mutta jos blokkailee samaan tyyliin kuin mitä Rosberg tekee niin jossakin vaiheessa kolahtaa sen verran pahasti, että oman kisan lisäksi menee pilalle ohi yrittävän kaverin kisa ja blokkaaja on sitten se joka saa rangaistuksen kolarin aiheuttamisesta, joten kannattaa miettiä tarkkaan milloin kannattaa blokata ja milloin ei, jos ei halua pilata kisaansa.
 
kimin saumat päästä top 8 on yksi varikkokäynti vähemmän
 
Kimiltä tasaisia kierrosaikoja. Jos pysyy ulkona kierrokselle 35 neljäs sija mahdollinen.
 
Kimi putoaa varikkopysähdyksensä jälkeen sijoille 8-9 riippuen miten DiRestan stoppi ajoittuu.
 
Buttonen ulisee kun tallikaveri tulossa ohi ja kiilaa Perezin ulos radalta, vittu mikä jätkä. Ei Perezikää voi himmata ku Grosjean hiillostaa takana.
 
Ihme, että Grosjean ja Perez eivät onnistuneet äsken kolaroimaan toisiaan ulos taistellessaan sijoituksista, kun muistetaan se miten kolariherkistä kavereista on kyse.
 
Ylös