Formula 1 - 2014 - Monaco - Kisan jälkihöyryt

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Toivottavasti ne rajat osataan laittaa käyttöön ja pian. Eipähän siinä. Hieno kisa kuitenkin myös Force Indian Nico Hülkenbergille kaiken kaikkiaan. Niin ja tosiaan tuosta herjailusta. Virallisen herjailun apinointi Vilanderin suusta foorumille näyttää siis olevan kovinkin hyväksyttyä. No onneksi kilpaillaan jo kahden viikon kuluttua.
 
Bianchin kilpailu oli hieno. Häntäpään tallin nousua pisteille on odotettu pitkään.

Todella kova isku Caterhamille. Tallin arvo aleni aika tavalla, kun riski tv-rahojen menettämisestä kasvoi hurjasti.
 
Eikös tuota Caterhamia pyöritä vieläkin se Abiteboul? Ainakin tallin puolella? Kun välillä täällä on puhuttu Tony Fernandesin sitä pyörittävän.
 
Hyvä on. Mikäli kuljettaja itsekin eli Esteban sanoo tilanteen olevan virhe niin sitten asia on sillä selvä ja loppuun käsitelty. Ilmeisesti onboard-kamera kertoi asiasta paremmin kuin mitä siitä kuvakulmasta tv-kameran läpi näytti.

No mitä oikein näit tv-kamerasta? Useimmat näkivät että takarengas otti sisäkaarteen kaiteeseen ja jos F1-tason kuskilta voisi olettaa edes sen verran tilantajua että kiinteistä esteistä pysytään erossa kun muiden kuljettajien paikka suhteessa omaan autoonkin pitäisi pystyä hahmottamaan.....

No Pastor Maldonado on tainnut kommentoida että mutka tuli liian kovaa ja kaide oli liian lähellä mutta fiksummat kuskit tuskin omaa virhettään lähtevät tuollaisessa tilanteessa kiistämään :D Ja luulen Pastorinkin tarkoittaneen jotain ihan muuta mutta kieliongelmia :D
 
Viimeksi muokattu:
Näin ihan normaalin tilanteen siinä missä muutkin. Mielipiteeni on vain asiasta ja virheenmääritelmästä tässä tilanteessa erilainen. Tai pikemmin oli. Ja pysyihän Gutierrez poissa seinistä ennen mutkaa. Kuvitteli vain linjavalinnallaan sitten pääsevän helpommalla ja nopeammin. Kuten Sutil ja Kvjatkin pääsivät joskin Kvjat jopa hyvinkin täpärästi ja tuurilla kun auto lähti jo heittelehtimään siitä osumasta.

Tällä kertaa Gutilla vain osui pahemmin kuin heillä ja peli oli sillä selvä. Ja kun kerran mies vielä itsekin pitää tilannetta omana syynään niin ei tuosta sitten kaiketi mitään muuta voi sitten sanoa. Eniten minua ei oikeastaan ärsytä tuo tilanne vaan enemmänkin juuri tuo Vilanderin ja Maikkarin muutenkin asenne ja syyttelylinja jokaisen ulosajon tai kolarin yhteydessä. Erityisesti jos ne eivät kuulu kyseisten heppujen tuntemiin kuljettajiin. Tai eivät ole suomalaisia joskin välillä kyllä Kimiäkin kohtaan tuntuu tiettyä vähättelyä esiintyvän. No jospa se siitä vielä muuttuisi tai ainakin ei tarvitsisi jatkaa sitä herjailua vielä parikin kierrosta tilanteen jälkeen.
 
Oikeasti homma menee kai niin, että jos kuski ajaa seinään, mutta pystyy jatkamaan kisaa, niin se oli virhe. Jos kuski ajaa seinään siten, että ei pysty jatkamaan kisaa, kyseessä on isompi virhe. Ei siinä mistään tuurista kuitenkaan ole kyse jos kuski unohtaa, että autossa on takarenkaatkin.
 
Eikös tuota Caterhamia pyöritä vieläkin se Abiteboul? Ainakin tallin puolella? Kun välillä täällä on puhuttu Tony Fernandesin sitä pyörittävän.
Abiteboul on tallipäällikkö. Tony perusti. Eiks Tony sitä kuitenki oo myymässä ollut, eli omistaa edelleen? Tallin nettisivut eivät juuri auta. http://www.caterhamf1.com/
Server Error in '/' Application.
Login failed for user 'CaterhamF1'. Reason: The password of the account has expired.
Description: An unhandled exception occurred during the execution of the current web request. Please review the stack trace for more information about the error and where it originated in the code.

Exception Details: System.Data.SqlClient.SqlException: Login failed for user 'CaterhamF1'. Reason: The password of the account has expired.

Source Error:

An unhandled exception was generated during the execution of the current web request. Information regarding the origin and location of the exception can be identified using the exception stack trace below.

Stack Trace:


[SqlException (0x80131904): Login failed for user 'CaterhamF1'. Reason: The password of the account has expired.]
System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.GetConnection(DbConnection owningObject) +578
System.Data.ProviderBase.DbConnectionFactory.GetConnection(DbConnection owningConnection) +88
System.Data.ProviderBase.DbConnectionClosed.OpenConnection(DbConnection outerConnection, DbConnectionFactory connectionFactory) +6276407
System.Data.SqlClient.SqlConnection.Open() +258
Microsoft.ApplicationBlocks.Data.SqlHelper.ExecuteReader(String connectionString, CommandType commandType, String commandText, SqlParameter[] commandParameters) +89
umbraco.DataLayer.SqlHelpers.SqlServer.SqlServerHelper.ExecuteReader(String commandText, SqlParameter[] parameters) +173
umbraco.DataLayer.SqlHelper`1.ExecuteReader(String commandText, IParameter[] parameters) +215
...
:rolleyes:
 
Liekö toi vanha juttu tässä tapauksessa Häkkisen keskeytys Monacossa vuonna 2001? Vaatii kyllä aika paksut värilasit, että pystyy näkemään suosikkikuskinsa seinään ajosta johtuneen keskeytyksen olevan mitään muuta kuin oma moka. Saati sitten, että kommentaattorin tarvitsisi vielä alkaa asiaa hyssyttelemään.
 
Ei ollut kyllä Häkkisenkään asiasta kyse vaikka sekin keskeytys oli ainakin itselläni aikanaan hetken verran samantapainen kuin tämä Gutierrezin juttu. Tosin se tilanne selvisi paljon nopeammin. Tosin sen ajan Häkkis-huumassa en olisi kyllä ihmetellyt jos monikin olisi pitänyt sitä ihan ehdottamanasi tilanteena.
 
Häkkinenhän osui myös vuoden -98 kisassa tuohon ihan samaan kulmaan kuin Gutierrez eilen, mutta siitä ei mitään sen kummempaa seurausta tullut. Auto ei edes pyörähtänyt. Ajovirhehän se on jos auto seinään osuu, en käsitä minkä maailman logikaalla sen voi muuten nähdä.
 
Täällähän on mainiota keskustelua. Jopa se, että kuljettaja ajaa ehjän autonsa päin rataa reunustavaa aitaa on mahdollista nähdä ei-virheenä, vaan ainoastaan erilaisena ajolinjana.
 
Niin.. onhan siinä silloin yleensä ollut poikkeava ajolinja.. vai?
 
Tuli katsottua noita uusintoja uudemman kerran ja liian ahtaasta välistä onnistui sitten Esteban melkein pääsemään läpi. Harmi vain, että rengas osui hieman sinne seinään ja siitä lähti. Ei ennen mutkaa eikä sen jälkeen pelkkää kuvaa tuijottamalla voisi sanoa että ajovirhe, mutta sellainen se sitten kuitenkin oli. Siinä oli enemmän kuin lähellä melkoinen joukkokolari tai radan tukkeutuminen.

Ei kuitenkaan ollut mikään päin seinää meno vaan yksinkertainen temppu valita kahdesta ajolinjasta oikealle kääntyvä kapeampi syöksyvä linja parin muunkin kuljettajan tapaan päin käännöstä ja siitä sitten edelle. Huonoin seurauksin. Olisi pitänyt valita vasemmalle menevä hitaampi, mutta turvallinen linja ja yrittää seuraavalla kierroksella uudelleen. No mikäs siinä. Tällaista on Monacossa. Tämä on moottoriurheilua kuten eräs amerikkalainen ja suomalainen kuljettaja totesi omalla vuosikymmenellään ja todennäköisesti toteaisivat tänä päivänäkin. Näitä sattuu. Ei tuo linja mikään erityisen poikkeava ollut, mutta hyvin riskialtis ja potentiaaisesti vaarallinen paikka kyllä.
 
Viimeksi muokattu:
Ei kuitenkaan ollut mikään päin seinää meno vaan yksinkertainen temppu valita kahdesta ajolinjasta oikealle kääntyvä kapeampi syöksyvä linja parin muunkin kuljettajan tapaan päin käännöstä ja siitä sitten edelle. Huonoin seurauksin. Olisi pitänyt valita vasemmalle menevä hitaampi, mutta turvallinen linja ja yrittää seuraavalla kierroksella uudelleen.

Minkähän takia oli ehdottoman tärkeää tossa tilanteessa, tai vähintäänkin seuraavalla kiekalla, koittaa vetää tota tiukempaa riskialtista ajolinjaa? Ihme höpinää yksinkertaisesta tilanteesta. Kun karsitaan kaikki ylimääräiset läskit näistä selittelyistä, niin jäljelle jää se mitä todellisuudessa tapahtui: minkään aggressiivisen linjan sijaan Gutierrez yritti tolla kierroksella ajaa ton mutkan tasan samalla lailla kuin kaikilla aiemillakin, mutta leikkasi liian sisältä, osui kaiteeseen ja keskeytti. Ja tämä kaikki oli täysin Gutierrezin omaa syytä siitäkin huolimatta, ettei virhe itsessään ollut järin suuri.

Sitten vielä sellainen kysymys, että mitä toi quoten ensimmäinen lause tarkoittaa?
 
Tuo ensimmäinen on lähinnä erotus FW08:n lausunnosta ja toinen juttu on yritetty selventää siten, että Gutierrez ei ollut ainoa kilpailupäivänä joka tuota linjaa vain koetti käyttää. Pari muuta kuljettajaa ainakin minun näkemäni perusteella yritti tuota myös ja ei Gutierrez joka kierroksella täysin samasta raosta yrittänyt mennä. Ja muut kuljettajat olivat Sutil ja Kvjat ja näistä Kvjat osui, mutta ei singonnut oman osuman voimasta päin seinää vaan jatkoi matkaansa joskin heittelehtien. Ikävä kyllä selostajilta jäi jonkun muun höpinän takia sekin tilanne huomaamatta. Ehkä joku ahtaiden paikkojen specialisti Kamui-san olisi yrittänyt samanlaisia ihmeliikkeitä kuin Gutierrez siinä mutkassa.
 
Gutierrez tais lopulta olla ainoa joka ajoi virheellisesti tota väärää linjaa:D
 
Ylös