Formula 1-2025-23-Qatar GP

Dieselmoottori

Well-known member
Liittynyt
25.4.2021
Viestit
5070
Kolari 5 kierrosta ennen ruutulippua ja mestaruus pelissä. Jollei 5 kierroksen aikana keksitä muuta ratkaisua kuin körötellä safety carin takana mestaruuteen niin olisi syytäkin suuttua.
Oikea ratkaisuhan olisi ollut keskeyttää kilpailu punaisella lipulla. Ja uusinta-startti lähtöruudukosta kilpailun silloisilla sijoituksilla. Kaikilla olisi varmaankin ollut ne pehmeimmät rengas-seokset käytössä minikilpailuun.
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
15863
Mestaruustaistosta tosiaan puhuen on paha sanoa, että kenellä näistä kolmesta jäljellä olevasta ehdokkaasta on ollut eniten onnea tai epäonnea jos sille linjalle lähdetään.

Menee ehkä todella, todella henkilökohtaiseksi arvioida noita kaikkia asioita ja vaikeaksikin. Mikä viime vuosina voi olla kovin uutta tai ainakin hetkeen näkymätöntä asiaa.

Etenkin niinä vuosina kun kärjessä on menty kuten on. Eli Max Verstappenin ja tätä ennen Lewis Hamiltonin komennoissa ja vähän tätä aikaisemmin Nico Rosbergin mestaruuspoikkeusta huomioimatta Sebastian Vettelin komennossa.

Joka tapauksessa olkoon tämä viesti ensimmäinen osa pohdinnalleni ja toisessa osassa tulee loput:

Mestaruuspojat Onnettaren Suosikkeja Vai Ei? Osa 1

Varauksella Verstappenilla on varmaan suhteellisesti eniten ollut onnea.

Varsinkin kun on lopulta vain yksi ainoa keskeytys koko vuonna kun olisi voinut Red Bull Ringin jälkeen heti perään tulla samanlainen Silverstoneen ja useammassa muussakin kisassa on selvitty kuin appiukko Nelson 'Piruetti' Piquetin tapaan mitä erinäisemmästä hankaluudesta, pyörähdyksestä tai ulosajosta kuitenkin keskeyttämättä!

Lisäksi on hyötynyt muun muassa McLarenin kuljettajien keskinäisen kilpailun, pistesyömisten, heidän välillä olleiden keskinäisten kolareidensa ja sitten tietysti tämän tuplahylkäämisen takia Las Vegasissa!

Oscar Piastrilla taas on vähän ristiriitaisempaa kun hänellä kai epäonni ja onni menee melko tasan. Melbournen virheiden jälkeen ja viime hetken Hamiltonin ohittamisella saatiin pelastettua jotakin näin vuoden loppuun eikä hetkeen juuri mitään suurempia juttuja ollut. Ja jos oli niin hyötyi siitä, että Verstappenilla oli kesäkriisinsä Red Bullilla ja Lando Norrisilla myös omat murheensa.

Bakusta lähtien kaikki on ollut vaikeampaa Piastrille. Keskinäinen kolari pienoiskilpailussa Austinissa ei ollut järkikauppa ja sitten tietysti Las Vegasissa tuli hylkäys ja tästä voi valittaa vielä tai sitten mikäli se pohjalevyhomma nähdään käytännön mahdottomaksi voittaa (Ja on ainakin yksi vaikeimpia teknisiä asioita sellaisenaan selittää ja kääntää päälaelleen hylkäysasioissa, mutta aina voi toki yrittää Michael Schumacher-Flavio Briatore-Benetton 1994 akselin nyyhkypuheita tuomaristolle Vetoomustuomioistuimen istunnoissa kuitenkin ennen 31.12.2025 mikäli menetetään mestaruus ja lähdetään oikeuteen.) niin kaiken pitää onnistua sitten vuoden päätöksessä.

Se jättääkin jäljelle Norrisin:

Piastrin suhteen jo selitettiin paljon joten tämä Norrisin juttu ei tarvitse niin paljon asiaa.

Hän on varmaankin epäonnisin sillä hänellä on toisin kuin Verstappenilla ja Piastrilla niin tänä vuonna myös yksi hyvin selkeä, tuhoisa tekninen vika Zandvoortissa siinä missä muilla mestaruushaastajilla tällaista ei ole ollut.

Montrealissa sitten oli todella pahassa sinänsä virheeksi laskettavassa jutussa Norrisille sitten myös yhtä tuhoisa pisteittä jääminen siinä missä onnenpoikana Piastri selvisi tilanteesta vähemmällä toisin kuin miten olisi mahdollisessa keskeytyksessä hänellekin voinut käydä. Ja Verstappen pääsi myös ajamaan vieläkin niin hienosti kuin pääsi taas palkinnoille ja melkein voittoon kiinni.

Muu tuhoisa asia mihin Norris voi menettää ehkä mestaruutensa oli alkukaudesta hyvin, hyvin huonosti mennyt Shanghain pienoiskilpailu mistä tuli jäännöspiste siinä missä Piastri ja Verstappen ajoivat palkinnoille ja kauden näkökulmiin nähden pahoin epäonnistunut tai sellaisena ainakin pidetty Lewis Hamilton Ferrarilla itse asiassa voitti Ferrarin tämän vuoden ainoan voiton mitenkään!

Joitakin muitakin asioita on mistä Norris on kärsinyt niin ehkä McLarenin tietyistä ikään kuin uusintana Mercedeksen neljän vuoden takaisista verraten pöyhkeistä varikkotaktisista päätöksistä.

Ne tosin eivät ole sinänsä olleet lähimainkaan yleensä niin epäonnistuneita ja päin helkkaria menneitä toisin kuin miten vaikka Ferrarilla tänä vuonna, mutta kun epäonnistuu niin se romahdus on kamala!

Etenkin muun muassa tämä aivokuollut päätös ihan viime kisassa olla tekemättä samoin kuin mitä Verstappen teki varikkokäyntiensä suhteen.

Jatkuu seuraavassa viestissä ja olin laittaa toisenlaisen otsikon, mutta onhan tämä kolmikko osin sellainen ollut mutkien kautta tänä vuonna jos minkälaistenkin käänteiden kautta ja onnea on tietysti myös mestaruuden venyminen koko päätöskisaankin tänä vuonna.
 

CCMK

Well-known member
Liittynyt
9.11.2009
Viestit
15863
Laitetaan tähän viestiin viime viestistä pois jääneet jutut:

Mestaruuspojat Onnettaren Suosikkeja Vai Ei? Osa 2

Kaikilla kolmella on siis ongelmansa ollut ja voi olla lisääkin mikäli pohtisin asiaa eri viesteihin. Norrisin suhteessa eniten toivoisi voittavan kun muuten jatkuvat mahdolliset pidempiaikaiset ja lähinnä viime vuonna ehkä vähän kärjistyneet herjailut Norrisin oletetuista kyvyistä voittaa maailmanmestaruus. Toisaalta viime vuonna herjailua vasten kyseessä oli Norrisin ensimmäinen vakavasti otettava mestaruustaiston yrityskin. Tänä vuonna asia on toisin ja lopullisesti tulee tietenkin olemaan seuraavana vuonna. Tosin mitä siitä tulee niin kaikki on tuolloin perin avointa.

Ihan vain oletettua herjailua vasten mestaruus nyt olisi parasta voittaa.

Vaikka kieltämättä oletettua lisäherjailua vasten mestaruus tuntuisi makeammalta ensi vuonna kun tulisi ikään kuin peilikuvana Damon Hillin vuoden 1996 mestaruudestakin 30 vuotta ajoittain hirvittävänkin huonon vuoden 1995 jälkeen!

Toisaalta ehkä se on/olisi oikeasti parempi ottaa nyt. Sitten Piastrille puhuen tämäkin olisi ollut mukava, hyvä oppivuosi mestaruuskuljettajaksi kasvaen ja paljon parempi kuin viime vuonna jolloin tarvittiin lahjavoittojakin imartelemaan pojan mestaruushaaveita.

Lisäksi Piastrille mahdollinen mestaruus nyt voi nostaa pojalle vähän turhan paljon mainetta hattuun ja sitäkin taustaa vasten se seuraavana vuonna voittaminen olisi parempi juttu.

Etenkin kun juuri tuo malttamattomuus on aika isokin pahe hänessä. Yhtä asiaa etenkin kun en ole ymmärtänyt, että mikä ihme sillä pojalla on kiire mestaruuksien kanssa?

On kuitenkin nuorin näistä kolmesta mestaruusehdokkaasta, pystyy parhaimmillaan todella arvokkaisiinkin suorituksiin ja hänellä ei olisi mitään lähtökohtaista syytä alkaa kukkoilemaan ja mahdollisesti myrkyttämään tallin ilmapiiriä.

Lisäksi se teoreettinen lähtö toisiin talleihinkin voi kääntyä kaveria vastaan. Tässä on vähän samaa kuin Mika Häkkisen vuoden 1996 lopun kiukutteluissa kulisseissa sillä erotuksella, että Mikan juttu oli mutkien kautta paljon vaikeampi ja kiukutteluille oli verraten enemmän aihetta. Toisaalta onneksihan Keke piti puhuttelun ja järki voitti.

Piastrillekin kaikkein pahimmillaan ilman mestaruutta ja ehkä jopa mestaruuden tullenkin jonkinlainen puhuttelun paikka olisi enemmän kuin tarpeen.

Lopuksi Verstappenille jääkin sitten vaihtoehto olla muu voittaja. Mahdollisesti jos ei tämä laji olisi kuin nk. Formula Verstappen-sarja jo valmiiksi niin enemmän voisi toivoakin hänelle. Paljon saa kiittää onneaan taas kerran myös vähintään osin omasta nousustaan kesken kaiken ja kun kaiketi pakon edessä Red Bull jätti omat muut mokailunsa edes Verstappenin suhteen vähemmälle.
 

BJohnson

Ukrainan aseistaja 🇺🇦
Liittynyt
11.3.2020
Viestit
7291
Leclerc on kyllä tällä kaudella lyönyt Hamiltonia siinä määrin maan rakoon että en kyllä tiedä miten tuota voi ylihehkuttaa. Aliarvostettu kuski ennemminkin.
Leclerc on vienyt autoa yli sen resurssien ja ajo on ollut välillä holtitonta ja lipsahtavaa. Lulu siinä rinnalla varmasti körötellyt. Tulee mieleen RB kaksikko.
 
Ylös