Vapaita Harjoituksia Imolassa jälleen ajetaan!
Kolmansia ja viimeisiä sellaisia. Keli on mitä mainioin ja aurinkoisin, mutta juuri kukaan ei aja näinkään pitkällä sessiota!
Vain Nico Hülkenberg ja Lewis Hamilton olivat viimeksi katsottaessa radalla aikakierroksella ja Fernando Alonso ajeli terveisiä ennen varikolle paluuta yleisölle.
Eli ei vielä aikakierrosta Alonsolle.
Muilla...
Useimmat eivät vain vielä halua ajaa ja useampi auto oli korjauksissa, pukeilla eli nostureilla tunkkeineen päivineen tai yksinkertaisesti vielä muissa esimerkiksi FIA:n aina määräämissä punnituksissa.
Yhtä autoa on myös tutkittu varmuuden vuoksi taas oletetuista laittomuuksista.
Korjattavien autojen listalla on ollut myös molemmat Red Bullit eli Tsunodan ja Verstappenin autoja korjailtiin. Tsunodalla vaikutti olevan öljyvuodon korjausta vaikka saattoi olla myös vain hukkaöljyä autosta muuten vain. Verstappenilla vuorostaan vaikutti olevan sama, mutta vesivuodon korjausta ja mahdollisesti päästettiin pois autosta hukkavettä.
McLareneilla ei juuri korjauksia, mutta Piastrin autoa ehkä epäillään enemmän laittomuuksista kuin Norrisin.
Nähtäväksi jää. Eli, että onko Red Bullilla vakavampaakin vikaa ja jos on niin toivottavasti eivät tule kisaan sellaisinaan. Kuten ei myöskään aika-ajoon.