VexMarstappen
Well-known member
- Liittynyt
- 26.10.2025
- Viestit
- 248
Sainzin tormaily lopussa oli saalittavaa, halusi ilmeisesti yrittaa todistaa jotain viimeisesta sijasta nahistellessa.
Gunther Steiner; Bottas on paskaBottaksen auto hajonnut toisen stintin alussa. Autossa ollut hydrauliikan kanssa ongelmia mm. takasiipi ei ole toiminut kunnolla.
NiinpäOlihan hieno Hollannin GP, jossa tapahtumia riitti alusta loppuun.
Ja McLarenin Lando Norris voitti ihan ajamalla Mercedes-kaksikon. Hieno ja tyylikäs ohitus Norrikselta Antonellista.
McLaren kykenee vastaamaan täysin nyt myös Mercedeksen kilpailuvauhtiin.
Itse näin McLarenin parantuneen vauhdin jo Spassa, vaikka Norriksella oli lähtöruutu rangaistus siellä.
Voi sanoa, että McLaren on noussut huipulle alkukauden jälkeen.
Vai mitä @spotter90
Silto Vowles silitti päätä radiossa, joka oli omituista. Pyysi odottamaan muutaman viikon että saavat auton kuntoon, tai jotain sinne päinSainzin tormaily lopussa oli saalittavaa, halusi ilmeisesti yrittaa todistaa jotain viimeisesta sijasta nahistellessa.
Lawson nyt taisi ainoana tästä nelikosta tuoda pisteitä. Hyvä tuuraus kaiken kaikkiaan.Tässä on Lawsonille vain hävittävää ja Yukille voitettavaa. Vaikka kävisi niin hyvin että Lawson pitäisi parempaa vauhtia kuin Verstappen niin ei tätä kuitenkaan pidettäisi Hadjaria parempana yhden kisan perusteella. Munaamalla samallalailla kuin ensimmäisen stinttinsä, Tsolov alkaisi kuumottamaan niskaan.
Sitten vaan kovana suomalaisena moottoriurheilun ystävänä kannustamaan Valtteria!Kyllä, varikkostoppien yhteydessä tapahtui. Kuitenkin huomattavaa, että Bottas sai tehdä pysähdyksensä ensin, mutta Perez kykeni silti ohitukseen. Tällä hetkellä näyttää, että Bottas ei kykene lähellekään Perezin vauhtiin vaan jää todella paljon.
Taitaa olla kisa jo ohi.Sitten vaan kovana suomalaisena moottoriurheilun ystävänä kannustamaan Valtteria!
Valtteri tap-tap-tap Valtteri tap-tap-tap Valtteri tap-tap-tap Valtteri tap-tap-tap
Kyllä mä sinä päivänä, kun sanot jotain hyvää Bottaksesta, nostan hattua!Taitaa olla kisa jo ohi.
Kyllä mä sinä päivänä, kun sanot jotain hyvää Bottaksesta, nostan hattua!![]()
Piti mennä niinkin kauas kuin viime perjantaihin.Aika-ajoissa Bottas tuntuu oleva hieman nopeampi tällä hetkellä. Olisi mielenkiintoista nähdä, että mitkä ovat voimasuhteet kisamitalla. Toivottavasti ovat keksineet luotettavuuteen parannusta Cadillacilla.
Aika se ja sama noilla. Auto ei kuitenkaan kestä kuosissa koko kisaa, vaan alkaa hajoamaan josaain kohtaa, kuten tässä on köyny varmaan jokaisessa kisassa jommalla kummalla, tai kummallakin. Ei noilla tuloksilla ole mitään väliä. Aika-ajoilla ehkä jotain, mutta ei kisoilla tässä kuosissa. Tuskin aika-ajoillakaan juuri mitään kummempaa.Bottaksen kannattaisi kanssa lähteä jatkossa varikolta. Käytännössä katsoen siinä ei mitään häviä, koska auto voidaan muuttaa kisaa optimoiduksi, kuten Perez on viime kisoissa tehnyt. Ekalla tai viimeistään tokalla kierroksella saa jonon kiinni varikolta.