Formula E

  • Viestiketjun aloittaja Makkonen
  • Aloituspäivämäärä

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
11363
Sijainti
Helsinki
Kausi 2025/26 avattiin tänään Sao Paulon osakilpailulla. Avauskisan perusteella vaikuttaa viime kauden toistumiselta eli Andrettin Jake Dennis ja puolustava mestari Oliver Rowland taistelivat kauden mittaan. Kolmanneksi ajoi Citroenin Nick Cassidy. Rowland ja Cassidy nousivat podiumille kympin ulkopuolelta keskeytysten avittamana. 13 kuljettajaa ylitti ruutulipun. Tammikuun 10. päivä jatketaan Mexico Cityn osakilpailulla.

kuva_2025-12-06_212826411.png
Kilpailussa nähtiin hurja kolari, kun Cupra-tallin tulokas Pepe Marti ajpi Jaguarin Antonio Felix da Costaa. ja auto lähti ilmojen teille. Onneksi kuljettaja on kunnossa. Hän jarrutti kovaa, sillä koko radan keltaiset (vrt. f1:n VSC) oli tullut päälle, mutta hän ei reagoinut tähän kilpakumppaneihin nähden tarpeeksi ajoissa.

 
Viimeksi muokattu:

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
11363
Sijainti
Helsinki
Mexico Cityn kilpailu oli tasainen ja mielenkiintoinen. Alkuvaihe mentiin tiiviissä pakassa, kunnes neljä kärki Rowland, Cassidy, Mortara ja Dennis irtautuivat muista. Nick Cassidy puolusti johtopaikkaansa loppuvaiheilla ja otti uransa 12. Formula E-voiton. Citroenille voitto oli ensimmäinen tässä sarjassa. Cassidyn vierelle podiumille nousivat Mortara sekä Rowland.

Pisteet top3.

kuva_2026-01-11_124127316.png
 
Ylös