Hamiltonin kallis kämmäys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja L4z!
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
http://www.mclaren.com/features/technical/steering_wheel.php

Googlella:

MP4-22 steering wheel

2007amalgammclarensteeringwheel400.jpg


Tuo ei oo taas edes aito ratti.
 
Viimeksi muokattu:
Ohjaamon etuosan pleksikin Brasilian kisassa on samanlainen kuin Silk Cut Jaguarin kuvassa. Siis se on varmaankin neutral-nappi.
 
Nelssoni sanoi:
Ohjaamon etuosan pleksikin Brasilian kisassa on samanlainen kuin Silk Cut Jaguarin kuvassa. Siis se on varmaankin neutral-nappi.

Youtuben pätkässä näkyvä pleksin heti alapuolella oleva led-rivistö ei tunnu liioin täsmäävän tuohon Kiertokangen kuvaan. Sen sijaan tuohon toiseen Silk Cut Jaguarin postaaman kuvaan nähden voisi hyvinkin täsmätä. Täytyisi varmaankin kurkata tallenteelta HTPC:lta tarkempaa kuvaa jos haluaisi varmistua suuremmalla varmuudella. Ei mikään ihme, että McLarenin sivustolla on yleisluontoisessa jutussa hieman vanha kuva ratista. Eihän kyseisen jutun tarkoituksena ole kovinkaan seikkaperäisesti pitää päivitettyä tietoa kulloinkin käytössä olevasta rattikonfiguraatiosta vaan tuolla kirjoituksella varmaankin lähinnä vain tuodaan esiin sitä, että miten monimutkaiseksi nuo rattien systeemit ovat tällä vuosituhannella menneet.

Vaikuttaisi nyt kyllä siltä, että Hamilton sattui tekemään hänen kannalta erittäin harmillisen erheen ja Dennis vain ja ainoastaan puolustaa kuljettajaansa höpöttämällä omiaan. Ihan ymmärrettävä teko sinänsä Dennisiltä; jatkoa silmällä pitäen saattaa kannattaa yrittää pienentää kuljettajan harteille kasautuvaa painoa. Kyllähän tuosta mediaväki keksii monen monta kysymystä Hamiltonille esittää tyyliin miltä tuntuu menettää mestaruus napin painalluksella.
 
Viimeksi muokattu:
Tuohon Led-valojen vilkkumiseen kiinnitin huomiota jo siinä kun se näytettiin uudestaan kisan aikana, voisiko olla mahdollista että vaihdeloota olisi hajonnut, ellei Hamilton olisi sitä uudelleen "asentanut"?
 
Kun katsoo videonpätkä, jossa Lewiksen peukalo käy napilla, näyttäisi siltä, että painallus olisi tarkoituksellinen. Hän irrottaa peukalon otteen ja ilmeisen määrätietoisesti painaa nappia. Spekulaatioita:

- Auto oli lähdössä käsistä mutkassa, joten painoi neutralille tilanteen rauhoittamiseksi. Takaa-ajotilanne huomioiden mahdollista, mutta tuntuisi hätiköinniltä.
- Yritti radiokusoa, mutta painoi väärää nappia.
- Yritti juomanappia, mutta tuli väärä.
- Vaihdelaatikko-ongelma oli jo tullut, ja Lewis painoi neutralia, ettei auto ainakaan sammuisi.
- Vaihdelaatikko-ongelma oli jo tullut, ja Lewis painoi Pit-lane-nappulaa, ettei auto ainakaan sammuisi ja kulkisi edes eteenpäin.
- Salaliitto. Kabinetissa oli sovittu, että Lewis ei voita. Ulkoilu ei jättänyt häntä riittävän kauas, joten piti järjestää muuta ohjelmaa.

Noin muutoin toteaisin, että nuo rattinapit ovat ergonomian ja käytettävyyden kannalta oikeastaan painajaisia. Auto tärisee, nopeus on kova, aikaa katsoa sormia ja nappeja on hyvin vähän. Tilannetta ei yhtään paranna se, että nappuloiden järjestystä muutetaan kesken kauden. Maallikon silmään näyttäisi, että riski painaa väärää nappia on suuri. Seuraukset ovat herkästi fataaleja, ainakin kisan kannalta.
 
Tolerantti sanoi:
- Vaihdelaatikko-ongelma oli jo tullut, ja Lewis painoi neutralia, ettei auto ainakaan sammuisi.
- Vaihdelaatikko-ongelma oli jo tullut, ja Lewis painoi Pit-lane-nappulaa, ettei auto ainakaan sammuisi ja kulkisi edes eteenpäin.

Tuo ainakin kuulostaisi ihan loogiselta.
 
J.Hunt sanoi:

Vielä tähän vaihdelaatikko sähellykseen sen verran...

Paitsi että Hamilton ajoi ulos ekalla kierroksella, se kävi kanttareen yli Haidfeldin perässä kolmannella kieroksella ja pahasti kuudennella kieroksella. Palaset vaan lensi ja auto oli ilmassa kun kävi kanttareen väärällä puolella.

Seuraavalla kierroksella (7) paineltiinkin sitten namikoita oiken huolella ja alustettiin vaihdelaatikkoa.

Siis ainakin joka toisella kierroksella ulosajo...:rolleyes:

Hermo petti täysin... Liikaa oli vielä MM finaali tänävuonna.

Tota Ronin maailmaa ei jaksa oikeen enään katsoa. Muualla vika, selituksiä, protesteja, valituksia, valehtelua jolla yritetään peitää omat mokat.

Toivottavasti ottaa itseään niskasta kiinni että saamme ensivuodeksikin jännittävän MM kamppailun.
 
talakem sanoi:
Tota Ronin maailmaa ei jaksa oikeen enään katsoa. Muualla vika, selituksiä, protesteja, valituksia, valehtelua jolla yritetään peitää omat mokat.

Toivottavasti ottaa itseään niskasta kiinni että saamme ensivuodeksikin jännittävän MM kamppailun.

Aivan samaa mieltä. Dennisin todellisuudentaju tuntuu jo pikkuhiljaa pettävän. Miten mies voi kuvitella, että hän voi uudelleenkirjoittaa jokaisen vastoinkäymisen muka jotenkin paremmin julkisuudessa sopivaan muotoon. Ja ennenkaikkea, että kaikki kansa muka uskoo tuohon totaaliseen soopaan. Nyt olisi korkea aika pistää ukko sivuun. Kuka siellä enää jääräpäistä seniiliä tarvitsee. Miestä, joka taitaa uskoa itsekin sokeasti omiin "muunneltuihin totuuksiinsa".
 
Tolerantti sanoi:
Kun katsoo videonpätkä, jossa Lewiksen peukalo käy napilla, näyttäisi siltä, että painallus olisi tarkoituksellinen. Hän irrottaa peukalon otteen ja ilmeisen määrätietoisesti painaa nappia. Spekulaatioita:
Hämäävää tuossa on kyllä se että painallus on keskellä mutkaa. Ei liene paras paikkaa alkaa näpelöimään mitään edes normaalitilanteessa.

Niin tosta rattikuvasta, toiselta forumilta tuon mun postaamani kuvan löysin (jossa siis neutral on vihreä ja vasemmalla) ja siellä väitettiin sen olevan Hamiltonin ratti, Alonso sitten taas käyttäisi tota toista jossa vasemmalla on pit limiter.
 
Tuossa Silk Cut Jaguarin postaamaassa GIF:ssä valot vilkkuu jo ennen painallusta... Eli jokin vika siellä oli ilmeisesti, eri asia on sitten se, että mitä Hamin piti painaa.

Tuo Dennisin lausunnon käännös kyllä hämää: "vaihdelaatikko tuli vajaaksi, mutta korjaantui itsestään..." siis hä!!?? sieltä lensi pari mutteria ja ratasta, mutta macillä on niin hieno loota, että siellä on varaosat mukana ja loota korjaa itsensä? Siinä vasta innovaatio :doubtful:

Edit: jaa, en tiedä, että oliko se Dennisin kommentti, Zaikomin postauksessa on tuo mainitsemani höpötys...

Edit2: Niin piti sanomani, että ainoa vajaus, jonka ymmärtäisin olisi hydraulusen paineen vajaus, joka voisi toki korjaatuakin... kai.
 
Viimeksi muokattu:
Varmaankin hydraulipaineet kadonneet hetkeksi ja menny aikaa ennen kuin ne on tasaantunu, varaöljysäiliöstä tms :confused:
 
Silk Cut Jaguar sanoi:
Niin tosta rattikuvasta, toiselta forumilta tuon mun postaamani kuvan löysin (jossa siis neutral on vihreä ja vasemmalla) ja siellä väitettiin sen olevan Hamiltonin ratti, Alonso sitten taas käyttäisi tota toista jossa vasemmalla on pit limiter.

Kuulostaa aika erikoiselta. Vaikka onhan tuokin tietynlainen säätö; jos kuljettaja haluaa etusiiven asetukseen viisi, niin se laitetaan asetukseen viisi. Jos kuljettaja haluaa juomanappulan rattiin oikealle peukalolle ylös, niin se laitetaan oikealle peukalolle ylös jne. Tuskin vaatii mitään maailmoja syleilevää työpanosta jos napit laitetaan "paikoilleen" kauden alussa, ja käytetään sitten niitä.

Nyt voisi tietysti ihan mielenkiinnosta etsiä kuvan viime vuoden Rellun ratista, mielellään sellaisen joka on varmasti Alonson autosta, ja verrata noita McLarenin kuvia siihen. :idea:
 
En voi nyt olla ihan pikkuisen piruilematta.
Tähän tekoon minut johti Wilperin upea toteamus, että saattaa aiheuttaa lehdistössä kyselyitä Hamiltonille, että miltä tuntuu hävitä mestaruus napin painalluksella.


Näin näen asian:

HA HA HAA
 
Viimeksi muokattu:
"Oho oho"

McLarenin sakko tippu 100 miljoonasta puoleen eli n 50 milliin...
http://www.mtv3.fi/urheilu/f1/uutiset.shtml/arkistot/f1/2007/10/574615
Aika sopivasti, kun "hävisivät" mestaruuden Ferrarille...:D

En periaatteessa usko salaliittoihin, mutta kun tämän lisäksi laskee yhteen yks plus yks, etenkin Kiinan Hamiltonin rengaskatastrofin ja ihme säädön ton rajoittimen kanssa Brasiliassa... MTV3 kerto "sisäpiiritietona" että Lewis halusi vaihtaa renkaat aiemmin Kiinassa, mutta talli ei suostunut. Jos talli haluaa varmistaa mestaruuden, tomikoo se muka näin? Sitten Hamilton kertoi voitontahtonsa olleen niin suuri että halusi ajaa Kimiä vastaan kuluneilla renkailla ja voittaa kisan, otti vastuun itselleen.. Puhuvat ristiin. Täähän on suurempi mysteeri kuin 9/11.:thumbup:

Ja miksi McLaren tekisi näin:
No vaikka välttääkseen kilpailukiellon kaudelle 2008 ja pienentääkseen sakkoa. Dennisn asema? Kaikki ehkä sovittiin 13. syyskuuta.

En itsekkään oikein usko tuohon teoriaani, mutta kiva näitä on pyöritellä. Etenkin kun yhteensattumia on yllinkyllin. 17 pisteen johdon kadottaminen kahdessa kisassa on melkoinen "saavutus".

Pitää selvittää tämä ja heti sen jälkeen tutkia mikä tai kuka hyydytti Jordanit Nürburgringillä 1999. Frenzen oli ottamassa kivat pisteet MM taisteluun ja pit-stopin jälkeen hyytyvät sekä HHF että Hill... No vakavasti puhuen, voi vaan kuvitella miltä EJ:stä tuntui silloin :(
 
Viimeksi muokattu:
Ei pudonnut, itse asiassa se nousi. Jo aiemmin puhuttiin että tuosta "100 miljoonasta" vähennetään McLarenin tallimenestyksestä maksettavat rahat joka olisi 70 miljoonaa (tätä kohtaa en ole koskaan tajunnu, mistä menestyksestä koska tallipisteitä on nolla?).
 
Silk Cut Jaguar sanoi:
Ei pudonnut, itse asiassa se nousi. Jo aiemmin puhuttiin että tuosta "100 miljoonasta" vähennetään McLarenin tallimenestyksestä maksettavat rahat joka olisi 70 miljoonaa (tätä kohtaa en ole koskaan tajunnu, mistä menestyksestä koska tallipisteitä on nolla?).

merkkimestaruudesta maksettavat tv-tulot. Siis jos mclarenia ei olisi hylätty, niin se olisi saanut 50 milj. tv-tuloja, mutta nyt ne menevät nekin sakkoihin. 70 miljoonaa olisi vähennetty siinä tapauksessa jos Mclaren olisi voittanut merkkimestaruuden, mutta nyt taisivat jäädä pisteen ferrarin taakse unkarin pistemenetyksen takia, vai miten se nyt olikaan :P
 
my mistake

"Ei pudonnut, itse asiassa se nousi. Jo aiemmin puhuttiin että tuosta "100 miljoonasta" vähennetään McLarenin tallimenestyksestä maksettavat rahat joka olisi 70 miljoonaa (tätä kohtaa en ole koskaan tajunnu, mistä menestyksestä koska tallipisteitä on nolla?)."

Peijooni näinhän se tais olla, lähti vaan mielikuvitus lentoon kun näin ton uutisen ja oli aivopoimuihin jäänyt toi 100 milliä sakkoa. Sen kohistiin olevan niin paljon tallin budjetista, Mäkin budjetti olis jotain 500 millä 2007 (http://www.urheiluviikko.net/?p=7031) ... Ois pitänyt tutkia tarkemmin.

Mutta silti vähän ihmettelen noita kämmejä, etenkin tota Kiinaa....
 
miksu sanoi:
merkkimestaruudesta maksettavat tv-tulot. Siis jos mclarenia ei olisi hylätty, niin se olisi saanut 50 milj. tv-tuloja, mutta nyt ne menevät nekin sakkoihin. 70 miljoonaa olisi vähennetty siinä tapauksessa jos Mclaren olisi voittanut merkkimestaruuden, mutta nyt taisivat jäädä pisteen ferrarin taakse unkarin pistemenetyksen takia, vai miten se nyt olikaan :P
Alkaa tulla pikkuhiljaa kunnolla valoa siihen, miksi McLaren yrittää saada raivattua tuloslistoilta BMW:t ja Nicon vaikka väkisin. Pelkkä Hamiltonin mestaruus ei ole ainoa syy. :eek!:

20 milliä ei ole pikkuraha kenellekään.
 
miksu sanoi:
merkkimestaruudesta maksettavat tv-tulot. Siis jos mclarenia ei olisi hylätty, niin se olisi saanut 50 milj. tv-tuloja, mutta nyt ne menevät nekin sakkoihin. 70 miljoonaa olisi vähennetty siinä tapauksessa jos Mclaren olisi voittanut merkkimestaruuden, mutta nyt taisivat jäädä pisteen ferrarin taakse unkarin pistemenetyksen takia, vai miten se nyt olikaan :P
Jep, mutta logiikka katoaa tosta. Miten voi edes teoriassa mitään voittaa koska tallipisteitä on 0. Syy tähän taitaa olla se, että voitiin hehkuttaa "ennätyssuurta sakkoa" entisestäänkin, vaikka tosiasiassa se sitten olikin vain maksimissaan puolet siitä...
 
Ylös