SÀÀdöt tosiaan ilmeisesti meni Red Bulilla huonompaan suuntaanNo nyt on saatu ensituntuma tÀhÀn formaattiin. Maxin etupÀÀ ei ole sÀÀdöissÀ. Miksi muuttivat sitÀ FP1:sen jÀlkeen?![]()
Checo on kyllÀ aina suht pahasti Maxia jÀljessÀ.Mielenkiintone sprintti tulee.
Perez todella heikko. Puol sekkaa Maxia perÀssÀ.
Olis Hami voinut antaa vetoavut Valellekin, niin olisi voinut olla Mersun eturivi. Vain 2 kymmenystÀ nyt kuitenkin ilman tÀtÀ perÀssÀ.Valtteri "as a team" Bottas voittaa?
Ts. palautetaan laji 80- ja 90-lukujen loistovuosiin.Hmm. Itselle tulee mieleen, ettÀ ihan sama mikÀ formaatti niin samat nimet siellÀ keikkuu pienillÀ variaatioilla. MikÀ on toki oletettua tuolla tasolla.
EnkÀ usko, ettÀ formaatit ja niiden puljaus tulee muuttaan mitÀÀn. Huomiseen sprinttiin tulos on varmaan sama. EhkÀ max voittaa paalun ehkÀ ei. LÀhtöruudukko sunnuntain kisaan on hyvin sama kuin nyt.
Toivotaan, ettÀ ensi kauden autot tuo eroa, ettÀ ainakin kisassa on helpompi ohittaa.
Mun ratkaisu olisi: Paskaradat pois, mitkÀ on isolla rahalla hankittu mitkÀ on tehty showta varten ei kilvanajoa. Siivet pois autoista. PelkkÀ maaefekti auton alta. (Anteeksi jos sanavalinta on vÀÀrÀ. En tiedÀ sanokaanko maaefektiksi vai tuulitunneliefektiksi tms?)
Radoilla kanttarit pois. Ei jÀÀ epÀselvyyksiÀ oliko ratarajat. LisÀksi rohkeus alkaa merkkaamaan. Kuka uskaltaa pyöriÀ ujuttaa nurtsille eniten vauhdin kÀrsimÀttÀ. Tai toki hiekkaturva-alueet ilman kanttareita. Jos menet yli niin jÀÀt siihen jumiin tai pyörÀhdÀt tai pyörÀt vetÀÀ tyhjÀÀ ja vauhti sakkaa. En tiedÀ pystyisikö toteuttaan turvallisesti.
Pointtina se, ettÀ turhauttavaa tÀmÀ tekohengitysperseily, missÀ yritetÀÀn tehdÀ mielenkiintoisia juttuja, muttako syyt on muualla kuin formaateissa.
Ts. palautetaan laji 80- ja 90-lukujen loistovuosiin.
Valtteria ei selvÀstikkÀÀn kiinnostanut imu nimittÀin Ricciardo/Norris oli siinÀ edellÀ mutta vale hidasteli siinÀ ja jÀtti tilaa siihen eteen.Olis Hami voinut antaa vetoavut Valellekin, niin olisi voinut olla Mersun eturivi. Vain 2 kymmenystÀ nyt kuitenkin ilman tÀtÀ perÀssÀ.
Valtteria ei selvÀstikkÀÀn kiinnostanut imu nimittÀin Ricciardo/Norris oli siinÀ edellÀ mutta vale hidasteli siinÀ ja jÀtti tilaa siihen eteen.
No nyt on saatu ensituntuma tÀhÀn formaattiin. Maxin etupÀÀ ei ole sÀÀdöissÀ. Miksi muuttivat sitÀ FP1:sen jÀlkeen?![]()
Veikkaanpa vaan, ettÀ sÀÀdöt on tehty pelkÀstÀÀn aika-ajoja silmÀllÀ pitÀen, jotta saadaan palstatilaa. Kisassahan Williams putoaa aina.Nojoo ehkÀ meni vÀhÀn liioitteluksi. Mutta huiman stepin on kyllÀ tiimi tehnyt.
Red Bull aliohjautumisesta laskeneiden ratalÀmpöjen takia, eivÀt saaneet eturenkaita "hotspottiin".