Jääkiekon MM 2012

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Törni
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
USA pelaa nyt Sveitsiä vastaan eikä Slovakiaa, joka voitti tänään aiemmin Ranskan yhdellä maalilla.

Aivan ja jos USA ottaa tästä ottelusta kaksi pistettä kuten kysyttiin, niin se päätyy Suomen ja Slovakian kanssa tuohon mainitsemaani vertailuun (kaikki kolme ovat 15 pisteessä) jossa siis sijoitus katsotaan sillä kuka kolmikosta on tienannut eniten pisteitä keskinäisistä otteluista.
 
Aivan ja jos USA ottaa tästä ottelusta kaksi pistettä kuten kysyttiin, niin se päätyy Suomen ja Slovakian kanssa tuohon mainitsemaani vertailuun (kaikki kolme ovat 15 pisteessä) jossa siis sijoitus katsotaan sillä kuka kolmikosta on tienannut eniten pisteitä keskinäisistä otteluista.

Slovakit voitti USA:n.
 
jossa siis sijoitus katsotaan sillä kuka kolmikosta on tienannut eniten pisteitä keskinäisistä otteluista.

Ja ottelut menivät ristiin joten tilanne on tasan keskinäisissä pisteissä joten maaliero ratkasee kuten teppoil kertoi.
 
En kyllä usko hetkeäkään, etteikö Suomi voisi mainiosti voittaa jenkkejä torstaina. Täysi luotto löytyy täältä. Suomi-Usan voittaja kohtaa sitten Venäjä-Norja-voittajan.

Suomelle onkin melko tuttu puolivälierävastustaja tämä Usa, yhtä tuttu on Venäjä.
 
Jännää miten suomalaisilla on tää "päähomma", mutta esimerkiksi Jenkeillä tai Kanukeilla ei ole. Tarkoitan "päähomalla" sitä, kun sielunparannetaan omaa kansallista identiteettiä ja omaa joukkuetta sillä, että hoetaan miten hyvä oli kun romahdettiin jo siinä ja siinä niin nyt ei ole sitten pudotuspeleissä kuin hävittävää ja kaikki paineet on poissa.

Muualla ymmärretään, että ne pudotuspelit on ne missä homma ratkaistaan ja pudotuspeleissä pitää olla paineita jotka käännetään omaksi eduksi ja voitoksi. Koko filosofia lähtee siitä.

Meillä Suomessa taas koko filosofia lähtee joukkueen ja koko kansan omituisesta kärsimysnäytelmästä jo alkusarjan aikana.
 

Kyllä sitä jäkiskarnevaalissakin on jännitteitä ja alituista väkivallan uhkaa ilmassa, tuosta kun lähtee Italian fanikunta vyöryttämään Saksan niskaan niin helvettihän siinä on irti:
(vai onko sittenkin vain Kalestapon virkamiehiä)

837694-14285725-640-360.jpg


Melkein on vertailukelpoisia jääkiekon MM-kisat jalkapallon arvokisojen mittasuhteiden kanssa. Ja karnevaalikin puuttuu jalkapallosta ihan täysin, paljon on ko. lajilla Kalelta opittavaa.
 
Bye bye Kanada! Slovakialta sensaatiomainen yllätys.
 
Piru kun menin missaamaan.:mad: Upeaa Slovakia!:thumbup:

Toivotaan, että USA tekee tänään Kanadat.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös